Урок "Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина"

Про матеріал

Подаю розробку уроку для учнгів 5 класу на тему " Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина", на якому за допомогою цікавих вправ та завдань учні навчаться знаходити і розрізняти другорядні члени речення.

Перегляд файлу

 

 

 

Клас: 5

Тема: ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ: ДОДАТОК, ОЗНАЧЕННЯ, ОБСТАВИНА

 

Мета: поглибити знання про синтаксис; навчити учнів розрізняти другорядні члени

           речення, виділяти їх у реченні умовними позначками, формувати вміння

           ставити запитання до другорядних членів речення, визначати їхню

           синтаксичну роль і спосіб морфологічного вираження; за допомогою

           мовленнєво-дидактичного матеріалу виховувати почуття любові до рідного

           слова та культуру мовлення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1.1. Емоційне налаштування на урок

Психологічне налаштування на урок (побажання учителя учні передають із долоньки у долоньку і посміхаються один одному)

1.2. Культура мовлення

  •              На запитання «Скільки нам чекати?» часто помилково відповідають: «Пару хвилин». Однак це не по-українському. В Україні  кажуть: пара коней, пара чобіт, молода пара, ні пари з вуст. Тому на запитання «Скільки нам чекати?» потрібно відповідати: «Прошу, зачекайте кілька хвилин».

 

ІІ Актуалізація опорних знань.

2.1. Перевірка домашнього завдання.

2.2. Робота на картках (слабкі учні)

2.3. -  Гра «Коректор»

  1. Що таке синтаксис

Синтаксис – це розділ науки про мову, який вивчає будову слова і словосполучення.

  1. Що таке речення?

Речення – це змістове і інтонаційне об’єднання слів, що є засобом вираження думки. Одне слово не може бути реченням.

  1. Що таке граматична основа речення?

Граматична основа речення – це головні  і другорядні члени речення (підмет і присудок)

  1. Що таке підмет?

Підмет – головний член речення, що означає предмет, про який говориться в реченні, і відповідає на питання який? що?

  1. Що таке присудок?

Присудок – це другорядний  член речення, який означає дію, що говориться про підмет, і відповідає на питання що робить підмет? що з ним робиться? хто він такий? що він таке?

  1. Поширене речення – це речення, в якому наявні кілька граматичних основ.

 

  • Завдання

1. Із запропонованих слів скласти речення. Усно визначити граматичну основу речень.

Літні я любити канікули ніж інші більше.

Пізнаються плодами за дерева.

Гілках по судять про дерева коріння.

 

Відповіді:

Літні канікули я люблю більше ніж інші.

Дерева пізнаються за плодами.

По гілках судять про коріння дерева.

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

3.1.  Прочитайте речення. Визначте підмет і присудок.

 Гаї шумлять. Гаї привітні шумлять над маревом ланів.

Чим перше речення відрізняється від другого?

Отже, сьогодні ми поговоримо про другорядні члени речення, дізнаємося, на які питання вони відповідають, як називаються, як підкреслюються, для чого існують у реченні.

3.2. Робота з хмаринками.

C:\Users\1\Desktop\Другорядні члени речення.jpeg

Тема нашого уроку: «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина».

 І сьогодні на уроці …. Учні продовжують

-Знатимемо…

-Вмітимемо…

_Цінуватимемо…

 

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

  1. Пояснення учителя
  2. Учні поділяються на три групи, кожна група отримує свою картку.
  3. Створення ментальної карти методом «Ажурна пилка»

Додаток – це другорядний член речення, який означає предмет і відповідає на питання непрямих відмінків (всіх, крім називного). В реченні додаток найчастіше виражається іменником і займенником. Підкреслюється пунктирною лінією. _ _ _ _ _ _

 

Мати кличе сина. (Хто?) Мати (що робить?) кличе (кого?) сина.

 

  1. Запитання для учнів.

Пригадайте питання непрямих відмінків

 

Непрямі відмінки
(питання додатка)

  • Р. кого? чого?
  • Д. кому? чому?
  • З. кого? що?
  • О. ким? чим?
  • М. на кому? на чому?

 

  1. Завдання

1)  Доповніть речення додатком.

Він грав (на чому?)…. .

Хлопчина хотів допомогти (кому?)…. .

Батько купив (кому?)… (що?)… .

У (кого?)… був поганий настрій.

Учні прикрашали свій клас (чим?)…. .

 

      Віг грав (на чому?) на скрипці.

      Хлопчик хотів допомогти (кому?) батькам.

      Батько купив (кому?) донці (що?) ляльку.

      У (кого?) у мами був поганий настрій.

      Учні прикрашали свій клас (чим?) квітами.

 

2) У запропонованих реченнях підкресліть додатки.

Я сидів на лавці поруч із музикантом.

Він грав на флейті.

 Музикант прекрасно володів інструментом.

Його гра зачаровувала перехожих.

 

  1.      Коментар учителя

Означення – це другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? котрий? Означення в реченні найчастіше виражається прикметником, а також займенником

 

^^^^^^^^

    Старий густий ліс розрісся за селом.

Ліс (який?) старий густий.

 

  1. Завдання
  1. Прочитайте текст. Зверніть увагу на виділені слова, поставте до них питання

     Над лісовим озером запалав рожевий ранок. На тихому плесі почали виринати зелені пуп’янки. Золоті промені перетворили смарагдові бруньки на  білосніжні чашечки з пучками гарячого сонця. Розквітла водяна лілія – біле латаття.

  1. Запишіть речення, вживаючи на місці крапок означення.

1. Відрум’яніли в садах …. яблука.

 2. Повіяли …. вітри і принесли на своїх крилах  …. пісні.

