Кожен день учителя — новий крок оволодіння секретами їх Величності
— Добра, Краси, Радості. Тільки Добро,Радість роблять людину великою, якою б не була вона маленькою. Тільки це врятує наші душі від омертвіння. Бо народилися ми, учителі, під особливою зіркою — зіркою Терпіння, Благородства, Любові. І скільки ця зірка випромінює світла, стільки й цвіту розквітає в дитячих душах. Нехай учитель поспішає до дітей, радіє кожній зустрічі з ними, тоді й діти поспішатимуть у школу і щиро радітимуть кожній зустрічі зі своїм учителем. Ш.О.Амонашвілі
Тема. Другорядні члени речення : додаток, означення, обставина
Мета: поглиблювати знання учнів про другорядні члени речення, їхню стилістичну роль у зв’язному висловлюванні; розрізняти додатки, означення, обставини, виділяти їх у контексті умовними позначками; розвивати мовленнєво - комунікативні вміння будувати речення, активізувати пізнавальну діяльність учнів; виховувати патріотизм, повагу до історичного минулого свого народу.
Обладнання: підручник, таблиця „Другорядні члени речення”, картки, рефлексійна анкета.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів
Доброго дня вам, любі діти!
Вітаю вас в чудовий час.
Вже кучерява жовта осінь
Ось зараз відійде від нас.
Зима, морози й заметілі
Все ось прийде на зміну їй
Й небесні простирадла білі
Легенько стелить по землі.
Та хай оці чудові квіти ( вчитель показує на живі квіти)
Зігріють ніжністю малесенькі серця!
Прослухайте уважно, дimи,
Урок спочатку й до кінця.
ІІІ.Перевірка домашнього завдання
Прослуховування декількох творів, перевірка виконаного завдання
ІV.Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра „Термінологічна розминка”
(Учитель кидає учневі м’ячик, називаючи термін. Дитина повертає м’ячик, пояснюючи значення терміну)
47
Другорядні члени речення, додаток, означення, обставина
2.Творче спостереження над мовним матеріалом.
Записати текст. З’ясувати тип мовлення, свою думку обґрунтувати.
З народного напившись джерела,
Як із Дніпра бере веселка воду,
О рідна пісне, знову ти прийшла
До матері й до батька - до народу.
(М. Т. Рильський)
Підкреслити другорядні члени речення, охарактеризувати їх.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ ( офтальмотренажер Базарова)
3.Робота на дошці
(Речення записані заздалегідь)
Творча робота на побудову речень, з метою поширення їх другорядними членами речення, використовуючи слова з довідки. Виконання повного синтаксичного розбору речень.
(Який?) степ у високих травах. Загула, задвигтіла від бухкання (чого?) земля.
(Як?) наближались вершники. А татарам добре видно (яких?) козаків з виголеними головами. Вони (кого?) не бояться, лише (чого?) козаки.
Довідка: нікого, вусатих, безмежний, копит, слова, швидко.
4.„Хвилинка відпочинку” (Для того, щоб викликати інтерес до вивчення теми, сприяти розвитку зв ’язного мовлення)
Відгадати загадки (на дошці), назвати другорядні члени речення, за допомогою яких створюється образність мовлення.
Чепуруха біла-біла чорну сорочку наділа.( Редька)
Висока гора, шовкова трава, під золотим дахом хатка моя. (Пшениця)
48
Чернець-молодецьу землю пішов, червону шапочку знайшов і наверх вийшов. (Мак)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
5. Групова робота (Учні об'єднуються в групи, отримують завдання на картках: скласти речення за схемами)
І група
Означення, обставина, означення, підмет, присудок.
Підмет присудок додаток обставина.
Обставина, додаток, присудок, підмет, означення.
ІІ група
Присудок, додаток, підмет, обставина.
Означення, означення, підмет присудок, додаток, обставина.
Обставина, додаток, присудок, підмет, означення, додаток.
Взаємоперевірка, оцінювання результатів
V. Підсумок уроку
1) Визначення досягнень учнів у оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці, стимулювання успіхів у навчальній та пізнавальній діяльності.
2) Аналіз сформованих здібностей під час вивчення теми.
3) Перспективи подальшої навчально - пізнавальної діяльності.
VI. Рефлексія ( у кожного учня на парті)
Дайте відповідь на запитання:
- Чого я навчився на уроці?
- Що було найцікавішим?
49
- Які я виконував завдання я яким способом?
- Мій настрій на уроці.
- Мої бажання ( собі, вчителю, товаришам)
VII. Домашнє завдання
Записати діалог зі своїм другом чи подругою ( 5-8 реплік від кожного) з теми "Чому Богдана Хмельницького називають великим гетьманом?". Підкреслити другорядні члени речення.