Роздільнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
Учитель Шипкова Тетяна Сергіївна
УРОК розвитку зв’язного мовлення, 4 клас.
Тема: Твір - розповідь з елементами опису «Моя матуся»
Мета:
зовнішності людини;
виявляти істотні риси;
свої думки;
Обладнання: портрети людей, опорні схеми, прислів’я.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
а) «Гарячий мікрофон»
/ Текст – це речення, що пов’язані між собою. До тексту можна дібрати заголовок.
/ Текст-розповідь про щось розповідає.
Текст-опис когось або щось описує.
Текст-міркування щось доводить, робить висновок.
/ До тексту – опису можна поставити питання який?
б) Вірш - загадка.
Як побачиш: на картині
Намальовану хмарину,
А під нею квітне гай,
Чи вирує водограй,
Чи безмежне море синє,
Чи садок вишневий наш -
Мусиш знати, що картина
Називається.. .(пейзаж).
в) Словничок — довідничок.
Пейзаж - загальний вигляд якоїсь місцевості.
Портрет - мальоване, фотографічне зображення людини.
ІІІ. Оголошення теми уроку.
На сьогоднішньому уроці будемо вчитися складати тексти - описи людей.
а) Розгляд портретів людей, їх аналіз.
ІV. Робота над складанням опису мами.
1) Вірш.
Хто вас дуже щиро любить,
І вбирає, і голубить,
І кладе у постіль спати?
Хто для вас пісні співає,
Хто в негодах забавляє,
Гарні вам дає ляльки
І розказує казки?
Хто узяв вас за руку
І до школи на науку
Вів, щоб розуму навчати?
2) Слово вчителя. Мама! Скільки спогадів і тепла таїть це магічне слово, бо в дитинстві ми не уявляємо свого життя без матусі та й гріє нас материнська ласка до старості! Образ матері оспіваний у музичних творах, прославлений у казках, легендах, увіковічений у картинах, опоетизований у віршах. Як гарно сказав Т.Г.Шевченко: «Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим»
3) Прислів 'я про маму ( робота в групах).
- Які прислів’я про маму ви знаєте? Можна скористуватися підказками.
4) Словник на тему: «Характеристика людини».
- Як можна звернутися до мами? (ненька, матуся, матусенька, рідненька, мила, рідна)
5) Колективна робота над складанням плану.
План
6) Усне складання твору учнями в групах за планом. Презентація складених
творів членами груп.
7) Самостійне написання твору учнями.
8) Індивідуальна робота з окремими учнями.
9) Зачитування учнями складених творів та їх аналіз.
V . Підсумок уроку.
Мама - найдорожче слово в світі!
Де б не був ти, щоб ти не робив,
Назавжди вона твій шлях освітить ніжним серцем, відданим тобі.
Перегляд Презентації «Квіти для мами».
1