Урок з теми " Звірі восени.Підготовка звірів до зими"

Про матеріал

Розробка уроку містить матеріал, який дає можливість ознайомити учнів з життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті, формує навички охорони природи на прикладі звірів.

Перегляд файлу

Урок природознавства

2клас

 

 

Звірі восени.

Підготовка звірів до зими

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Звірі восени. Підготовка звірів  до зими.

Мета. Ознайомити учнів з  життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра, готують запаси кормів, готуються до зимової сплячки;

Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; навчати бачити красу природи; формувати навички охорони природи на прикладі звірів.

Виховувати  повагу  до природи, бажання оберігати тварин.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням тварин, презентації до уроку.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу

Форма проведення. Урок відкриття таємниць природи

                                        Перебіг уроку

1. Організація класу та створення позитивного месенджу.

- Діти, а ви любите відкривати таємниці? Тоді не гаймо час!

Нас кличе в дорогу-скоріш поспішай,

В мандрівках чудових пізнай рідний край,

Відкрий таємниці для себе, мій друг

Для тебе іскриться і річка, і луг.

2.Очікування.(Робота в динамічних парах: учні говорять сусіду по парті, що очікують від уроку)

- Мені приємно з вами зустрітись. Ось вам мій подарунок квітка бажань, виберіть собі бажання-пелюсточку, поверніться до друга і пошепки розкажіть про своє очікування. Стуліть долоньки човником заховайте пелюсточку і подуйте на неї.

3.С постереження за погодою

  • Розумників і розумниць я запрошую відкрити таємницю спостережень за погодою.
  •  Який сьогодні день?
  • Який стан неба?
  • Чи були зранку опади?
  • Яка температура повітря?
  • Що ти помітив у поведінці птахів?
  • Що ви помітили у природі цікавого, незвичного?
  • Яку народну прикмету ти перевірив?
  •  

4.Актуалізація опорних знань

Непомітно зявилася осінь

День коротшим стає щодоби.

Глянь, берізки-уже златокосі,

І в дубів багряніють чуби.

 

Вже у теплі краї відлетіли

Сонцелюби-дзвінкі журавлі,

Не страшні їм тепер заметілі

На далекій південній землі.

                                             В.Бичко

- Що ж примушує птахів відлітати у теплі краї? Відкрийте таємницю!

Хвилинка-цікавинка

 - Пташки страшенні ненажери. Ластовинята зїдають за день більше комах, ніж важать самі.

- Найдбайливіші батьки серед птахів-синиці.

- Найменша в світі пташка-кольрабі.

 - Більшість птахів відлітають в теплі краї зграями.    А зозуля і одуд-поодинці.

5. Вивчення нового матеріалу

Хлопчик  Гадайлик

- Допоможіть мені зрозуміти, чи належать тварини до природи?

- До якої природи вони належать?

- Чому так гадаєте?

- Як ви гадаєте тварини і рослини пов’язані між собою?

-Робота за малюнками ( борсук, ховрах, олень, кролик, кінь, корова, коза, тушканчик, заєць, їжак, лисиця, вовк, тигр, рись, лев, білка, ведмідь, кабан)Тварини

-Гра «Хто зайвий?» робота в парах(сова,борсук, тушканчик, заєць,песець,кіт)

- Назвіть поміж них звірів. (борсук, тушканчик, заєць, песець, кіт)

- Назвіть ознаки звірів? (Тіло вкрите шерстю, 4 ноги)

- Як звірів відрізнити від інших тварин?(Усі звірі вигодовують своє потомство молоком)

- На які групи можна поділити звірів (Свійські й дикі)

Завдання. Опишіть   сусідові по парті звіра рідного краю так, щоб він здогадався про кого йдеться.

(Лисиця, вовк, заєць, їжак )?

За памяткою

1.Яка тварина за розміром?

2.Яке забарвлення хутра має?

3.Чим найчастіше харчується?

4.Де проживає?

5.Повідомлення теми, мети уроку

  • Багато клопоту восени не тільки птахам, комахам, а й звірам. І вони змушені рятуватися від холоду та голоду. А як саме ви дізнаєтесь сьогодні на уроці. Тема нашого уроку «Звірі восени. Підготовка звірів до зими.»

   6.Вивчення нового матеріалу

-Робота в групах

Завдання. Опрацювавши матеріал, заповнити таблицю.

Лісові миші , полівки, кроти,хом’яки

       Збирають  жолуді, насіння різних рослин і ховають    їх у дупла повалених дерев або у нори.

Бобри

Роблять запаси з гілок, стовбурів дерев, які перегризають і складають у воді біля своїх хатинок.

Їжаки

 Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кор­мів, їжаки зариваються в опале листя і загортаються у  клубок, впадаючи у глибоку сплячку аж до березня. Під час сплячки у їжаків більше, ніж на третину, зменшується маса, бо протягом сплячки вони не живляться, а живуть завдяки жиру, відкла­деному в тілі восени.

        Білки

Білки дуже старанно запасають на зиму корми — жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на сучках дерев. Іноді в білчиних запасах буває до трьох і більше кілогра­мів горіхів. У зимову сплячку білки не залягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину кілька днів сплять. . Міняє білка хутро руде на сіре – тепліше, пухнастіше.

Заєць

    З настанням холодів хутро у зайців стає густішим і світлішим. На відміну від інших звірів, зайці не мають постійних лігвищ, не риють нір. Запасів їжі на зиму вони не заготовляють. Харчуються дрібними корінцями, згризають молоді пагони дерев, кору.

