Урок з української мови для 5 класу "Повторення вивченого з фонетики, графіки, орфоепії та орфографії"

Про матеріал

Подаю розробку нестандартного уроку, у формі подорожі з української мови для учнів 5 класу з теми "Повторення вивченого з фонетики, графіки, орфоепії та орфографії" + презентація

Перегляд файлу

 

Клас: 5                                                               

Тема: Повторення та узагальнення вивченого з Фонетики, Орфоепії, Графіки й Орфографії.                                                            

 

Мета: поглибити, узагальнити, систематизувати, перевірити знання

           учнів з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії;  розвивати пам’ять, логічне мислення, вміння систематизувати вивчений матеріал; виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до  мови.

Обладнання: тести, таблиці зі схемою маршруту, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого (урок –  подорож).

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

1.1 Емоційне налаштування на урок

Ну-мо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок –
Починаємо урок!

ІІ. Оголошення теми й завдань уроку

Учитель. Підсумковий урок ми проведемо як захоплюючу подорож, де на нас чекатимуть різні перешкоди. А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила з фонетики, орфоепії, графіки та орфографії.

Будуть на нашому шляху і зупинки – відпочинки. Вирушаючи в дорогу візьмемо із собою пожитки – знання. Читаємо придорожні гасла:

Памятай правила!

Грамотно пиши!

Висловлюйся звязно!

Будь привітним!

Нашу подорож ми розпочинаємо віршем – девізом нашого уроку. (Вчитель читає вірш).

Наша мова надзвичайно прекрасна,

 і тому ми не маємо права знати її погано.

      І коли ми виконаємо всі запропоновані завдання на станціях, то дістанемось кінцевої зупинки. А що нас чекатиме там, ми і дізнаємось вкінці подорожі.

А як називатимуться наші станції-зупинки, ми дізнаємось з хмаринок, які я вам наразі роздам. На хмаринках будуть написані різні слова, а ви повинні знайти і назвати тільки розділи мовознавства. (вчитель роздає хмаринки зі словами «Фонетика, Графіка, Орфоепія, Орфографія»)

C:\Users\1\Desktop\Word Art.jpeg

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу

Не встигнувши розпочати подорож, як ми з вами вже натрапили на першу перешкоду. А називається вона «Питання з бочки»:

  • Що вивчає фонетика?
  • Чим відрізняються у вимові голосні звуки від приголосних?
  • Що вивчає графіка?
  • Що вивчає орфоепія?
  • Що вивчає орфографія?
  • Скільки букв в українському алфавіті? (33)
  • Назвіть букви, що позначають два звуки?
  • Яка буква не має звуку?
  • Скільки голосних звуків в українській мові? (6)

ІV. Узагальнення і систематизація умінь і навичок

Отже, почнімо нашу подорож. І першою нас зустріне станція «Фонетика».

4.1. Ворота грамотності

А)

Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків.

Яструб

Сьомий

Дзвінок

Щільний

 

Б)

Із поданих слів вибрати і  підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки.

Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.

4.2.Тенета помилок

Учитель. На нашому шляху знову серйозна перешкода. Пройти її зможуть тільки ті бійці, які зуміють відредагувати текст.

Пісьня, у будьці, вьються, дощь, село, пшениця, лигенда, бур’як, бур’ян, св’ято, обігти, дений, радісттю, кров’ю, день й ніч, тона, Голандія, голландець, віла, Париж, Атлантида

 (Учні працюють біля дошки)

  1.        Наступна наша станція « Графіка»  і завдання її називається «Алфавітні хащі»

Учитель. На нашому шляху чергова перешкода – Алфавітні хащі. Пройти їх зможуть найуважніші бійці. Вам требі знайти слова, які стоять не в алфавітному порядку:

  1. альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
  2. апельсин, вишня, малина, груша, слива;
  3. буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
  4. фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
  5. йорж, окунь, карась, сом, щука.

 

  1.        Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Вліво, вправо поверніться.

Нахиліться, розігніться. (Двічі)

Руки вгору піднімайте.

Піднімайте, опускайте. (Двічі)

Дуже добре, всі сідайте.

 

 

  1.        Болото м’якого знака і Трясовина м’яких приголосних

Учитель. Щоб не затягнуло вас це болото, ви повинні проявити кмітливість і швидкість реакції. Дайте відповідь на питання:

Чому мякий знак говорить про себе так?

              Я один в сімї такий.

              Кажуть, надто вже мякий,

              Хоч мовчун, та не дивак.

              В слові я не зайвий знак.

А тепер плескайте в долоні, якщо дані слова в давальному відмінку пишуться з мяким знаком.

