Тема. Елліністичні держави в 4-2 с. до н.е. Культура еллінізму.
Мета: ознайомити учнів з суспільно-політичним устроєм елліністичних держав в 4-2 ст. до н.е., повсякденним життям їх мешканців, охарактеризувати розвиток науки та мистецтва еллінзму; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати візуальні джерела та історичні документи; навички роботи з історичною картою; виховувати інтерес до вивчення теми.
Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
на тему
«Елліністичні держави в 4-2 ст. до н.е. Культура еллінізму»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Тетяна Василівна
2018
Тема. Елліністичні держави в 4-2 с. до н.е. Культура еллінізму.(Слайд 1)
Мета: ознайомити учнів з суспільно-політичним устроєм елліністичних держав в 4-2 ст. до н.е., повсякденним життям їх мешканців, охарактеризувати розвиток науки та мистецтва еллінзму; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати візуальні джерела та історичні документи; навички роботи з історичною картою; виховувати інтерес до вивчення теми. (Слайд 2)
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», мультимедійна презентація, проектор.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
3 Битва біля р. Гранік
1 Битва біля м. Херонея
4 Облога м. Тіра
2 Смерть Філіппа ІІ
Відповідь: 1Б; 2В; 3Г; 4А.
|
А остання битва македонського царя в Східному поході, адже армія була виснажена тяжкою переправою. Б після поразки греків в Афінах почалася паніка. В перси зазнали нищівної поразки. Дарій ІІІ втік з поля бою Г після цієї битви Александр Македонський рушив далі на Єгипет |
Будівництво Персеполя; Вавилон; Велика китайська стіна; гетайри; гробниця Цінь Шихуанді; діадохи; імперія; Кносський палац; Конфуцій; малоазійські грецькі міста; міф про Мінотавра; перська імперія; перський цар Дарій ІІІ.
Що таке «еллінізм» і в чому його сутність? Згадаємо, що еллінами називали себе греки. (Слайд 8)
Еллінізм – це насильницьке об’єднання давньогрецького і давньосхідного світу в єдину систему держав, які мали багато спільного в соціально-структурі, політичному устрої, культурі. У результаті об’єднання утворилось своєрідне суспільство і культура, які представляли синтез елементів давньогрецької і давньосхідної цивілізацій.
Після смерті Александра Македонського імперія розпалася на окремі держави. Найбільшими серед них були Єгипет та Держава Селевкідів. (Слайд 9)
У Єгипті правив Птолемей Лаг на прізвисько «Спаситель», засновник династії Птолемеїв. Місто Александрія стала найбільшим містом світу. Уже в 3 ст. до н.е. Єгипет постачав продукти харчування всьому античному світу. (Слайд 10)
Державу Селевкідів заснував один із колишніх охоронців Александра Македонського Селевк. Селевкові належать слова: «Завжди справедливо те, що встановлено царем». (Слайд 13)
Час від часу різні частини держави проголошували незалежність. Наприкінці 3 ст. до н.е. від неї відокремилась Парфія. У 83 р. до н.е. вірменський цар Тигран ІІ завоював більшу частину держави Селевкідів (Слайд 14). Лише невеличке володіння в Сирії проіснувало до 63 р. до н.е. у самій Греції занепали усі галузі господарства. Виникали нові види та центри ремесла. Острів Кос уславився своїми прозорими тканинами, на острові Парос видобували мармур. (Слайд 15)
|
А засновник кількох розділів фізики Б засновник філософської школи В завдання своє вбачав у звільненні людини від страху перед смертю й долею Г автор математичної енциклопедії Д засновик філософської школи, яким захоплювався Александр Македонський |
Пригадайте, будівництву яких споруд надавали найбільшого значення греки? (Храмів)
Яку визначну рису мала архітектура Давньої Греції? (Колони)
В архітектурі елліністичних держав найбільше уваги приділяли будівництву театрів, гімнасій та палаців правителів. Найяскравіша риса архітектури еллінізму – прагнення до грандіозності. Так, на Акрополі столиці Пергамського царства в 180 р. до н.е. спорудили вівтар Зевса та Афіни. Це величезний мармуровий поміст для жертвоприношень богові греків, прикрашений величним рельєфом, в сюжеті якого битва богів з гігантами. (Слайд 22)
Такоє пам’яткою культури еллінізму є одне із семи чудес світу – Колос Родоський. Це 37-метрова бронзова статуя бога Геліоса на Родосі. (Слайд 23)
За доби еллінізму з’являються скульптурні портрети, які передавали індивідуальні риси, статуї старих і дітей. Скульптори цієї доби прагнули втілити в своїх скульптурах душевні переживання людей.
Скульптурна група «Лаокон та його сини» родоських скульпторів є яскравим свідченням цього. У грецькій міфології Лаокон – жрець Аполлона в Трої. Саме він застерігав троянців від дерев’яного коня. (Слайд 24) крім цього до нашого часу збереглась скульптура «Фарнезький бик» (Слайд 25).
Чудовими зразками елліністичного мистецтва є статує Афродіти Милоської та Ніки Самофракійської (Слайди 26, 27). Вершиною античного мистецтва довгий час вважалася статуя Апполлона Бельведерського (Слайд 29).
Славнозвісну статую Афродіти (Венери) Кнідської, яку було знайдено на острові Милос в Егейському морі в 1820 р., датують приблизно 120 р. до н.е. Обчисліть, скільки років тому було створено цей шедевр. Скільки років тому було створено скульптуру?