Урок містить прийоми розвитку критичного мислення. Діти самостійно роблять висновки, вчаться застосовувти набуті знання на практиці. Творчі завдання спонукають дітей бути активними на уроці.
Українська мова
3- клас
Вчитель: Яворська Г.Ф.
Тема: Поняття про речення. Основні ознаки речення.
Мета: формувати поняття про речення як одиницю мовлення; вчити визначати межі речення, удосконалювати навички інтонування розповідних речень; розвивати увагу, вміння порівнювати мовні явища, робити висновки;
виховувати любов до рідного краю.
Обладнання:малюнки казкових героїв,ілюстрації “ Етапи уроку ”, ілюстрація “ Осінній ліс ”, грамзапис “ Звуки лісу ”, завдання на дошці.
Хід уроку
I. Створення позитивного настрою. Організація класу.
- На кожному уроці нас супроводжує сонечко?
- Чому?
- Чому люди завжди радіють сонечку?
- Ось і сьогодні сонячний промінчик зазирнув на сторінку з темою нашого уроку.
- Вам цікаво дізнатися , яка тема нашого уроку?
II. Оголошення теми уроку. Актуалізація опорних знань.
1.-Допоможіть зібрати «розсипанку». (Діти, зібравши « розсипанку», читають тему уроку ,а також знайомляться зі словами .І. Вільце):
«Слова, наче кольорові камінці
І мало їх назбирати в купу..
Треба ще й вміти викладати узори з них.
Вміти складати речення і правильно вимовляти їх.»
-Я запрошую вас в країну , де цьому навчають.
2. Ознайомлення з завданням уроку
Завдання уроку:
1.Чим речення відрізняється від групи слів?
2.Як позначаємо межі речення в усному мовленні?
3.Як позначаємо межі речення на письмі?
4.Поширити знання про багатозначність слова.
5.Вправлятися у складанні віршів.
III. Налаштування на старанну роботу.Хвилинка каліграфії.
1.-Відчиняє двері казкової країни дівчинка з блакитним волоссям.
Саме вона хотіла навчити гарно писати бешкетника та неслухняного хлопчика –“Буратіно”
Завдання: со не он еч чко сонечко
2. Робота над словом “сонечко”
- Дайте характеристику цьому слову з фонетичного боку.
- Що ще знаєте про це слово? (Назва предмета, є назвою неістоти, загальна назва.)
- Це слово багатозначне.(Сонечко на небі, сонечко –жук.)
- Це слово вживається в переносному значенні:сонечко-дитина.
- Складіть з цим словом речення.
IY Створення проблемної ситуації.
1.-Незнайко теж склав речення.
Подивіться, що у нього вийшло.
Сонечко
Сонечко сіло за
Сонечко сіло за хмари
- Що записано у кожному рядку ?
- Доведіть свою думку.
2.Незнайко записав речення. Що не так?
Сонечкозаховалосьзахмари
(Діти повторюють ознаки речення.)
Завдання: запишіть речення . Слово “сонечко”поділи на склади.
Запиши його ще раз, поділяючи для переносу.
- Чому його можна перенести по різному?
Y. Поетична хвилинка.
Діти читають вірші про сонце.
YI . Творча робота(Діти працюють за картками)
Завдання дає Знайко::підібрати слова- рими.
Зазирнуло сонечко хатинка
У моє…….. приміщення
Лагідно торкнулося, віконечко
Мов би …… всміхатися
Сонечко мені. подивилося
Посміхнулося
YII. Закріплення вивченого про речення.
1. Робота за підручником.С.59,впр.116.
- Прочитайте текст.
- Скільки в ньому речень?
- Як ви дізнались?
- Як позначаємо межі речень на письмі?
2. Письмове виконання завдання №3.
3. Робота із словниковими словами.
учитель (вчитель)
учителька(вчителька)
- Добери слова –синоніми.(Педагог,викладач.)
- Запишіть словникові слова.
4.Зоровий диктант.
Вчитель навчає.
5.Скласти речення.
У, школі, учитель, дітей, навчає
Записати це речення – коментоване письмо.
6. Впр.118. Усно.
YIII. Хвилинка відпочинку. Слухання музики “ Звуки лісу. ”
IX. Робота в парі.
1. Робота за ілюстрацією “ Ліс восени .”
- Ми відправляємося в мандрівку казковим лісом.
- Чому ліс восени казковий?
Завдання для роботи в парі:
1.Прочитай речення .
2.Продумай і допиши кінцівку.
3.Добери заголовок.
Все нижче ходить над землею осінь.
Вона змінила все навкруги. Пожовкла трава, почервоніли клени. В золотому вбранні стоять дерева.
X. Підсумок уроку.
Тест
1.Речення – це…
А) група слів; б) звертання; в)слово або кілька слів, що виражають закінчену думку;
2.Речення складається із :
А)букв; б) зв’язаних за змістом слів.
3. Слова в реченні пишуться:
а) окремо; б) разом.
Самоперевірка:1. б; 2.б; 3.а.
XI.Домашнє завдання.
С.59,вивчити правило,с.60 , впр.120, вивчити правопис словникових слів.