Тема: Ділові папери. Заява.
Мета: повторити відомості й поглибити знання учнів про офіційно-діловий стиль мовлення; ознайомити учнів з призначенням та формою заяв, навчити складати заяву, правильно її оформляти; розвивати усне й писемне мовлення; удосконалювати орфографічні й пунктуаційні вміння й навички учнів; виховувати мовленнєву культуру.
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Обладнання: підручник, презентація, комп’ютер.
Епіграф: Уміння правильно складати ділові папери -
свідчення високого рівня мовної
підготовки людини.
Р. Кацавець
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Доброго дня! Рада всіх бачити на уроці!
- Сьогодні гарна погода, і настрій у вас бачу теж гарний. На уроці ми працюємо у програмі «Canva», тому прошу вас зайти кожен на свою сторінку і позначити свій настрій смайликом. Смайли ви можете знайти на сторінці №14.
ІІ. Мотиваційний етап.
ІІІ. Ознайомлення з темою та завданнями уроку
Заява – це основний документ, який дає змогу фізичній чи юридичній особі реалізувати свої інтереси. Вона пишеться в багатьох випадках: при вступі до навчального закладу, на роботу, коли просять надати відпустку та ін..
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Заява
прохання
звернення
клопотання
Неписьменності немає, ліквідовано її,
Та трапляються частенько ще такі грамотії,
Що, бувало, як напише, як накрутить бісів син,
То виходить, як то кажуть, ні в ворота, ані в тин.
До директора заводу вчора від Панька
Надійшла заява ось така:
“Прошу лічно дирекцію, а также завком,
Щоб мене не уважали больш холостяком.
Ізо мною в брак вступає будуща жена.
Я для свайби совершаю вбивство кабана,
Какового приобрьол я вєсом в сто кіло
І в його сопровождєнні їду на село.
Ісходя із цього отпуск розрешіть мені,
Ібо я у брак вступаю на чотири дні.
Прошу розрішить,
Бо нада спішить,
І не откладать,
Бо нєкогда ждать.
ПАНТЕЛЕЙ ЛЕПЕХА —
з подсобного цеха”.
Пам’ятка «Як складати заяву»
Прочитати зразки документів і зробити висновок про їхній зміст та оформлення.
І група – сторінка № 16
Доповнити схему:
цеху
Начальникові відділу кадрів
штабу
ліцею
Директорові школи
гімназії
органів самоврядування
Голові профспілковому комітету
правління банку
ІІ група. Відредагувати вирази:
Проживаючий по адресу, (мешкає за адресою)
здавати екзамени, (складати іспит)
прийняти участь у конкурсі, (взяти участь у конкурсі)
на громадських началах, (на громадських засадах)
згідно до вашого прохання, (відповідно до вашого прохання)
відпустка за власний кошт, (відпустка за власний рахунок)
медична справка (медична довідка).
ІІІ група. На місці крапок записати потрібні за змістом слова:
Прошу…………… мене до складання іспитів (допустити)
Прошу…………… мені відпустку (надати)
Прошу …………… на посаду (прийняти)
Прошу …………..з посади (звільнити)
Прошу …………… мені документи (видати)
Прочитати фрагменти заяв. Відредагувати їх, прокоментувати допущені помилки. (Письмово)
V. Систематизація й узагальнення знань з теми
Відредагувати складену заяву. (Колективно)
учня 11-го класу
Іванова Сергія Андрійовича
Директору
Вільнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 ВМР
Шпунер І.П.
Заява
Прошу Вас звільнити мене від занять на 3 дні, у зв’язку з сімейними обставинами.
Підпис Дата
VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап (Слайд 13)
Усна рефлексія, взаємооцінювання діяльності на уроці.
Вправа «Незакінчене речення»:
Сьогодні на уроці я…..
Отримані знання знадобляться мені….
VІІ. Домашнє завдання. (Слайд 14)
Скласти заяву на ім’я директора школи про видачу документів для переведення до іншої школи у зв’язку з переїздом батьків.