Урок з української мови у 5 класі на тему "Однозначні й багатозначні слова".

Про матеріал

Тема уроку. Однозначні й багатозначні слова. (2 слайд)

Мета уроку: поглибити знання учнів про лексичне значення слова, дати поняття про однозначні та багатозначні слова, формувати вміння розрізняти такі слова, доречно використовувати їх у мовленні; удосконалювати вміння самостійно збагачувати власний словниковий запас, в тому числі за допомогою словників; виховувати любов до природи рідного краю.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, тлумачний та орфографічний словники, презентація,

дидактичний матеріал, тести.

Хід уроку

(3 слайд) Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня, линеш, рідне слово.

Ти наше диво калинове,

Кохана материнська мово!

Д. Білоус

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Поетична хвилина.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову,

Яка нас чекає й збагачує мову.

А щоб швидше нам до неї потрапить,

Потрібно екзамен кмітливості скласти,

То ж сядьте рівненько, будьте уважні,

Щоб здогадатись вам було не варто.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда з учнями.

- У чому полягає відмінність між лексикою і лексикологією?

- Для чого потрібно людині слово?

Словниковий диктант. Записати слова, пояснити їх написання.(4 слайд)

Верба, село, гілля, подвір'я, м'яч, зима, льон, весна, посміхається.

IIІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Оголошення теми і мети уроку.

Учитель. — Прослухайте казку і скажіть, яких слів більше в українській мові

1. Казка про однозначні й багатозначні слова.

Жили-були в чудовій країні Лексиці слова, Однозначні й Багатозначні. Однозначні були самозакоханими, дуже любили самих себе і не раз хизувалися своєю неповторністю. «Ми – особливі, - говорили вони. Маємо одне-єдине значення. І нікому його не віддамо». А Багатозначні не вважали себе особливими, бо були дуже скромними. Вони охоче дарували свої значення багатьом явищам, предметам, людям, якщо їх про це просили.

Одного разу, коли відбувалось святкування Дня Мови, цариця Лексика отримала багато привітань. Ці вітання вона передала своїм підлеглим – словам. Особливо багато вітальних листівок отримали Багатозначні слова – цілий мішок! Це й не дивно, бо вони були дуже щедрими до інших. А однозначні слова дуже засумували, бо їм надіслали тільки невеликий пакуночок привітань. Вони зрозуміли, що своїм гонором відштовхнули всіх. Отже, у котрий раз перемогли Доброта й Скромність, а Пиха й Зарозумілість залишились зневаженими.

2.Робота з підручником.

3.Виконання вправ.

  • 4.Записати речення, підкреслити багатозначні слова, пояснити їх значення.

Місяць світився на небі цілу ніч. Місяць лютий засівав снігом землю. . Ішов я полями чистими та широкими. Помилки винесено на поле.

  • 5.Розподільний диктант. Запишіть слова у 2 колонки: у першу ті, що є однозначними, у другу-багатозначними.

Дятел

лист

горобець

поле

чорнобривці

світлий

олень

летіти

трава

хліб

квасоля

корінь

огірок

крило

  • — Час настав для відпочинку,
  • Розпочнем фізкультхвилинку.
  • 6.Фізкультхвилинка.

Раз, два - всі присіли, (присісти)

Потім вгору підлетіли (підстрибнутш)

Три, чотири - нахилились,(нахиляння тулуба вперед)

Із струмочка гарно вмились

(імітація умивання)

П'ять, шість - всі веселі

Крутимось на каруселі, (покрутитися)

Сім, вісім - в поїзд сіли,

Ніжками затупотіли (затупотіти)

Дев'ять, десять - відпочили

І за парти дружно сіли.

  • 7.Творча робота. До поданих словосполучень дібрати словосполучення, у які входять слова з іншим значенням. (5 слайд)
  • Зразок: золота обручка-золота осінь.
  • Солодке печиво-
  • Гострий ніж-
  • Усміхається дівчина-
  • Танцюють діти-
  • Чиста дошка-
  • 8.Скласти речення із словами ручка, коса, щоб ці слова у реченнях мали різні лексичне значення. (6 слайд)
  • 9.А зараз проведемо веселу вікторину. (7 слайд)
  • 10. Прослухайте загадки, відгадайте їх, а відповіді запишіть у зошит.
  • 1.Я у дверях, у замку,
  • Я і в нотному рядку;
  • Можу гайку загвинтити
  • і... у вирій полетіти,
  • телеграму передати,
  • таємницю розгадати.(ключ)

2.У зошиті з письма я коса чи пряма.

