Урок з української мови на тему "Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини "

Про матеріал

Тема: Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини (186-189).

Мета: Вчити правильно утворювати і використовувати у мовленні форми іменників у М.в множини з прийменниками; удосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників;

розвивати мислення дітей, мовне чуття, розширювати коло мовленнєвих умінь розвивати вміння правильно вживати форми іменників у М. в. множини;

виховувати старанність у навчанні.

Обладнання: презентація, роздатковий матеріал.

Тип: комбінований.

Клас: 4

Перегляд файлу

 

 

Тема:  Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини (186-189).

Мета: Вчити правильно утворювати і  використовувати у мовленні форми іменників у М.в множини з прийменниками; удосконалювати вміння і навички правопису     відмінкових  закінчень іменників; 

розвивати мислення дітей, мовне чуття, розширювати коло мовленнєвих умінь розвивати вміння правильно вживати форми іменників у М. в. множини;

 виховувати старанність у навчанні.

 

Обладнання: презентація, роздатковий матеріал.

Тип: комбінований.

Клас: 4

 

 

 

                                       План

  1.Організація класу до уроку.         

  1.1. Привітання з учнями.

   1.2. Перевірка готовності учнів до уроку.

  1.3. Створення ситуації психологічного комфорту й емоційного настрою класу.

2. Контроль, корекція та закріплення знань, умінь та навичок.

2.1.1. Перевірка домашнього завдання (вправа 185)

2.1.2.Гра «Встав своє словечко»

2.2. Каліграфічна хвилинка.

3. Вивчення нового матеріалу.

3.1. Оголошення теми та мети уроку.

3.2. Пояснення нового матеріалу. Пошукова діяльність (за вправою 186).

3.2.1. Читання правила з підручника с. 93

3.3. Первинне сприймання і осмислення нових знань. Творча робота за вправою 187.

* Фізкультхвилинка.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

4.1.Виконання вправи 188

4.2. Робота з деформованими реченнями.

4.3. Перевірка набутих умінь учнів із даної теми. Гра з м'ячиком «Ти - мені, я - тобі»

5. Підбиття підсумків уроку.

5.1. Підсумкова бесіда.

5.2.Оцінювання роботи  учнів.

6. Повідомлення домашнього завдання.

6.1. Оголошення домашнього завдання.

6.2. Заключне слово вчителя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               Хід уроку:

1.Організація класу до уроку.         

  1.1. Привітання з учнями.

Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше, клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов Урок немарно.

  • Доброго дня, дітки! Мене звуть Наталія Ігорівна і сьогоднішній урок з української мови  проведу з вами я.

  1.2. Перевірка готовності учнів до уроку.

 -  Перегляньте, чи всі необхідні речі є у вас на парті, а саме: підручник з української мови, зошит, щоденник і ручка. У всіх усе є? Приберіть все зайве з парт.

  1.3. Створення ситуації психологічного комфорту й емоційного настрою класу.

 - Я бажаю вам гарного уроку! Плідної праці та поглиблення своїх  знань!

2.  Контроль, корекція та закріплення знань, умінь та навичок.

2.1.1. Перевірка домашнього завдання (вправа 185)

 - Отож, першою нашою роботою буде визначити закінчення  слова у різних відмінках.

  - Наше слово «зброя». Скажіть який це рід?

 - У вас на партах є карточки із різними закінченнями, я буду називати відмінок, а ви добирати йому закінчення.

 - Наступне наше слово «місто».

 - Скажіть, а який же рід має слово «місто»?

 - Для цього я даю вам кубик, який відмінок вам випаде, в тому відмінку ви  і провідміняєте слово.

- А спробуйте дібрати  спільнокореневі слова   до слова зброя?                                                     ( озброєння,озброюватись,зброяр,  збройний)

 - Які спільнокореневі слова можна  добрати до слова місто?  (місцевість,місцевий,місцина,міський     )

- Отже, для  того , щоб правильно визначити закінчення слова, ми повинні поставити у правильному відмінку з даними питаннями.

 

2.1.2.Гра «Встав своє словечко»

 - Діти,  а зараз увага на дошку! Давайте зачитаємо віршик,  вставляючи потрібні слова.

   (По) рецепту (на) базарі

Дятел вибрав окуляри.

Натягнув собі (на) ніс,

Полетів трудитись (в) ліс.

- Визначте відмінок іменників з прийменниками. 

- Як же трудиться дятел в лісі? А ви де трудитесь?

-Вірно. Ви повинні старанно вчитись в школі. Бо ваша праця - це навчання.

 

2.2. Каліграфічна хвилинка.

- У своїх зошитах записуємо число та класна робота. Сьогодні у нас шосте листопада.  

Щоб красиво писати,

Хвилинку каліграфії треба розпочинати.

Сядемо рівненько,

Букви виведемо гарненько.

- Подивіться на дошку, зачитайте написане речення.

Книгу прочитав, на крилах  політав.

 - Виділіть у реченні іменники. (книгу, на крилах)

- У якому роді вжитий  іменник книгу? (книга – жін.р.)

 - У якому відмінку вжите слово книгу? (З.в) На крилах? (М.в).

 - Назвіть іменник , який вживається в множині?

(не можливо визначити рід у іменниках, які знаходяться в множині)

 - Отже, іменники у М.в пишуться з прийменниками.

 - А зараз перепишіть дане речення, каліграфічно і акуратно.

 

3. Вивчення нового матеріалу.

3.1. Оголошення теми та мети уроку.

