Конспект уроку пропонується для проведення у 2 класі .Діти отримають знання про Червону книгу України, рослинний та тваринний світ, занесений до Червоної книги , який зустрічається на території нашої місцевості.
Червона книга України
Мета: ознайомити учнів з рослинами рідного краю, що охороняються і занесені до Червоної книги України; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до рослин.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок
Він незвичний і цікавий
До нас гості завітали.
Повернімось до гостей,
Привітаймось: «Добрий день!»
Всі сідайте діти тихо,
Домовляймось не шуміти,
Руки гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
а знання мерщій хапати.
Тож гаразд, часу не гаєм,
і урок розпочинаєм!
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Чому виникла потреба охорони рослинного та тваринного світу?
— Яку природоохоронну роботу ви проводите у своєму місті (селі)?
— Як ви вважаєте, що сказали б нам рослини, якби могли говорити?
— Наведіть приклади рослин, які, на вашу думку, не можна зривати.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з рослинами і тваринами нашого краю, що охороняються і занесені до Червоної книги України.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 138–140)
— Пригадайте, що ви знаєте про Червону книгу.
В Червону книгу ми занесли
Світ неповторний та чудесний,
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає.
— Що міститься у Червоній книзі?
— Що означає червоний колір? До чого він закликає всіх людей?
— Прочитайте на с. 139, що таке Червона книга України.
— Розгляньте фотографії і прочитайте про деякі рослини і деяких тварин, занесених до Червоної книги України.
Перевір себе
— Для чого створено Червону книгу?
— Розглянь фотографії рослин і тварин, занесених до Червоної книги
України (с. 140). Які з них зустрічаються у твоїй місцевості?
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Перегляд комп’ютерної презентації.
2. Розповідь про червонокнижні рослини свого краю
• Підсніжник білий.
Ще навкруги в лісах лежать сніги,
Та на горбочку, там, де сонечко пригріло,
Розцвів раніше від усіх і глянув навкруги
Малесенький підсніжник білий.
Ранньої весни на залитих сонцем галявинах і під деревами, коли ще лежить сніг, з’являються ці милі оку паростки. Весна милує своїми білосніжними посмішками. У повітрі стоїть неперевершений аромат.
Одна з легенд розповідає: коли Бог вигнав з раю Адама і Єву, йшов сніг, і Єва дуже змерзла. На втіху їй кілька сніжинок перетворилися на ніжно білі квітки підсніжника. Змерзлій Єві вони ніби дали надію, що незабаром буде потепління. З того часу підсніжники вважаються вісниками тепла.
А інша легенда розповідає, що плакала Снігуронька, проводжала зиму. Йшла сумна, за нею стали всі тужити. Там, де йшла і плакала, торкаючи лози, виросли підсніжники — снігуроньчині сльози.
Під назвою «підсніжники» об’єднують декілька рослин первоцвітів.
• Сон.
Серед весняних квітів, що прикрашають наші ліси, сон — одна з найкрасивіших. На вкритому шовковистими волосками стебельці розкривається чарівна квітка фіолетового кольору, схожа на невеличкий тюльпан. Цвіте сон у квітні-травні. Розцвітає так рано тому, що ще минулого літа і восени запасає в своєму товстому кореневищі поживні речовини. Важко буває весняним квітам, коли повертаються морози. Та сону вони не страшні. Сріблясті волоски, наче шубка, прикривають його від холодів, а квітка на морозі закривається і поникає. Сон прикрашає весняний ліс, а тому його не можна рвати. Хай цю красу побачать й інші люди!
2. Тестування
Позначте правильну відповідь.
1) Червона книга України — це:
а) перелік рослин і тварин;
б) Закон України;
в) перелік рослин і тварин, що зникають.
2) Назви рослин і тварин, яких залишилося мало, заносять у:
а) Червону книгу;
б) енциклопедію.
3) Доповніть визначення: «Червона книга — книга, яка містить відомості про...».
а) Рідкісні рослини;
б) зниклі рослини і тварин;
в) рідкісні і зниклі рослини і тварин.
4) Чому для цієї книги вибраний червоний колір?
а) Це красивий колір;
б) це яскравий сигнал;
в) це сигнал небезпеки.
5) Познач рослину, яку занесено до Червоної книги:
а) Лілія лісова;
б) очерет;
в) подорожник.
6) Познач тварину, яку занесено до Червоної книги:
а) миша;
б) зубр;
в) білка.
7) Познач птаха, якого занесено до Червоної книги:
а) Качка;
б) горобець;
в) лелека чорний.
8) Познач комаху, яку занесено до Червоної книги:
а) мурашка;
б) сонечко;
в) метелик махаон.
3. Гра «Чи правильно, що?..»
Учні використовують сигнальні картки: якщо висловлювання правильне — зелену, якщо неправильне — червону.
— Сподіваюся, що тепер серед вас не залишиться людей, байдужих до рослин і тварин рідного краю, а особливо, представників Червоної книги. Я звертаюся до вас із проханням: не рвіть даремно квіти, охороняйте ніжні й одночасно тендітні й беззахисні рослини.
4. Робота в зошиті з друкованою основою.
5. Гра «Збери пазли».
План роботи:
1. Об’єднання учнів у групи.
2. Забезпечення груп роздавальним матеріалом. Групи отримують конверти з розрізаними зображеннями рослин, що занесені до Червоної книги (із підписаними назвами).
3. Складання пазлів «Рослини Червоної книги» групами.
4. Ознайомлення з назвами рослин. (Кожний учасник групи читає одну назву.)
5. Змішування картинок для передачі іншій групі. (Зібрані картинки розбираються й перемішуються та за командою вчителя передаються іншій групі.)
6. Повторення операцій 3—5.
Обмін пазлами здійснюється так, щоб кожна група ознайомилась з рослинами та їхніми назвами.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Що таке Червона книга?
— З якою метою створена ця книга?
— Що сталося, коли б природу не охороняли?
— Яку участь ви берете в охороні природи своєї місцевості?
— Чому необхідно охороняти природу?
VII. Домашнє завдання
С. 138–140.
— Поміркуйте, чому багато рослин і тварин стають рідкісними? Що можна зробити для їх охорони? Чому тварин, яких не занесено до Червоної книги України, теж треба охороняти?
Вчитель: Потрібно добре знати рослинний та тваринний світ своєї місцевості, щоб зберегти всю красу та різноманітність рідної природи. Знати, любити і берегти природу — це обов’язок кожного громадянина нашої країни. І ви, маленькі громадяни, теж повинні оберігати все живе, що вас оточує, не завдавати шкоди рідній природі.