Ще можу я, повірите, і креслити, і міряти.

А якщо треба, враз Шикую школу, клас.(лінійка)

3. Здавна я служу людині:

Я у маминій машині,

На сосні чи на ялині,

А у когось я на спині. (Голка)

4. Я у кожній деревинці,

Квітці, кущику, травинці.

В класі ж на уроці мови

Ти побачиш мене в слові. (Корінь)

10. Розподільний диктант з ключем

Підкреслити першу букву в словах. Вислів «Слово — це зброя».).

ОднозначніБагатозначні

Синиця

Лікар Екзамен

ОкуньЗуби

Велосипед Б'є

ОкуляриРучка

ЦвяхОсел

Язик

11. Вправа «Мікрофон». (8 слайд)

Ø Який розділ науки про мову почали вивчати?

Ø Що таке лексикологія?

Ø Як поділяються слова за кількістю лексичних значень?

Ø Що називається лексичним значенням слова?

ІV. Підсумок уроку. Узагальнення вивченого матеріалу. (9-10-11 слайди)

1. Виконання тестових завдань.

1. Укажіть багатозначне слово:

а) хлопчик;

б) голова;

в) суфікс.

2. Укажіть словосполучення зі словами в прямому значенні:

а) гострий біль;

б) високе дерево;

в) м'який характер.

3. Укажіть словосполучення зі словами у переносному значенні:

а) скромна людина;

б) скромний одяг ;

в) скромний заробіток .

4. Позначте правильне визначення однозначних слів:

а) однозвучні слова;

б) мають лише одне лексичне значення;

в) мають декілька лексичних значень.

5. У якому рядку всі слова багатозначні

а) теорема, стиль, стіна, сумка;

б) ніс, коса, ручка, ласка;

в) автомат, земля, рукав, ніжка.

6. Установіть відповідність між реченням з багатозначним словом і значенням, в якому воно вжито.

1. Одна голова добре, а дві - краще.

2. Голова привітав ветеранів зі святом Перемоги.

А. Частина тіла.

Б. Розум.

В. Керівник

1-А, 2-В.

2. Вправа «Незакінчене речення». (слайд 12)

1.На цьому уроці я дізнався (дізналася) про…

2.На цьому уроці я навчився (навчилася)…

3.Із кожним словом записати словосполучення:

Корінь зуба, корінь дерева

Крило птаха, крило літака, крило метелика

Хвіст кота, хвіст потяга

У якому значенні вживаються подані слова у словосполученні?

4. Заключне слово вчителя.

Що важливіше — знати багато слів чи вміти їх використовувати у власному мовленні?

Які слова важливо використовувати у спілкуванні з іншими людьми?

Як довго ждали ми своєї волі слова,

І ось співа воно, бринить.

Бринить, співає наша мова,

Чарує, тішить і п'янить.

Як довго ждали ми...

Уклін чолом народу,

Що рідну мову нам зберіг.

Зберіг в таку страшну негоду,

Коли він сам стоять не міг.

V. Оцінювання учнів.

Збіг урок наш, як коротка мить

Дуже швидко час летить,

Ще попереду у нас багато часу,

І цікавих і важких уроків.

Загадки покличуть вас в майбутнє,

А найбільша загадка – життя,-

То ж бажаю вправно все вивчати

Й загадок життя побільше розгадати.

1.VІ. Домашнє завдання § 41, с. 150, 151 (вивчити правила), виконати вправи 335, * 338, створити асоціативний кущ до слова «йде».

Подумайте, хто може йти? (слайд 13)

Перегляд файлу

Тема уроку. Однозначні й  багатозначні слова. (2 слайд)

Мета уроку: поглибити знання учнів про лексичне значення слова, дати поняття про однозначні та багатозначні слова, формувати вміння розрізняти такі слова, доречно використовувати їх у мовленні; удосконалювати вміння самостійно збагачувати власний словниковий запас, в тому числі за допомогою словників; виховувати любов до природи рідного краю.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, тлумачний та орфографічний словники, презентація, 

                         дидактичний матеріал, тести.