Донька, дочка, полька, бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, футболка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце.

Отже найкмітливішими бійцями стали...

  1.        Кам’яна перешкода

  Учитель. Цю перешкоду допоможуть подолати найерудованіші бійці. Відгадайте, хто міг це написати на камені.

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати імя –

Зразу стану потрібним і я.

                                      ( Апостроф)

 

  1.        Станція «Орфоепія»

 

Учитель. Як і годиться, міст охороняється. Нам необхідно дізнатися, як звати начальника охорони, а потім виконати його накази.

Хто про себе так говорить?

Я всесильний, я могутній,

Хай признаються присутні,

Що в країні Фонетичній

Я на службі довговічній.

Славний радник королеви

У палаці кришталевім.

Словам значення міняю,

Словоформи обираю.

Буде мука чи мука –

Визначить моя рука.

Води є, нема води:

Розберись і розсуди,

Чи важливий я, чи ні

В фонетичній стороні

                                   ( Д. Білоус)

Учитель. Отже, це полковник Наголос і за його наказом ми виконуємо наступне завдання. Об'єднайтеся, будь ласка, в пари і розставимо правильно наголоси.

 

Алфавіт, випадок, гарячий, фольга, олень, козак, Україна, загадка, дошка, завдання, вірші, одинадцять.

 

4.8. Станція «Орфографія»

Рів спрощення

Учитель Пропуском через рів є правильно виконана творча робота.

Потрібно замінити іменники прикметниками і записати їх.

  1. Графік, що складений на тиждень.(Тижневий)
  2. Перемога, що принесла радість. ( Радісна)
  3. Робота, яка дає користь. (Корисна)
  4. Нарада що пов’язана з виїздом. ( Виїзна)
  5. Зустріч, що принесла щастя. ( Щаслива)
  6. Людина, яка любить хвастатись. ( Хвастлива)
  7. Випадок, що трапляється рідко. (Рідкісний)

 

V. Підсумок уроку 

 

  1.        Тестові завдання
І варіант
  1. Звуки мови – це ...:

а) те, що ми бачимо й пишемо;

б) те, що ми чуємо й вимовляємо;

в) значущі частини слова.

  1. У слові Батьківщина ...

а) 11 букв і 10 звуків;

б) 11 букв і 11 звуків;

в) 10 букв і 10 звуків.

3. Мякість приголосних звуків позначається на письмі:

а) буквами і, я, ю, є та апострофом;

б) буквами і, я, ю, є та  мяким знаком;

в) буквами я, ю, є, ї.

4. Апостроф ставиться перед буквами:

а) к, п, т, ф, х;

б) б, п, в, м, ф;

в) я, ю, є, ї. 

  1. У словах годинник, піднісся подвоєння букв обґрунтовується:

а) подовженням мякого приголосного;

б) збігом на межі значущих частин слова;

в) іншомовним походженням слів.

  1. У словах директор, шифр написання букви и:

     а) перевіряється за словником;

     б) обґрунтовується “правилом   девятки”;

     в) обґрунтовується добором спільнокореневого слова з 

          наголошеним сумнівним голосним.

  1. Подвоєні приголосні пишуться у таких іншомовних словах:

а) кас..а, ал..ея, клас..;

б) лібрет..о, барок..о, інтермец..о;

в) ван..а, тон..а, віл..а.

  1. Сполучення йо пишеться у словах:

а) л..отчик, сл..оза, с..огодні;

б) баталь..он, медаль..он, Солов..ов;

в) с..омий, у н..ого, син..ого.

(учні обмінюються зошитами)

 

Вчитель:

Молодці! Ви всі дуже гарно працювали на уроці, подолали всі перешкоди, впорались із завданнями і наші королеви мовознавства  Фонетика, Орфоепія, Графіки, Орфографії говорять вам, що ви молодці. Горді королеви зустрічають переможців і нагадують, що забувати про їх існування дуже небезпечно.

Орфограма: А я горда дама,

                      Королева Орфограма.

                      Через оцінки щоб не ридати,

                      Вивчіть всі правила, як писати:

                      Можеш форму поміняти,

                      Можеш інше слово взяти,

                      Аби родичем було

                      І тобі допомогло.

VІ. Домашнє завдання

Скласти тестові завдання за вивченими темами.

 

 

 

 


 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Думанська Ірина Іванівна
    А де знайти презентацію до уроку? В описі написано: "Про матеріал Подаю розробку нестандартного уроку, у формі подорожі з української мови для учнів 5 класу з теми "Повторення вивченого з фонетики, графіки, орфоепії та орфографії" + презентація"
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
11 квітня 2018
Переглядів
27947
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку