Мета уроку - вчити учнів розпізнавати односкладні речення як частини складних речень ; розвивати вміння аналізувати складні речення , частинами якого є умовно односкладні речення , моделювати й конструювати різні види складних речень , спираячись на мовленнєво-комунікативний дидактичний матеріал , розширювати науковий світогляд восьмикласників ; виховувати любов до рідної мови
Урок української мови у 8 класі
Корнієнко О.Р. -вчитель української мови та літератури
Китайгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Тема : Односкладні речення як частини складного речення.
Синтаксичний розбір односкладних речень .
Мета : вчити учнів розпізнавати односкладні речення як частини складних речень ; розвивати вміння аналізувати складні речення , частинами якого є умовно односкладні речення , моделювати й конструювати різні види складних речень , спираячись на мовленнєво-комунікативний дидактичний матеріал , розширювати науковий світогляд восьмикласників ; виховувати любов до рідної мови .
Обладнання : картки-очікування , розд. матеріал , підручник
Тип уроку : урок формування практичних умінь і навичок
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Аналіз вислову
Перш ніж сказати що-небудь іншим , ( скажи це собі ) . Сенека
- Щоб дізнатися кінцівку вислову потрібно написати словниковий диктант , де і зашифрована друга частина вислову Сенеки
( Запис числа в зошити )
ІІІ Словниковий диктант
Святиня , кінця-краю , абиде , життєрадісний , ирій , цензура , ефективний , спускатися , опісля , будь-де , інтуїція .
-підкресліть першу літеру в кожнім слові і прочитайте вислів .
Як вирозумієте його зміст ?
Що можете сказати про це речення ?
Визначте головні члени речення . Які прості речення , що входять до складу простого ?
Скажи – морф. розбір ; життя – фон. транскрипція
ІІІ Ознайомлення з темою, метою уроку
Картка-очікування
Тема уроку :
Односкладні речення як ___________________________________
Завдання уроку :
Мої враження : ______________________________________________________________________________________________________________________________________
Самооцінка ____________
ІV Виконання системи проблемно-пошукових завдань пізнавального характеру .
1. Заповни таблицю ( робота в групах)
- дописати приклади різних видів речень та способи вираження головних членів односкладного речення .
2. Графічний диктант
Прочитайте , визначте граматичні основи .
Які за будовою ці речення ?
Поруч із номером складного речення записати його схему-модель
( 1 – односкладне речення , 2 – двоскладне )
І гр.1 .Чернеча гора в Каневі , де поховано Т.Шевченка , є нашою найбільшою національною святинею . 2 Небагатьом відомо , що канівської святині могло б і не бути . 3. Верболози ще зелені , і кора їхня не гірчить повітря осіннім віддихом .
ІІ гр. 1. Щоб не заснути , він почав співати . 2. Йшли далі через ліс , і краса його набирала все нової сили . 3. Далеко линули слова «Заповіту», і кінця-краю не було цим людським потокам .
ІІІ гр. 1. Жаль розлучатися з весняним лісом , він весело сяяв у лагідному сонячному промінні . 2. Не хотілося спускатися з кручі , праглося вбирати мальовничий простір . 3. Відберіть у народу мову , і він ніколи більше вже не створить її .
Ключ : І гр. 1. 2+1 2. 1+1 3. 2+2
ІІ гр. 1. 1+2 2. 1+2 3. 2+1
ІІІгр. 1. 1+2 2. 1+1 3. 1+2
Визначте вид односкладних речень .
3.Дослідження-моделювання
- об’єднавши у пари , змоделювати складні речення , поєднавши їх частини з правого й лівого стовпчика .
1. Щоб бути щасливим , А щоб він міг рости й розвиватися
2.Коли вщухло , Б як ноги мої лоскоче шовковистий шепіт
ручаю
3.Народові треба догляду , В народ мусить мати власну державу
4.Сучасні українці інтуїтивно відчувають , Г що їм бракує таємних
символів
5. Стою біля витоків і чую , Д що в листопаді світанок зі
смерком зустрічаються
6. Недаремно кажуть , Е на обрії заголубіла смужка неба .
Ключ : 1- В 2- Е 3- А 4- Г 5- Б 6- Д
- знайдіть речення , що відповідають схемам : 1+2 - 1, 2, 3, 5 , 6
2+1 - 4 ( безос.)
Утворити складне речення ( 2 частина двоскл. і односкл. )
Усміхайся … і світ поверне тобі усмішку
… і цікавіше буде жити тобі у світі .
Не слід забувати , ( що людина – господар свого настрою )
V Узагальнення й систематизація знань з теми .
1. Пошуково-вибіркова робота на основі тексту
( вправа 181 )
- прочитати текст ( вголос ), визначити стиль , тему , підібрати заголовок
2. Словникова робота ( робота з тлумачним словником )
- марнославство – висока думка просебе ;
- честолюбство – прагнення до слави ;
3. Підберіть синоніми до слова
Людські вади
4. Виконайте завдання до тексту 1-4 ( в парах )
7 односкладних речень
Складне : Крім того , є багато людських вад , до яких треба ставитися поблажливо , терпляче .
Шукайте цензора в собі. (Л.В. Костенко )
____________ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_____________
Просте , спон., неокл. , пош., односкл., озн-ос., повне .
Рефлексія
Картка очікування ( вист. балів , висновки )
Домашнє завдання
Повторити п. 16-19
вибрати приклади односкладних речень з поетичних або прозових творів ( 5-6 речень)
Картка-очікування Тема уроку : Односкладні речення як ___________________________________ Завдання уроку :
Мої враження : ______________________________________________________________________________________________________________________
Самооцінка ____________
|
Картка-очікування Тема уроку : Односкладні речення як ___________________________________ Завдання уроку :
Мої враження : ______________________________________________________________________________________________________________________
Самооцінка ____________
|
1. Щоб бути щасливим , А щоб він міг рости й розвиватися
2.Коли вщухло , Б як ноги мої лоскоче шовковистий
шепіт ручаю
3.Народові треба догляду , В народ мусить мати власну
державу
4.Сучасні українці інтуїтивно Г що їм бракує таємних символів
відчувають ,
5. Стою біля витоків і чую , Д що в листопаді світанок зі
смерком зустрічаються
6. Недаремно кажуть , Е на обрії заголубіла смужка неба
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
1. Щоб бути щасливим , А щоб він міг рости й розвиватися
2.Коли вщухло , Б як ноги мої лоскоче шовковистий
шепіт ручаю
3.Народові треба догляду , В народ мусить мати власну
державу
4.Сучасні українці інтуїтивно Г що їм бракує таємних символів
відчувають ,
5. Стою біля витоків і чую , Д що в листопаді світанок зі
смерком зустрічаються
6. Недаремно кажуть , Е на обрії заголубіла смужка неба
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
І гр.
1 .Чернеча гора в Каневі , де поховано Т.Шевченка , є нашою найбільшою національною святинею .
2 Небагатьом відомо , що канівської святині могло б і не бути .
3. Верболози ще зелені , і кора їхня не гірчить повітря осіннім віддихом .
ІІ гр.
1. Щоб не заснути , він почав співати .
2. Йшли далі через ліс , і краса його набирала все нової сили . 3. Далеко линули слова «Заповіту», і кінця-краю не було цим людським потокам .
ІІІ гр.
1. Жаль розлучатися з весняним лісом , він весело сяяв у лагідному сонячному промінні .
2. Не хотілося спускатися з кручі , праглося вбирати мальовничий простір .
3. Відберіть у народу мову , і він ніколи більше вже не створить її .
1