Хід уроку

                                               (3 слайд)               Ти постаєш в ясній обнові,

                                                                                   Як пісня, линеш, рідне слово.

                                                                           Ти наше диво калинове,

                                                                                 Кохана материнська мово!                                

                                                                                   Д. Білоус

 

І. Мотивація навчальної діяльності учнів 

1.  Поетична хвилина.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

 В країну прекрасну, в країну чудову,

Яка нас чекає й збагачує мову.

А щоб швидше нам до неї потрапить,

Потрібно екзамен кмітливості скласти,

То ж сядьте рівненько, будьте уважні,

Щоб здогадатись вам було не варто.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 Бесіда з учнями.

- У чому полягає відмінність між лексикою і лексикологією?

- Для чого потрібно людині слово?

Словниковий диктант. Записати слова, пояснити їх написання.(4 слайд)

Верба, село, гілля, подвір’я, м’яч, зима, льон, весна, посміхається.

IIІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

      Оголошення теми і мети уроку. 

Учитель. — Прослухайте казку і скажіть, яких слів більше в українській мові

1. Казка  про однозначні й багатозначні слова.

   Жили-були в чудовій країні Лексиці слова,  Однозначні й Багатозначні. Однозначні були самозакоханими, дуже любили самих себе і не раз хизувалися своєю неповторністю. «Ми – особливі, - говорили вони. Маємо одне-єдине значення. І нікому його не віддамо». А Багатозначні не вважали себе особливими, бо були дуже скромними. Вони охоче дарували свої значення багатьом явищам, предметам, людям, якщо їх про це просили.

   Одного разу, коли відбувалось святкування Дня Мови, цариця Лексика отримала багато привітань. Ці вітання вона передала своїм підлеглим – словам. Особливо багато вітальних листівок отримали Багатозначні слова – цілий мішок! Це й не дивно, бо вони були дуже щедрими до інших. А однозначні слова дуже засумували, бо їм надіслали тільки невеликий пакуночок привітань. Вони зрозуміли, що своїм гонором відштовхнули всіх. Отже, у котрий раз перемогли  Доброта й Скромність, а Пиха й Зарозумілість залишились зневаженими.

  1. Робота з підручником.
  2. Виконання вправ.
  3. Записати речення, підкреслити багатозначні слова, пояснити їх значення.

Місяць світився на небі цілу ніч. Місяць лютий  засівав снігом землю. . Ішов я полями чистими та широкими. Помилки винесено на поле.

  1. Розподільний диктант. Запишіть слова у 2 колонки:  у першу ті, що є однозначними, у другу-багатозначними.

Дятел 

лист

горобець

поле

чорнобривці

світлий

олень

летіти

трава

хліб

квасоля

корінь

огірок

крило

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— Час настав для відпочинку,

Розпочнем фізкультхвилинку.

 

  1. Фізкультхвилинка.

Раз, два - всі присіли, (присісти)

Потім вгору підлетіли (підстрибнутш)

Три, чотири - нахилились,(нахиляння тулуба вперед)

Із струмочка гарно вмились

 

(імітація умивання)

П'ять, шість - всі веселі

Крутимось на каруселі, (покрутитися)

Сім, вісім - в поїзд сіли,

Ніжками затупотіли (затупотіти)

Дев'ять, десять - відпочили

І за парти дружно сіли.

  1. Творча робота. До поданих словосполучень дібрати словосполучення, у які входять слова з іншим значенням. (5 слайд)

 

Зразок: золота обручка-золота осінь.

Солодке печиво-

Гострий ніж-

Усміхається дівчина-

Танцюють діти-

Чиста дошка-

 

8.Скласти речення із словами ручка, коса, щоб ці слова у реченнях мали різні лексичне значення. (6 слайд)

 

9.А зараз проведемо веселу вікторину. (7 слайд)

 

10. Прослухайте загадки, відгадайте їх, а відповіді запишіть у зошит.

 

1.Я у дверях, у замку,

Я і в нотному рядку;

Можу гайку загвинтити

 і... у вирій полетіти,

телеграму передати,

таємницю розгадати.(ключ)

 

 

 

 

 

 

      2.У зошиті з письма я коса чи пряма.

      Ще можу я, повірите, і креслити, і міряти.

       А  якщо треба, враз Шикую школу, клас.(лінійка)

3. Здавна я служу людині:

Я у маминій машині,

На сосні чи на ялині,

А у когось я на спині. (Голка)

 

4. Я у кожній деревинці,

Квітці, кущику, травинці.