 3. Гуляли в сивих  ущелинах    вітри.

 4. Із заходу насувалися …. хмари.         

  5. Затихли … звуки.

 6. Вже підкрадається … осінь. 

 

  1. Відрум’яніли в садах стиглі яблука.
  2. Повіяли теплі вітри і принесли на своїх крилах веселі пісні.
  3. Гуляли в сивих ущелинах північні вітри.
  4. Із заходу насували чорні хмари.
  5. Затихли чарівні звуки.
  6.           Вже підкрадалася затяжна осінь.
  1. Пояснення учителя

Обставина – це другорядний член речення, що означає різні ознаку дії (місце, час,  причину, мету, спосіб або ступінь дії) і відповідає на питання як? де? коли? куди? звідки? чому? з якою метою? Обставини найчастіше у реченні виражаються прислівниками або іменниками у непрямих відмінках з прийменниками.

_ . _ . _ . _ . _

Опівночі земля стугоніли. Земля стугоніла (коли?) опівночі.

Діти дружно співали пісні. Діти співали (як?) дружно.

 

  1. Завдання
  1. Прочитайте текст, визначте обставини. Поясніть, як ви їх розпізнаєте.

 

  1. Раптом посадка скінчилася. (Ю. Мушкетик)
  2. Він копав швидко і завзято. (Ю. Мушкетик)
  3. Мене від страху покидали сили.(П. Дорошко)
  4. Улянка пішла навпростець. (О. Донченко)
  5. Надворі летіло павутиння. (І. Нечуй-Левицький)
  6. Сонце сховалося  за хмари.  (М. Коцюбинський)

 

  1. Запишіть речення, на місці крапок вставте обставини, що відповідають на вказані питання

Березень підкрався (як?) …. 

Якось (коли?) …. дмухнув теплий вологий вітер.

Цілу ніч він шумів голим гіллям (де?) … .

(Коли?) …  почався рясний дощ.

 (Коли?) …  ночі довшають .

 Дітям стало (як?) … .

 

Березень підкрався (як?) несподівано.

Якось (коли?) вночі дмухнув теплий вологий вітер.

Цілу ніч він шумів голим  гіллям (де?) у саду.

(Коли?) Зранку почався рясний дощ.

(Коли?) Взимку ночі довшають.

Дітям стало (як?) весело.

Фізкульт хвилинка.

Ми берізки і кленці.

В нас маленькі стовбурці.(Встати)

Ми в стрункі стаєм рядки.

Виправляєм гілочки. (Руки поставили перед собою)

Ледь зіп’ялись з корінців,

Дістаємо промінців.(Руки підняти вгору)

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь. (Стискають кулачки)

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба)

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї)

 

  1. Тренувальні вправи.
  2. Лінгвістична гра «Склади схему»

На дошці — кола з умовними позначеннями. Розташуйте їх так, щоб утворилася схема пропонованого речення.

image2

Блідий місяць над Дніпром сплив.

Мерехтить роса навколо на зеленій траві.

 

8..Дослідження-відновлення «Я – поет»
Відновіть і впишіть означення, пропущені в даній поезії, підкресліть їх, визначте, якими частинами мови вони виражені.

Облітають квіти, обриває вітер
пелюстки (які?) … в (в якій?) … тишині.
По садах (яких?) … їде гордовито
осінь (яка?) … на (на якім?) … коні.
Учні читають вірші,доповнені означеннями.
Учитель. Автором цих рядків є Володимир Сосюра. Що ви знаєте про нього?
4. Повідомлення учня про В. Сосюру.
5. Перевірка «Хто ж був найближчий до оригіналу?»
Звірте «свої» поезії з рядками В. Сосюри.
Осінь
Облітають квіти, обриває вітер
пелюстки печальні в синій тишині.
По садах пустинних їде гордовито
осінь жовтокоса на баскім коні.

 

Спишіть, поширюючи речення другорядними членами

1. Сідають птахи.

2. Андрій вирішив написати.

3. Сестра малює.

4. Кімната була прибрана.

 5. Сніг лежить.

6. Починає накрапати дощ. 

7. День буде сонячним.

ІІ. Поширити подані речення другорядними членами, утворивши твір-мініатюру.

 Прийшла весна. Тане сніг.. Вітерець погойдує. Дерева ожили. Хмарки посміхнулись. Підсніжник зявився..

 

V. Підсумки уроку.

 

Підкресліть усі члени речення

   Сонце сховалось у вітах дерев.

Славко грізно вимахував шаблюкою (Н. Бічуя).

 Увечері батько починає грати… (Л. Бас).

Веселе сонечко сховалось в веселих  хмарах весняних (Т. Шевченко).

 Ясне сонце почало підніматись десь за лісом (П. Мирний).

 Довкола стирчали лише голі скелі (Т. Білецька).

  Щебечуть солов’ї по молодих садках     (О. Довженко)

 

 

Рефлексія. Заповни табличку «Члени речення»

 

Головні члени речення

Другорядні члени речення

 

 

 

 

 

Що означають

 

 

 

 

 

На які питання відповідають

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати теоретичний матеріал. с.
  2. Виконати вправу
  3. Скласти 5 речень, щоб у них були всі другорядні члени речення.  

 

 

 

     Робота з опорною таблицею

Другорядний член речення

Додаток

Означення

Обставина

Що означає

предмет

ознаку предмета

місце, час, при­чину

На які питання відповідає

питання непря­мих відмінків

який? чий?

де? коли? чому? як?

Умовне позна­чення

 

____

 

Чим виражено

іменником,

займенником

прикметником,

займенником

іменником з прийменни­ком, прислівни­ком

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
11 квітня 2018
Переглядів
31658
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку