Урок з української мови для 5 класу
Брейн-ринг
Тема. Лексикологія. Узагальнення і систематизація вивченого.
Мета: перевірити рівень знань, умінь і навичок учнів з лексики; вміння читати й усвідомлювати прочитане; розвивати логічне мислення, пам’ять, зосередженість; виховувати любов і повагу до рідного слова.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: словник іншомовних слів, картка рейтингу, картки із завданнями.
Хід уроку
Клас ділимо на дві команди, команди обирають командирів. Умова: за кожний конкурс змагання максимальний бал—10. Відповіді мають бути чіткими, аргументованими.
Назвіть одним словом.
Казка Дівки Семилітки
Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий—ледачий дуже,
Слухай казку про них, друже.
Якщо перший брат вставав,
Другий спать мерщій лягав,
Той мовчить, а той кричить,
Той стоїть, а той біжить.
Той правдивий і сміливий,
Той брехливий, полохливий,
Той великий, той малий,
Той розумний, той дурний.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою,
Стрілись вороги в бою…
Із високим стрівсь низький,
Із легеньким—шкарубкий.
Стрів білявого чорнявий.
Огрядного—худорлявий.
На сумного йшов веселий,
На тендітного—дебелий.
Ця виснажлива війна—
Нині сива давнина.
Хоч брати вже й помирились, після них слова лишились.
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть,
Їх антоніми зовуть.
Читець.
Є такі слова на світі,
Схожі, як близнята-діти.
Слово чуєш, а не знаєш,
Що це слово означає.
Якщо ж хочеш зміст узнати,
Треба речення складати.
У Лексичнім славнім Краї
Всім роботи вистачає.
Ось біжать брати-близнята,
Їх же треба розрізняти!
(Представники від кожної команди за допомогою пантоміми показують свою пару слів, а інші, вгадують їх значення, записують слова, що підходять за змістом.)
Знайдіть помилку у виборі слова, підберіть правильне слово.
Читець.
У палаці кришталевім
Почалася шуканина,
Неймовірна біганина.
Десь поділися слова—
Не одно, не п'ять, не два.
А щоб знати, що шукати,
Слід шараду розгадати.
Перша у нашій шараді частина—
Рідна у батька і неньки дитина.
Друга частина—звук голосний;
Ти лиш його розпізнати зумій.
З часткою третьою важко доводиться:
Що не скажи—ні на що не погодиться.
Частку четверту ти легко впізнаєш,
Як попередні частки відгадаєш.
Разом же все це слова, та які?
Різні звучанням, а змістом—близькі,
тобто синоніми.
У кожному рядку вилучи зайве слово.
( Учитель чітко називає слова, що мають антоніми. Капітани по черзі їх називають. Якщо один із гравців вагається, відповідає суперник.)
Слова: сміятися,активний, корисний, хворіти, щедрість, хвалити,захід, дружба, минуле,згадати, тимчасово, працьовитий, забороняти, прокинутися, чемний, вітатися, світанок, ніжний, солодкий.
Правильно поставте наголоси у словах.
Слова: статуя, атлас, чотирнадцять, виразно, завдання, партер, олень, вірші, дрова, грушевий, договірний, дочка.
Перевірка домашнього завдання. Виразне читання віршів про мову.
Оголошення переможців, нагородження кращих гравців.