В класі ж на уроці мови

Ти побачиш мене в слові. (Корінь)

 

10. Розподільний диктант з ключем

Підкреслити першу букву в словах. Вислів «Слово — це зброя».).

 

Однозначні                   Багатозначні

 Синиця                          

Лікар                           Екзамен

 Окунь                         Зуби

 Велосипед                 Б’є

Окуляри                      Ручка

Цвях                           Осел

                                    Язик

11. Вправа «Мікрофон». (8 слайд)

 

  • Який розділ науки про мову почали вивчати?
  • Що таке лексикологія?
  • Як поділяються слова за кількістю лексичних значень?
  • Що називається лексичним значенням слова?

 

ІV. Підсумок уроку. Узагальнення вивченого матеріалу. (9-10-11 слайди)

1. Виконання тестових завдань.

 1. Укажіть багатозначне слово:

     а) хлопчик;

     б) голова;

     в) суфікс.

 

 

2.  Укажіть словосполучення зі словами в прямому значенні:

     а) гострий біль;

     б) високе дерево;

     в) м’який характер.

3.  Укажіть словосполучення зі словами у переносному значенні:

     а) скромна людина;

     б) скромний одяг ;

     в) скромний заробіток .

 

     4.     Позначте   правильне  визначення однозначних  слів:                                           

     а)  однозвучні  слова;

     б)  мають  лише  одне  лексичне  значення;

     в)  мають  декілька  лексичних  значень.

     5.  У  якому  рядку  всі  слова багатозначні                                                      

     а)  теорема, стиль, стіна, сумка;

     б)  ніс, коса, ручка, ласка;

     в)  автомат,  земля,   рукав,  ніжка.

6.  Установіть  відповідність  між      реченням  з    багатозначним  словом  і  значенням,  в  якому  воно  вжито.

1. Одна  голова   добре, а  дві -  краще.                           

2.  Голова  привітав   ветеранів  зі  святом  Перемоги.

А.   Частина  тіла. 

Б.    Розум.                                                                                                   

 В.   Керівник

1-А, 2-В.

2. Вправа «Незакінчене речення». (слайд 12)

  1. На цьому уроці я дізнався (дізналася) про…
  2. На цьому уроці я навчився (навчилася)…

3.Із кожним словом записати словосполучення:

Корінь            зуба, корінь дерева

Крило             птаха, крило літака, крило метелика

Хвіст              кота, хвіст потяга

У якому значенні вживаються подані слова у словосполученні?

4. Заключне слово вчителя.

Що важливіше — знати багато слів чи вміти їх використовувати у власному мовленні?

 

Які слова важливо використовувати у спілкуванні з іншими людьми?

 

Як довго ждали ми своєї волі слова,

І ось співа воно, бринить.

Бринить, співає наша мова,

Чарує, тішить і п’янить.

Як довго ждали ми...

Уклін чолом народу,

Що рідну мову нам зберіг.

Зберіг в таку страшну негоду,

Коли він сам стоять не міг.

 

V. Оцінювання учнів.

 

Збіг урок наш, як коротка мить

Дуже швидко час летить,

Ще попереду у нас багато часу,

І цікавих і важких уроків.

Загадки покличуть вас в майбутнє,

А найбільша загадка – життя,-

То ж бажаю вправно все вивчати

Й загадок життя побільше розгадати.

 

  1. VІ. Домашнє завдання § 41, с. 150, 151 (вивчити правила), виконати вправи 335,   * 338, створити асоціативний кущ до слова «йде».                             

                                                    Подумайте, хто може йти? (слайд 13)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Гра «Лексичне джерело». Відгадайте, про кого або про що йдеться.

 

Свіжий, смачний, священний, батьківський, пшеничний, пухкий, рум’яний, білий, чорний (хліб).

Важка, легка, людська, натхненна, щоденна, сумлінна, улюблена, корисна(праця).

 

Завдання 7. Уявіть, що розмовляєте з іноземцем, який ще недосконало володіє українською мовою. Продемонструйте свою спробу пояснити різницю у лексичному значенні слова корінь у словосполученнях: корінь петрушки, корінь слова, корінь невдач.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Поліщук Альона
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 березня 2018
Переглядів
52752
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку