Урок з української мови 3 клас "Твір - опис "Моя мама"

Про матеріал
У даній роботі розкрито завдання навчити учнів складати текст-опис зовнішності людини, який містить елементи характеристики; розвивати зв’язне мовлення, увагу, вміння спостерігати, виявляючи істотні риси об’єкта; збагачувати активний словниковий запас; виховувати любов та повагу до матері.
Перегляд файлу

Твір-опис «Моя мама»

Конспект уроку розвитку звязного мовлення для 3-го класу

(Складання тексту-опису людини з елементами характеристики)

 

Мета: навчити учнів складати текст-опис зовнішності людини, який містить елементи характеристики; розвивати зв’язне мовлення, увагу, вміння спостерігати, виявляючи істотні риси об’єкта; збагачувати активний словниковий запас; виховувати любов та повагу до матері.

Обладнання: фотографії мам, мікрофон.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

  1. Повторення вивченого. Метод «Мозкова атака»
  • Що таке текст?
  • Які є типи текстів? (Розповідь, опис, роздум)
  • Яке запитання можна поставити до тексту опису? (Який?)
  • Які є види текстів-описів? (Художній, діловий, науково-популярний)
  • Як називають опис природи? (Пейзаж)
  • Як називають опис людини? (Портрет)
  1. Вірш-загадка

Як побачиш: на картині

Намальована хмарина,

А під нею квітне гай,

Чи вирує водограй,

Чи безмежне море синє,

Чи садок вишневий наш –

Мусиш знати, що картина

Називається … (пейзаж)

(Автор невідомий)

  1. Словничок-довідничок

Пейзаж – загальний вигляд якоїсь місцевості, картина природи, краєвид.

Портрет – мальоване, скульптурне чи фотографічне зображення людини або групи людей.

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

 

  • Діти, сьогодні на уроці ми розширимо знання про тексти-описи, зокрема про описи зовнішності людини. Будемо вчитися складати текст-опис  людини, який містить елементи характеристики. Дізнаємося, де використовуються такі тексти.

 

IV. Робота з мовним матеріалом

 

  1. Розглядання портретів і фотографій мам
  2. Слово вчителя
  • Діти, мама – це найдорожча, наймиліша, найрідніша людина для кожного з нас. У світі все починається з мами. Мама дає дитині життя. Мама! Слово коротке, але дороге, таке рідне, таке ніжне, таке тепле. Сьогоднішній урок ми присвятимо нашим мамам.
  1. Прийом «Мікрофон»

Діти, передаючи мікрофон одне одному, по черзі відповідають на запитання «Яка твоя мама?», називаючи якомога більше прикметників (добра, гарна, талановита, ніжна, найкраща…).

  1. Метод «Асоціативний кущ» (групова форма роботи)

Кожна група отримує одне із завдань: дібрати слова, які можна використати для опису обличчя, волосся, очей і т.д., складає свій асоціативний кущ за зразком:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V. Робота над складанням опису (портрета) своєї мами

 

  1. Вірш

Учитель читає вірш, а діти відповідають на запитання, яке звучить у строфі.

Хто тебе так щиро любить,

І вбирає, і голубить,

У кладе у постіль спати? (Мати)

 

Хто стеріг тебе від злого,

Відмовляв собі усього,

Щоб тобі віддати? (Мати)

 

Хто тебе узяв за руку

І до школи на науку

Вів, щоб розуму навчати? (Мати)

(Марійка Підгірянка)

 

  1. Робота з прислів’ями

Завдання. Назвати прислівя про маму. (Учні називають по черзі прислівя, а потім ще раз промовляють його хором).

  • Від сонця тепло, від матері добро.
  • Мати однією рукою бє, а другою гладить.
  • Дитина плаче, а матері боляче.
  • У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.
  1. Словникова робота

а) Гра-вправа «Продовжи рядок звертання».

- Як ми звертаємось до мам? Продовжіть рядок: мамо, матусенько…

- Як виділимо звертання на письмі?

б) Запитання-загадка.

- Який струмочок повсякчас співає ніжно біля нас? (Мамин голос)

- Які дві зірки, знаєш ти, завжди нам сяють з висоти? (Мамині очі)

4. Фізкультхвилинка

5. Складання плану тексту-опису

План

  1. У світі все починається з мами.
  2. Моя матуся – найгарніша жінка на землі (зовнішність, риси характеру).
  3. Я дуже люблю свою неньку.
  1. Складання тексту-опису за планом (усно)

При складанні тексту сильні учні використовують схему «плутанка».

Голос

карі, блакитні, зелені

мов стиглі черешні

Очі

дзвінкий, ніжний

немов річка

Волосся

широке, добре, щире

як весняний первоцвіт

Руки

чорне, русяве, руде

як земля

Серце

золоті, роботящі, лагідні

мов крила

 

Учні з достатнім і середнім рівнем знань користуються схемою «ланцюжок».

Мама – матуся, ненька, матінка, __________________________________

Очі – променисті, замріяні, ______________________________________

Волосся – русяве, пишне, золотаве, як пшениця, ____________________

Голос – мелодійний, теплий, як дзвінок, ___________________________

Руки – лагідні, теплі, ніжні, ______________________________________

Серце – щире, добре, любляче, ___________________________________

З ким можна порівняти маму? – з голубкою, з сонечком, _____________

  1. Записування тексту-опису мами в зошити
  2. Перевірка написаного

 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

 

  1. Дидактична гра «Поетичний дощ» (групова форма роботи)

Кожен з учасників групи декламує вірш або ст про маму. Перемогу отримує група, яка прочитає більшу кількість віршів.

  1. Творча вправа «Продовжи речення»

Завдання: продовжити речення «Я хочу, щоб моя мама була щаслива. Для цього я буду…»

 

VII. Домашнє завдання

 

Намалювати портрет мами або скласти вірш про маму.

 

 

docx
Додано
19 травня 2020
Переглядів
5408
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку