Тема: Дієслово: лексичне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із дієсловом як частиною мови, його морфологічними ознаками та синтаксичною роллю в реченні, удосконалювати вміння знаходити дієслова в тексті;
розвиваюча: розвивати пам'ять, логічне мислення, культуру усного та писемного мовлення;
виховна: виховувати любов до рідної мови, повагу до звичаїв та традицій українців, високі моральні якості; сприяти збагаченню мовлення учнів, удосконаленню їх комунікативності.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок
Обладнання: дидактичний матеріал, ПК
Очікувані результати: учні знають, що називається дієсловом, ознайомлені з його морфологічними ознаками, вміють знайти дієслово у реченні.
Формування ключових компетентностей:
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
– Діти, давайте згадаємо, які частини мови ми вже вивчили?
На інтерактивній дошці Padlet ви знайдете завлання, яке треба виконати (крок 1)
https://ru.padlet.com/nataliatrigub76/j5f229je8nlgj44d
(Учні називають: іменник, прикметник, числівник, займенник)
– Чому ці частини мови ми називаємо самостійними?
(Відповіді учнів)
– Які ще частини мови вам відомі?
– Чому прийменник, сполучник, частку ми називаємо службовими?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Зараз перед нами нове завдання: потрібно розгадати ребус
– Подумайте і скажіть, яка частина мови виконує дію?
Отже, тема нашого уроку : « Дієслово»
Перед вами дерево мети .З’ясуйте, що ви вже знаєте про дієслово.
– Прослухайте вірш, назвіть дієслова:
Радій життю - воно прекрасне
Для цього маєш кожен день
Дивись на сонечко це ясне
І знай веселих лиш пісень
ІV. Вивчення нового матеріалу
Шановні учні! Перед вами хмара тегів – це слова, які ви повинні повторити і запам’ятати з сьогоднішнього уроку – план мінімум.
На екрані – хмара тегів – це те, що ми будемо вчити протягом наступних тижнів – це план максимум
Учитель демонструє презентацію на тему: « Дієслово».
3.Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу. Можна опрацювати і за комп’ютером
Посилання на підручник з української мови для 7-го класу
https://pidruchnyk.com.ua/761-ukrmova-7-klas-glazova-2015.html
V. Засвоєння вивченого матеріалу
Робота в зощиті. Вправа 1. Запишіть речення. Підкресліть дієслова як члени речення.
1.Ми працю любимо, що в творчість перейшла.
2. Хто сіє мир, той пожне щастя.
3. Літали над лукою чайки, і мандрував по ній лелека.
4. Бабуся почала складати випрасуваний одяг у скриню.
5. Екскурсовод запропонував оглянути наступний експонат.
6. Знати традиції свого народу – обов’язок кожного громадянина.
7. У мене з’явилося бажання побувати в музеї.
8. Вчитель прийшов познайомитися з дітьми.
Вправа 2 . Установіть відповідність.
3. Робота за комп’ютером
Інтерактивні ігри «Граймо разом!»
Вікторина«Дієслово» https://learningapps.org/89547
Дієслова-антоніми https://learningapps.org/9542843
Час дієслова https://www.liveworksheets.com/qf1288689da
4. Кросворд
1. Який вид має дієслово «публікує»?
2.Форма дієслова «модернізувати».
3. За характером особових закінчень теперішнього або майбутнього часу дієслова поділяються на дві…
4.У реченні дієслово найчастіше виконує роль...
5.Часова форма дієслова «навчав».
6.Які слова здебільшого утворюють видові пари дієслів?
7.Який спосіб має дієслово «говорімо»?
8.Розділ мовознавства, у якому вивчається дієслово?
Відповіді тут:
Динамічна пауза
Учні стоять. Починаючи з вчителя, кожний по черзі засобами пантоміми зображує якийсь предмет чи поняття і «дарує» його сусіду, який, в свою чергу, дарує своєму наступному учаснику
VI. Узагальнення і систематизація знань
VIІ. Підсумки уроку.
Підіб’ємо підсумки нашої роботи, закінчивши речення:
Чи було цікаво мені виконувати вправи за комп’ютером? Які вправи запам’ятались? Мені цікаво було дізнатися про….
VIІI. Повідомлення домашнього завдання.
Опрацювати параграф 4
1.Скласти сенкан про дієслово.
2.Виконати тест за посиланням
https://naurok.com.ua/test/join
Код доступу 3596521.
Посилання на інтерактивну дошку Padlet: