Урок з української мови для учнів 3 класу "Мова - найважливіший засіб людського спілкування"

Про матеріал
Урок з української мови для учнів 3 класів на тему "Мова - найважливіший засіб людського спілкування"
Перегляд файлу

Українська мова

 Мова — найважливіший засіб людського спілкування

Мета: розширити уявлення учнів про мову як засіб людського спілкування; закріпити знання букв українського алфавіту, розкрити його значення для укладання словників; розвивати мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати повагу до рідної мови.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель посміхається —

Урок наш починається!

Будемо мову ми рідну вивчати

Залюбки і повсякчас.

Тож рівненько всі сідаймо,

Працювати починаймо!

 

II. Ознайомлення з підручником «Українська мова» для 3-го класу

— Розгляньте обкладинку.

— Як називається підручник?

— Хто є його авторами? (М. С. Вашуленко, О. І Мельничайко, Н. А. Васильківська)

— Розгорніть підручник.

— Які умовні позначення ви побачили?

— Прочитайте, що вони позначають.

 

III. Ознайомлення з державними символами України (с. 3)

— Які державні символи зображені на с. 3 підручника?

— До державних символів належить і державний Гімн України.

— Хто є його авторами?

Читання державного Гімну України вчителем.

 

IV. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ми починаємо працювати над вивченням невеликої, але дуже важливої теми «Мова і мовлення». Спробуємо поповнити свою мовну скарбничку новими знаннями й уміннями, бо життя людини без мови неможливе. Повторимо назви букв українського алфавіту, будемо записувати слова в алфавітному порядку.

 

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Ознайомлення з титульною сторінкою до розділу «Мова і мовлення» (с. 5)

— Про що ви дізнаєтесь, вивчаючи цей розділ?

 

2. Фронтальна бесіда

— Пригадайте, що ми вже знаємо про мову. Для чого людям потрібна мова?

— У який спосіб можна розповісти про щось одне одному?

— Як ви розумієте вислів: «Мова — найважливіший засіб людського спілкування»?

— Чому людям доводиться говорити між собою?

— Як мова допомагає у навчанні і праці?

— Чи вміють розмовляти між собою тварини?

 

3. Робота в групах.

— Запишіть каліграфічно речення та поясніть їх зміст.

1-ша група. Слово народилося в праці, як і пісня.

2-га група. Завдяки слову ми розуміємо одне одного.

3-тя група. Без слова не було б ані писемності, ані літератури, ані пісні.

 

4. «До твого словничка» (с. 6)

— До слова спілкуватися доберіть близькі за значенням слова.

— З одним зі слів складіть речення.

 

5. Спостереження над творенням слів (вправа 2, с. 6)

— Прочитайте текст. Про що у ньому йдеться?

— Розгляньте малюнки.

— Утворіть за допомогою малюнків слова, подібні до тих, що виділені в другому абзаці вправи. (Гавкати, каркати, крапати)

 

6. Робота над рядками з вірша А. Малишка (вправа 3, с. 7)

— Прочитайте рядки з вірша. Поміркуй!

— Як усе те, що нас оточує, допомагає вивчати рідну мову?

— Що цікавого вам доводилося спостерігати у природі?

— Спишіть рядки з вірша каліграфічно.

«До твого словничка»

— Яке слово у вірші допомагає зрозуміти значення слова дбанок? (Дбанок — надбати)

— Де можна з’ясувати значення невідомого слова?

 

7. Вправа «Мікрофон» (вправа 4, с. 7)

— Прочитайте текст.

— Розкажіть, що таке рідна мова.

— Поясніть значення слів  споконвічний,  предки.

(Споконвічнийякий існує з найдавніших часів, здавна; одвічний. Предки — представники попереднього покоління родичів.)

 

8. Робота над текстами (вправи 5; 6, с. 7–8)

— Прочитайте текст.

— Яка мова є державною мовою України?

— Хто повинен володіти державною мовою України?

— Що видається українською мовою?

— Де можна почути українську мову?

— Де її вивчають?

— Прочитайте наступний текст.

— Звідки можна дізнатися про те, що означає те чи інше слово, як його правильно писати і вимовляти?

 

9. Ознайомлення з видами словників (с. 4)

— Поясніть значення слова словники.

— Як розташовані слова у словниках?

— Що потрібно знати, щоб успішно користуватися словниками?

 

Фізкультхвилинка

 

У володарки Зими 

Трішечки замерзли ми. 

Грудень каже: «Пострибай!», 

Січень просить: «Присідай!», 

Встали — сіли, встали — сіли, 

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав: 

Час нам братися до справ. 

Сіли, дітки, всі гарненько. 

Спинки держимо рівненько. 

Книги відкриваємо — 

Знання здобуваємо! 

VI. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота за таблицею «Український алфавіт» (с. 8)

— Назвіть букви українського алфавіту. Скільки букв в алфавіті?

— Назвіть букви, які позначають голосні звуки.

— Назвіть букви на позначення приголосних звуків.

— Який знак використовується на письмі, щоб передати м’якість приголосного звука?

 

2. «Попрацюймо разом!» (вправа 8, с. 8)

— Запишіть в абетковій послідовності назви міст.

 

3. Письмо з пам’яті

— Вивчіть вірш і запишіть його з пам’яті.

Вивчайте, любіть свою мову,

як світлу Вітчизну любіть,

як стягів красу малинову,

як рідного неба блакить.

В. Сосюра

— Підкресліть слова, у яких звуків більше, ніж букв.

 

VII. Підсумок уроку

— Яку тему ми почали вивчати?

— Що таке мова? (Це засіб людського спілкування.)

— Де застосовують знання про мову? (У мовленні під час спілкування, для передачі думок, почуттів.)

— Яка мова є державною мовою України?

— Як потрібно ставитися до рідної мови?

 

VIII. Домашнє завдання Вправа 9, с. 9.

docx
Додано
18 лютого 2022
Переглядів
1097
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку