Урок навчання грамоти в першому класі
Тема: Буква Її, позначення нею сполучення звуків [йї]. Звуко-буквений аналіз слів. Опрацювання вірша Анатолія Камінчука «Трамвайчик»
Мета:ознайомити дітей з новою буквою Її та її звуковим значенням;
формувати навички правильного та виразного читання віршованого тексту; продовжити роботу над звуко-буквеним аналізом слів;
розвивати артикуляційно-слухові відчуття; пізнавальний інтерес дітей; уточнити і розширити уявлення дітей про види транспорту, їх призначення;
створити дружню атмосферу.
Обладнання:казковий поїзд, мяка іграшка їжачка, малюнки транспорту,звукові фішки, зошити, буквар.
Хід уроку
І. Ранкова зустріч.
1. Віршоване привітання
Діти у колі разом з учителем промовляють вітання, супроводжуючи слова рухами рук.
Доброго ранку містам і містечкам,
(руки розводять у сторони, а потімзводять, опускаючи донизу)
Селам великим, малим хуторам!
(повторюютьпопереднірухи)
Доброго ранку бажаєм сердечно!
(руки кладуть на ліву сторону грудей)
Доброго ранку, люди, всім вам!
(руки розводятьвід грудей у сторони, посміхаючись один одному).
2.Щоденні новини
3.Групова гра «Який транспорт я зустрів?»
Діти, стоячи у колі відгадують загадки.
Хто сьогодні, йдучи до школи бачив транспорт, який ви відгадаєте, той плескає у долоні. Хто не бачив - тупотить ніжками. Хто ніколи не бачив -присідає.
Покрути його педалі –
Й повезе в далекі далі.
Є звичайний, є гірський,
Жовтий, білий, будь-який...
(Велосипед)
У синім небі путь моя,
Швидше за всіх літаю я.
Маю крила, хоч не птах.
Люди звуть мене …
(Літак)
Є великий, є малий,
З вантажами, легковий.
По дорогах поспішає,
У собі людей катає.
(Автомобіль)
Їде він без коліс
Через поле, через ліс,
Із гори на гору
У зимову пору.
(Сани)
Через море-океан,
В сильний шторм чи ураган
Впевнено вперед прямує,
А на ньому люд мандрує.
(Корабель)
ІІ. Актуалізація знань та оголошення теми і мети уроку.
1.Відгадування загадок.
Для подорожі нам треба обрати транспорт. На чому ми поїдемо ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Срібна стрічечка лежить,
ланцюжок по ній біжить.
І на станціях гудок
подає той ланцюжок. (Поїзд)
Разом з нами буде подорожувати ще один пасажир. А хто?, впізнайте.
Лиш торкнись до колючок –
Він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк?
Підказати вам?(Їжак)
Так, подивіться, до нас завітав Розумник –Їжак.
2. Цілепокладання
- Діти, а хто вже зрозумів, яку букву сьогодні будемо вивчати? (Тема уроку)
- А чи це нам треба? Може й ні?
Моя мета – познайомити вас із буквою Ї та її звуковими значеннями, навчити читати слова з нею.
- А які ваші завдання? ( Старатися, бути уважними, виконувати різні завдання, щоб могли швидко впізнавати букву Ї та швидко і правильно читати слова з нею.)
Отже, до роботи! А допомагатиме нам сьогодні наш гість. ( показую м’яку іграшку їжака)
Що ж, сідаємо до потяга. Діти, я почула, що до вагону зайшов контролер.
Без чого не можна їхати? Правильно, без квитків! Приготуйте їх до перевірки. Та у нас незвичайні квитки, а з завданням.(на квитках читають складову таблицю вже вивчених букв)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Станція «Дослідження»
- Знайомлячись зі звуком, ми, зазвичай, визначаємо який він - голосний чи приголосний.
Промовте перший звук слова «їжак» і спробуйте визначити який він - голосний чи приголосний (промовляють, роблять припущення ).
Що чуємо перед [і]? Приголосний [й] .
Запитаємо у нашого гостя. Скажіть, будь ласка, чи може таке бути, щоб 2 звуки зливалися в один? (Так.)
Отже, буква, яку ми сьогодні вивчатимемо, незвичайна, бо позначає 2 звуки.
Візьміть в руки фішки і викладіть ними на парті звуки, які чуєте.
( [ = о ] )
- Скільки звуків виклали? (2)
- А буква для їх позначення – одна .
- Викладіть звукову модель слова «їжак». ( слово на дошці із магнітних літер)
- Скільки звуків? ( 5)
- Порахуйте, скільки букв у цьому слові? (4)
- Чому? ( Бо буква ї позначає 2 звука)
ІV. Робота з букварем. Ознайомлення з буквою Її, її назвою і будовою. (с.50)
1. Станція «Будьмо знайомі»
Буква Ї цікава дуже.
Казка є про неї друже.
Буква І гуляла в лісі,
Там зустріла букву Й.
А з кущів щось сіре лізе…
Як злякалась буква Й!
Враз калачиком згорнулась,
На крапчину обернулась,
Притулилася до І –
Стало зверху крапок дві.
Звір, що викликав цей жах,-
Звичайнісінький їжак!
Завдяки цьому звіркові
Буква виникла нова
В нашій українській мові
Позначає звука два.
А їжак на честь її
Має першу букву Ї.
(Учні розглядають в букварику зображення великої і малої букв Її, порівнюють їхні форми і розміри, розмірковують на що схожа літера)
V. Формування навичок читання.
1. Артикуляційно – слухові вправи. (с.50)
Гра «Один - багато».
Мій – мої, гай-гаї, твій – твої,свій – свої, край-краї, звичай-звичаї, врожай – врожаї, трамвай – трамваї.
2. Станція словесна. Читання слів у букварі(с.50)
а)Вправа «Луна»
б)Читання «ланцюжком»
Станція «Відпочинок»
У країні казочок жив веселий їжачок.
Разом з ним усі звірята
Вишикувалися на зарядку.
Похитали головою.
Раз – притупнули ногою.
Руки в гору підняли,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз.
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
3.Станція друкування.
Письмо друкованої букви Її в зошиті в клітинку.
VІ. Робота за букварем .
1.Читання вірша Анатолія Камінчука «Трамвайчик» (с.50)
- Про що йдеться у вірші?
- Хто їхав у трамвайчику?
- Куди їхав трамвайчик?
-Як треба поводитись у транспорті?
2. Повторне читання.
Прийоми читання:
Читання кращим учнем.
Читання вчителем.
Читання ланцюжком.
«Відлуння» (вчитель читає слова з букваря, а діти хором називають останній склад кожного слова.)
Читання для друга. (читають напівголосно одне одному).
Вибіркове читання (прочитати слова із буквою ї)
3.Вправа «Я почну, а ви продовжіть»
V. Рефлексія.
- На сьогодні подорож закінчується. Поїзд прибуває на станцію «Підсумкова».
Продовжіть речення.
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
«Вдома я розкажу…»
«Найбільше мені сподобалось…»
А тепер подякуємо Їжачкові за допомогу в дорозі.