Урок
з використанням елементів НПЗ «Органічна хімія»
Білки як високомолекулярні сполуки. Властивості білків.
Мета: На основі знань учнів з курсу біології поглибити і закріпити знання учнів
про будову і властивості білків як біополімерів. Розвивати навички
учнів в складанні рівнянь реакцій , розв’язуванні задач і роботи з НПЗ,
формувати в учнів пізнавальний інтерес до предмета, інформаційну і
соціальну компетентності.
Обладнання: комп’ютери, інтерактивна дошка, пробірки, розчин білка курячого
яйця, розчини NaOH, CuSO4, HNO3, NaCl, BaCl2 .
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Девіз уроку: «Білки та нуклеїнові кислоти – найдивовижніші речовини планета Земля». Л.Полінг.
Хід уроку.
І. Організаційний етап.
ІІ. Основна частина уроку.
2.1.Мотивація пізнавальної діяльності.
Учні знайомляться з темою уроку, разом з учителем формулюють його мету, обговорюємо девіз уроку. Учні дають заздалегідь підготовлену інформацію про Л.Полінга, його портрет виводимо на інтерактивну дошку.
Знайомлю учнів з планом уроку і виводжу його на дошку:
2.2. Актуалізація опорних знань.
Методика «Дзеркало»
Встановити відповідність між формулою і назвою:
А) – NH2 1) карбоксильна група
Б) - COOH 2) нітрогрупа
В) - CO – NH – 3) аміногрупа
Г) – OH 4) пептидний зв'язок
Г) - NO2
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
В процесі роботи учні відкривають НПЗ «Органічна хімія», працюють з підручником.
2.3. Вивчення нового матеріалу.
Звертаємось до плану уроку.
«Мозковий штурм»
Виступ учня . Міні – проект «Історія відкриття білків»
Робота з НПЗ . Білки. Склад і будова молекул.
Завдання: Який вчений досліджував будову і властивості білків?
Скільки амінокислот утворюють білки?
Яка особливість будови амінокислот, що утворюють білки?
На дошці учні записують загальну формулу амінокислот, що утворюють білки.
На дошку виводимо назви і формули амінокислот, з’ясовуємо:
Перевіримо на практиці:
«Мозковий штурм»
Знаходимо в мережі Інтернету формулу гемоглобіну, обчислюємо молярну масу.
Класифікація білків.
Робота з НПЗ, знаходження приклади протеїнів і протеїдів.
Структури білка.
«Мозковий штурм»
Що ми вже знаємо про будову білків з курсу біології?
Виводимо загальні знання про структури білка, працюємо з підручником і НПЗ.
Вдома учням для закріплення пропонується запропонувати варіант узагальнюючої таблиці «Структури білка»
Лабораторний дослід . Властивості білка.
Схематичний запис процесу гідролізу.
Учні оформлюють в зошитах лабораторний дослід, свої спостереження і висновки.
ІІІ. Контрольно – рефлексивний етап.
Тестування .
Використовую тести «Білки як високомолекулярні сполуки», що розміщено на моїй сторінці .
Підсумок уроку.