Тема. Слова, близькі за значенням (синоніми).
Ознайомлення з деякими фразеологізмами
Мета: ознайомити за синонімами та їх роллю в мовленні, деякими фразеологізмами; закріпити вміння спостерігати за роллю слів, що мають декілька значень, звучать і пишуться однаково; збагачувати словниковий запас; навички правильно будувати речення; розвивати мовне чуття; працювати зі словником; використовувати дидактичні ігри для роботи над темою «Слово»; виховувати культуру мовлення, дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: схема «річки Лексикології»; «Тематичний словник школяра»; роздатковий матеріал; сигнальні картки; ілюстрації; кросворд.
ХІД УРОКУ
Дзвонить дзвоник,
У клас гонить...
—Дзеленчи, дзеленчи,
Ми вже в класі — замовчи!
—Хто із вас? Хто із вас Запізнивсь сьогодні в клас?
—Двадцять шість уже сидять І готові працювати.
Девіз уроку української мови:
Гарно, дружно працювати,
Мову рідну добре знати!
- Сьогодні ми продовжимо подорож річкою Лексикології. Наш корабель і «Слово» збирається відпливати. Капітани займають місце на кораблі.
Діти одягають безкозирку і відкривають зошит — бортовий журнал. Записуємо дату і класну роботу.
Д д С с Дн пр. Сл ву ич ніроп Д вулаСтич
« Складаємо словосполучення:
широкий Дніпро, плавати по Дніпру, купатися у Дніпрі.
Складаємо речення:
Реве та стогне Дніпр широкий. Несе свої води повноводний Славутич.
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — більш нічого...
А серце б'ється, ожива,
Як їх почує!
Бог дав людині слово:
—Чи є цінніше що?
Немов весна, чудове І радісне воно.
Бог дав людині слово І мовив до усіх:
«Слова мої чудові;
Слова погані — гріх!»
—Яка головна думка цих віршів?
Наше плавання триває. Шумить своїми водами притока слів з прямим і пе реносним значенням.
Взяли у руки сигнальні прапорці: зелений — пряме; червоний — переносне значення. Діти парами працюють, знаходять зайві словосполучення в прямому та переносному значенні. Решта дітей працює колективно за табличками і сигналізують картками.
Спочатку ми з тобою нападемо на слід,— сказав папуга.
Нападемо - знайдемо шлях;
Нападемо - почнемо бійку. ,
Прийшов на берег:
Раптом став.
Думав море,
А то став.
— Чим більше притоків у нашої річки Лексикології, тим багатша наша мова. Проведемо кораблик «Слово» далі і відкриємо для себе ще одну притоку.
А дорогу нам покаже... (загадка).
Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок має.
— Лелека подарував нам пір'їнку із кросвордом.
Відшукайте в «Тематичному словнику школяра» різні назви цього птаха і впишіть у клітинки.
Б |
У |
с |
0 |
л |
|
||
Ч |
0 |
р |
Н |
0 |
г |
У |
3 |
Б |
0 |
ц |
Ю |
н |
|
|
|
Б |
У |
3 |
Б |
к |
0 |
|
|
Ж |
А |
Б |
0 |
ї |
д |
|
|
Б |
У |
С |
Е |
л |
|
|
|
Є у цього птаха ще одна назва. Розшифруйте її.
5 |
3 |
6 |
2 |
1 |
4 |
т |
Й |
р |
А |
Г |
С |
(Гайстр)
Розрізнити слова за прямим і переносним значенням.
Летить літак |
Чисте небо |
Іде людина |
Зоряне небо |
летить час |
чистий рушник |
іде дощ |
зоряна година |
летить орел |
чиста совість |
іде годинник |
зоряний дощ |
Ведмежа послуга |
Залізна лопата |
Пусте відро |
Дорогий обід |
ведмежа лапа |
залізний удар |
пуста розмова |
дорога ваза |
• Звуко-буквений аналіз слова.
—Чи можна це слово перенести?
Чому не можна?
—Я вважаю, що всі приголосні в слові — тверді. (Відповіді дітей.)
—Лелека — символ миру й щастя, добра. Цей чудовий птах оспіваний у піснях, легендах, казках.
Висновок. Предмет один, а назви має різні.
Учитель
Ми сьогодні, друзі, з вами Познайомимось з словами,
Що ясніють в нашій мові,
Наче зорі світанкові.
Це слова-синоніми —
Слова, близькі за значенням,
А деколи однакові,
Та різні за звучанням І за написанням.
Один біжить, другий біжить, а третій кланяється. (Очерет)
(На дошці — малюнок лелеки й очерету.)
— Складіть речення за схемою:
Серед високого очерету бродить лелека.
—Запишіть речення в зошит. Підкресліть граматичну основу.
—А щоб правильно записати слова у реченні, звернемось до словника.
Помічники капітана приготували для вас закладинки.
Робота зі словником: значення слова, підбір споріднених слів.
Очерет, очеретинка, очеретяний.
Кожен учень додає по одному слову, щоб вийшло речення.
Зелений густий очерет росте біля берега.
— Запишіть речення в зошит. Підкресліть граматичну основу.
Учні, які швидко записали речення, працюють у групі І складають своє речення. Вітер тихо шепоче з його листочками.
Довгоногий чорногуз У болоті загруз.
Будем його рятувати — За хвостика витягати. Щоб не плакав чорногуз,
Що в болоті загруз, Хай летить собі на волю, Хай шукає кращу долю.
Чорногуз знайшов пляшечку,а в ній — записка. Мабуть, на кораблі нещастя, і команда потребує допомоги. Але вода попала і розмила де які слова.
Група рятувальників відновлює текст.
Доберіть найбільш вдалі слова в речення. Запишіть їх у зошит.
(Праця, труд, робота) чоловіка годує, а лінь марнує.
(Сміливий, відважний, хоробрий, мужній) там знайде, де боягуз загубить. Згода (дім, будинок, хата, оселя) будує, незгода руйнує.
Насупилось небо — захмарилось. Сіється дощик — іде дощик.
Усміхається сонце — виглянуло із-за хмари.
Насупилось небо. Сірі хмари закрили сонце. Посіявся дощик. Подув вітерець. Хмари розійшлися. Сонечко посміхнулося.
Група «Юнги» — працює з учителем. (Вправа 139 (3 і 5 речення)). Замінити сполучення синонімічними.
—Хто впорався із завданням, той справжній капітан на кораблі «Слово».
—А капітан який?
Сміливий, хоробрий, відважний, безстрашний, мужній.
На партах—конверти, в них—розрізані картки. Необхідно відшукати пару. Повідомлення помічників капітана.
УШ. Підсумок уроку.
IX. Домашнє завдання
Група рятувальників напише твір-мініатюру; решта виконують вправу 145.