 - Отже, діти, сьогодні на уроці ми ознайомимося з правописом  закінчень іменників у місцевому відмінку множини

 

3.2. Пояснення нового матеріалу. Пошукова діяльність (за вправою 186).

- Діти, якось я стала свідком однієї цікавої суперечки. В осінньому лісі сперечалися  дівчинка і ведмедик.

 - А ви здогадалися з якого вони мультсеріалу?

 - Так! Вірно! Маша і Ведмідь.

 - Вони обговорювали, де в лісі можна ходити, біля озера, по стежках…

 - І ось Ведмідь говорить Маші: „В лісі треба ходити по стежках .”А Маша: «Ні! По стежкам».

- Діти, а давайте спробуємо з’ясувати, хто ж з них правий?

- Тоді до роботи.

Пошукова діяльність (за вправою 186).

  • Давайте прочитаємо текст з вправи 186 .
  • У якому відмінку вжито виділені іменники?
  • Які закінчення вони мають? (-ах, -ях).
  •  А тепер прочитаємо правило!

3.2.1. Читання правила з підручника с. 93

Правило: У місцевому відмінку множини іменники мають закінчення –ах  (-ях): у вікнах, по морях, по дорогах, на лініях.

- Діти! Так хто ж правильно говорив Маша чи Ведмідь?

  - Діти, зверніть увагу, написання іменників множини у М.в має закінчення –ах, -ях, а у російській –ам, -ям. Багато  хто спілкується російською мовою, тому плутає закінчення. Запам’ятайте: правильно буде по полях, а не по полям; по берегах, а не по берегам; по горах, а не по горам.

3.3. Первинне сприймання і осмислення нових знань. Творча робота за вправою 187.

 - А тепер подивимося  вправу 187, мовчки прочитайте завдання.

 - Давайте прочитаємо текст, звернувши увагу на виділені слова.

- Так хто ж такі туристи?

 - Хто мені зачитає виділені слова?

 - Візьмемо слово «містами». Яке число? (множина)

 - Відмінок? (містами – міста Н.в, містами – ким ? чим? Ор.в)

 -  А тепер давайте поставимо виділені іменники  в М.в., використовуючи для цього прийменники по, в, на.

 -  Хто спробує зачитати? (Мандрують вони по містах і селах, по лісах і горах, спускаються  по бурхливих річках).

  - Наступне речення (Використовують для цього різний транспорт – їдуть в потягах й автобусах, на велосипедах і мотоциклах, пливуть на плотах й човнах, ідуть пішки).

  - Молодці! А тепер випишемо виділені іменники множини М.в у свої зошити, через кому.

 

* Хвилинка -релаксації

4. Закріплення вивченого матеріалу.

4.1.Виконання вправи 188

 - А зараз попрацюємо над вправою 188.

 - Нам потрібно вставити пропущені букви, також визначити відмінок вжитий у множині.

  - Читаємо перше речення.

 - Отже, які букви ми вставимо?

 - Які іменники  вжиті  у множині?

 - Давайте визначимо відмінок даних іменників.

  (на вершинах (М.в), гір (Р.в), стеблини (Н.в.), подушок (Р.в), на подушках (М.в)).

 - Отже, хто мені ще раз  перерахує іменники  М.в вжиті у множині? (на вершинах, на подушках)

- Яке в них закінчення? (-ах)

 - Молодці! Ви справились з цим завданням!

 

4.2. Робота з деформованими реченнями.

-  Дітки ви отримали картки  з словами, з якого потрібно скласти речення.

 - Кожен ряд має своє речення.

 - Вам потрібно побудувати речення, вибравши слово з правильним закінченням.

 

                           (картки з завданням)

По дорогах їздили автомобілі.

По дорогам їздили автомобілі.

 

По морям пливуть кораблі.

По морях пливуть кораблі.

 

Туристи подорожують по країнах.

Туристи подорожують по країнам.

 

Мандрують туристи по горах.

Мандрують туристи по горам.

 

4.3. Перевірка набутих умінь учнів із даної теми.

Гра з м'ячиком «Ти - мені, я - тобі»

Учитель промовляє слова, а учні – „повертають” слова ставлячи їх у М.в. множини.

Слова: хмари  - на хмарах;

             пташки – на пташках;

             уроки – на уроках;

             сороки – на сороках;

            дерева – на деревах;

            дороги – на дорогах;

            вулиці – на вулицях.

 

 

5. Підбиття підсумків уроку.

5.1. Підсумкова бесіда.

 - Які закінчення мають іменники  у М.в множини?

 - Наведіть приклади іменників у М.в , що мають  закінчення  -ах (у вікнах, на дорогах…)      

 - Наведіть приклади іменників у М.в на закінчення  -ях (на морях, на лініях)

5.2.Оцінювання роботи  учнів.

- Дітки, найбільш правильними, чіткими, повними відповідями були відповіді таких учнів…

6. Повідомлення домашнього завдання.

6.1. Оголошення домашнього завдання.

 -  На домашнє завдання вам потрібно: вивчити правило ст. 93 і  виконати вправу 189. Ваше завдання: дати письмову відповідь на запитання, вживаючи іменники у місцевому відмінку множини.

6.2. Заключне слово вчителя. - Дітки, дякую вам за співпрацю! Бажаю , щоб і на далі ви залишалися такими ж активними і розумними! Га                                                                                                                          рного дня! До побачення!

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Лимешко Римма
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Лимешко Римма
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
26 липня 2018
Переглядів
2326
Оцінка розробки
4.7 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку