Урок української мови, 2 клас
Оніщенко Ірина Валентинівна,
учитель початкових класів,
методист міського методичного кабінету
Управління освіти Бахмутської
міської ради Донецької області
Урок 1
Тема. Представлення себе під час знайомства. Оформлення речень на письмі. Створення усного висловлення за ілюстраціями
Мета: удосконалювати навичку письма; пригадати правила оформлення речень; удосконалювати вміння складати усні висловлювання за ілюстраціями; розвивати мовлення учнів; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську; виховувати уважність, старанність, розвивати інтерес до навчання.
Обладнання: конверти з пазлами, репродукція картини О.Аверина «Юні капітани», картки для рефлексії.
Тип уроку: повторення вивченого матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, математична, соціальна і здоров’язбережувальна, мистецька.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
1) Вправа «Знайомство — представлення»
- Пропоную кожному з вас представити всім свою візитну картку — це може бути пісня, вірш, афоризм, девіз, малюнок, розповідь про себе тощо.
(учитель за необхідності просить учасників пояснити свій вибір і допомагає їм провести пояснювальну роботу)
2) Вправа «Зберемося разом»
Інструкція: Учасники об’єднуються в невеликі групи по шість-вісім осіб. Учитель пропонує найрізноманітніші завдання:
(проаналізуйте, яка група швидше реагує на завдання, яка група знайшла найцікавіший спосіб класифікації)
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Скажіть, чим ми займалися на початку уроку?
- Так, ми спробували себе представити. У всіх представлення себе вийшло різним, по-своєму цікавим. Сьогодні на уроці ми удосконалимо навички представлення себе під час знайомства, повторимо правила оформлення речень на письмі та попрацюємо за ілюстраціями, створюючи усне висловлення.
3. Каліграфічна хвилинка:
1) Складання пазлів. Робота в групах:
а) об’єднання учнів у 2 групи;
б) повторення правил роботи в групах;
в) отримання капітанами груп завдання;
г) робота в групах;
д) презентація робіт.
Завдання: учні отримують конверт із завданням, складають пазл, на яких зображено цифри.
Група 1 Група 2
2) Робота в зошиті. Каліграфічна хвилинка:
Вв Вв Вв ве ер ре ес се ен нь
Вересень
- Скільки у слові складів?
- Скільки у слові букв?
- Скільки у слові звуків?
- Що позначає м'якість звука «н»?
ІІ. Основна частина
2. Робота за підручником (с. 4). Виконання вправи №1:
- Сьогодні наші герої залишили для вас велику кількість повідомлень. Ось перше.
- Прочитайте смс-повідомлення Ґаджика.
- Про що повідомив Ґаджик? Яку відповідь ви йому дасте?
3. Фізхвилинка
Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо,
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів понахилялись.
Їжачок сьогодні в нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам їжачка спіймати.
Прудко їжачок втікає,
Голочками нас шпиляє.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
4. Продовження роботи за підручником (с.4). Робота в групах.
1) Об’єднання учнів у 3 групи.
2) Робота в групах:
група 1 – виконує вправу №3-4;
група 2 – виконує вправу №6;
група 3 – виконує вправу №7.
3) Презентація робіт учнями.
4) Обговорення:
Питання учасникам групи 1:
- Якої помилки припустилася Читалочка? Поясніть, який знак ви поставите у кінці кожного речення (. ? !).
- Прочитайте питальне речення. Дайте відповідь на нього.
Завдання для всіх учнів класу:
- Запишіть власне речення-відповідь на запитання Читалочки в зошиті.
Питання учасникам групи 2:
Питання учасникам групи 3:
Завдання для всіх учнів класу:
5) Повторення правил (с.5):
- Перевірте свої думки за правилом, яке подано у підручнику.
6) Гімнастика для очей
Очі щільно ми закрили –
це один, два, три, чотири.
Потім ширше розкриваєм,
Вдалині щось роглядаєм.
І поки ми розглядали
До шести порахували.
Щоб очі наші відпочили,
Робим це разів чотири
7) Виконання вправи №10.
а) бесіда:
- Виконайте завдання Родзинки — складіть з пазлів слово (канікули).
- Поясніть, які спогади воно викликає у вас (думки дітей).
- Складіть речення зі словом «канікули». Запишіть його у зошиті.
б) складання діалогу за темою «Літні канікули». Робота в парах.
в) презентація роботи (за бажанням учнів).
8) Стратегія критичного мислення «Входження в картину»
- Роздивіться репродукцію картини. Кого ви бачите на ній?
- Де відпочивають діти?
- Чим вони зайняті на березі моря?
- Яку кількість корабликів вони запускають?
- Чи все їм вдається? Чому?
- Який настрій у дітей? З чого це видно?
- Як ви вважаєте, ким мріють стати діти? Чому?
- Кого ви бачите на репродукції картини крім дітей?
- Як би ви назвали цю картину?
- Це картина «Юні моряки», яку написав художник Олександр Миколайович Аверин.
ІІІ. Заключна частина
Учням пропонується на нижній сходинці розташувати людину у якої руки вниз – у мене нічого не вийшло, середня сходинка – людина руки в боки – у мене були складнощі, верхня сходинка – людина руки в сторони – мені все вдалося.