Ведмідь

 Ведмідь за кілька тижнів до холодів намагається якомога більше наїстися – їдять все, що трапляється їстивного: горіхи, рибу. Потім вибирає у тихому густому лісі закуток під великим деревом і там готує барліг. Викине зайву землю, нанесе туди сухого листя й гілочок ялини і вкладеться спати на всю зиму.

 Борсук

Борсук ,як ведмідь і їжак, запасається жиром, споживаючи жуків, ящірок, ягоди. Потім утеплить нору і лягає спати на зиму.

Заповнення таблиці

 

Їжак

Білка Білка

Бобер

Борсук

Ведмідь

Заєць

Лісові миші,

полівки,

кроти, хом’яки

Роблять запаси на зиму

 

+

+

 

 

 

+

Відкладають запаси жиру

+

 

 

+

+

 

 

Впадають у зимову сплячку

+

 

 

+

+

 

 

pЗмінюють забарвлення і густоту хутра

 

 

 


 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

+

 

 

+

 

 

 

 

 

Робота із словником с.57

Линяння-це зміна забарвлення і густоти хутра у тварин.

7.Фізкультхвилинка

 

- Зайцеві зручніше бігти вгору, тому що у нього задні ноги довші.
- Якщо ведмідь не запасе достатню кількість жиру, то в зимову сплячку він не лягає, а бродить по лісу.
- Іноді у білчиних запасах буває до 3 кг горіхів.
- Ведмідь любить поласувати мурахами. Розриє мурашник, покладе туди лапу, мурахи налізуть на лапу, він їх і злиже.

- Чи знаєте ви, що таке  дощ?

Піднімається вітер (Потираємо руки)

Падають перші краплинки дощу.(Клацаємо пальцями)

Почалася справжня злива.(Плескаємо долонями по грудях)

Злива перетворилась на бурю.(Тупаємо)

Ось буря стихає.(Плескаємо долонями по стегнах)

Закінчується дощ, падають останні краплі. (Клацаємо пальцями)

Шумить тільки вітер.(Потираємо долонями)

Дощ скінчився. Сонце!(Підняли руки вгору)

8.Робота в групах «Скринька ідей». 

Які ідеї ви хочете запропонувати людям щодо охорони та допомоги  взимку звірям? (Покласти до скриньки осінній листочок і сказати ідею)

- На екскурсіях, під час походів і прогулянок не ламати гілки дерев і чагарників.

-У лісі намагатися ходити стежками, щоб не пошкодити траву і грунт.

- Не розкопувати нори й не турбувати лісових мешканців.

- Не розводити багаття в лісі, від багаття може виникнути пожежа.

- Не вмикати на повну потужність музику, не піднімати крик і шум. Від цього звірі і птахи залишають свої нори.

- Не залишати  в лісі після себе безлад.

- Виготовити годівниці для пташок.

- Виготовити листівки для мисливців: «Не вбивайте зайців!»

 

8.Закріплення набутих знань

Тести

1.Які звірі роблять на зиму запаси корму?

А)зайці;

Б)ведмідь;

В)білки;

2. Що таке линяння  тварин?

А) зміна забарвлення і густоти хутра;

Б) зміна довжини хвоста;

В)зміна кольору очей;

3. Які звірі впадають в сплячку?

А)зайці;

Б)ведмеді;

В)бобри;

4.Для чого деякі звірі відкладають запаси жиру?

А)щоб спати до весни;

Б)щоб швидше бігати;

В)щоб краще виглядало хутро;

9.Узагальнення і систематизація знань

Рольова гра

У мене шуба є,

Та як холод настає,

Я не пю тоді, і не гуляю,

А у лігво залягаю (Ведмідь)

 

Я кума із довгим віником

Прийшла на бесіду із нашим півником

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід(Лисиця)

 

Я-клубочок,

Зовсім без ниточок

Замість ниточок-триста голочок(Їжак)

 

У мене руденька пухова шуба

Із сосни стрибаю на дуба

Хвіст у мене як мітла,

А сама на зріст мала.(Білка)

 

У землі мої комори,

Добре рию ходи, нори,

Я маленький мовчазний,

Ще до того і сліпий(Кріт)

 

  • Які з цих звірів готують запаси кормів?
  • Які з цих тварин готуються до зимової сплячки?

 

10.Підсумок уроку.Оцінювання учнів

  • Якою новою інформацією ви поповнили свій багаж знань?
  • Чи відкрили для себе таємниці природи?

 -   Що цікавого запам’ятали про звірів?

  • Хочу звернутися, діти, до вас із проханням.

Холодно взимку зайчатам і білці,

 Песику — в будці, в сараї — корівці.

 Мерзнуть у котика лапки і вуха,

 Мерзне ворона в лиху завірюху.

 Горю зарадити можемо —

В будку Шаркові настелим соломи,

 Зайчикові покладемо під кущик

 Кілька морквинок, листочок капусти,

Теплу корівці поставим водичку

 Птицям насиплемо крихти в годівничку.

 Як допоможемо дружно, малята,—

 Виживуть взимку птахи і звірята.

(Л. Левченко)

VI. Домашнє завдання

1)   Опрацювати статтю підручника с.54-57

Дати відповіді на запитання до неї.

2)   Намалювати ілюстрацію «Допоможемо зимуючим птахам!»

 

 

1

 

docx
Додано
27 березня 2018
Переглядів
4952
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку