Урок української мови, 2 клас
Оніщенко Ірина Валентинівна,
учитель початкових класів,
методист міського методичного кабінету
Управління освіти Бахмутської
міської ради Донецької області
Урок 2
Тема. Розрізнення мовних і немовних звуків. Позначення мовних звуків буквами на письмі. Складання і записування речень за малюнками
Мета: ознайомити учнів із мовними та немовними звуками, вчити їх розрізняти; пригадати правила про звуки та букви; удосконалювати вміння будувати речення; розвивати мовлення учнів, фонематичний слух, логічне мислення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Обладнання: цеглинки Лего, аудіозапис шумів у лісі, пазли-малюнки для роботи в групах, стікери, плакат для проведення рефлексії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
2. Гра «Пригадай!» (з використанням цеглинок Лего)
- Пригадаємо правила, які опрацювали на минулому уроці. Уважно дивіться на малюнки та піднімайте цеглинку, колір якої на вашу думку відповідає правильній відповіді.
(виконавши роботу, діти піднімають вгору башту, та декламують вірш, який утворили)
Відповідь: «Канікули! Канікули!» -
Співає все навколо.
Канікули, канікули,
Канікули у школі!
ІІ. Основна частина
Ти знаєш? На землі все голос має:
Гуркоче хвиля, камінь стукотить.
Гуде жучок і пташечка співає,
Десь вітер свище, в небі грім гримить.
Муркоче котик, кенгуру стрибає.
Цвірінькають веселі горобці.
Та думку звук такий не виражає,
Тому немовні звуться звуки ці.
1, 2, 3, 4 - ми у гай ходили,
Зайчика зустріли.
Зайчик прудко так стрибає,
Пташка весело літає,
Швидко лис десь пробіжить,
Їжачок в кущах сидить.
Раз, два, три – йшли качата до води,
На «чотири» - дружно сіли,
Лапками затріпотіли.
На «п’ять» - дружно встали,
І на зад по чеберяли.
Ми на ганку спозаранку,
Робимо зарядку.
Похитали головою,
«Раз» - притупнули ногою,
Руки вгору, руки вниз.
«Два» - присіли, піднялись.
Гарно всі ми відпочили,
Й до роботи приступили.
Піднесли всі руки-раз!
На носках стоїть весь клас.
Два! – присіли, знову встали.
Головою похитали.
Нахил вправо, нахил вліво,
Повторили знову вміло.
«Раз, два» - всі пірнають,
«Три, чотири» - виринають,
«П’ять, шість» - на воді,
Кріпнуть крильця молоді.
«Сім, вісім» - повторили,
І за парти тихо сіли.
5. Продовження роботи за підручником:
а) бесіда:
- Якою мовою ви розмовляєте вдома?
- Якою мовою ми розмовляємо на цьому уроці?
б) запис відповідей у зошиті.
2) Робота над правилом (вправа №4):
- Поміркуйте, із чого складається мова людини.
- Порівняйте власну думку з правилом.
3) Гра «Які звуки?». Виконання вправи №5.
- Роздивіться малюнок до вправи. Визначте, хто на малюнку утворює мовні звуки. Поясни Щебетунчикові, якою дорогою треба йти до цих звуків. Орієнтуйся за деревами.
4) Виконання вправ №6 - 7.
- Роздивіться малюнки. Складіть речення про те, чим зайняті діти.
- Запишіть речення у зошиті.
- Поміркуйте, хто з цих дітей утворює мовні звуки.
- Якими знаками їх позначають на письмі?
- Перевірте себе за правилом.
5) Робота в групах. Виконання вправи №8.
а) об’єднання в 2 групи;
б) повторення правил роботи в групах;
в) виконання завдання:
група 1 – знаходить і виписує у зошит речення, у яких ідеться про мовні звуки;
група 2 – знаходить і виписує у зошит речення, у яких ідеться про немовні звуки.
г) презентація робіт.
6) Гра «Питання від Ґаджика». Виконання вправи №9.
- Ґаджикові цікаво, що ви знаєте про звуки і букви.
- Перевірте себе за правилом.
7) Гра «Відлуння» (вправа №10).
Умова гри: хтось із учнів називає букву, а хтось вимовляє звук, який вона позначає.
ІІІ. Заключна частина
1. Гра «Склади та поясни»:
а) об’єднання учнів у 3 групи;
б) складання пазлів;
в) виконання завдання: роздивитися малюнок, що утворився, та пояснити, які звуки мовні та немовні можна почути в ситуації, зображеній на ньому.
Група 1 |
|
Група 2 |
|
Група 3 |
|
г) презентація робіт учнів;
д) складання речень за малюнками та їх запис у зошиті.
Учням пропонується поділитися своїми враженнями від уроку, прикріпивши стікер біля відповідного запису.