Тема. Австро-Угорська імперія та інші держави Балканського півострова наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття
Мета: охарактеризувати процес становлення і розвитку національних держав у Європі; особливості розвитку Австро-Угорщини; пояснити причини та наслідки утворення національних держав в Європі; національних рухів слов'янських народів; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, навички
Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 9-го класу
на тему
«Австро-Угорська імперія та інші держави Балканського півострова наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Конмунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Т. В.
2018
Тема. Австро-Угорська імперія та інші держави Балканського півострова наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття
Мета: охарактеризувати процес становлення і розвитку національних держав у Європі; особливості розвитку Австро-Угорщини; пояснити причини та наслідки утворення національних держав в Європі; національних рухів слов’янських народів; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, навички роботи з історичною картою;виховувати зацікавленість до вивчення теми.
Обладнання: підручник «Всесвітня історія : підруч. для 9 класу загальноосвіт. навч. закладів : С. В. Дячков, С. Д. Литовченко. – Харків : Вид-во «Ранок», 2017. – 192 с. : іл.», історичні карти, ілюстрації.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1 1853-1856 рр. 2 1861 р. 3 1864 р. 4 1881 р. |
А Земська та судова реформи Б міська реформа В убивство царя Олександра ІІ Г скасування кріпацтва Д Кримська війна |
Відповідь: 1Д; 2Г; 3А; 4В.
Габсбурзька імперія потребувала всебічних реформ. Особливістю імперії залишався її багатонаціональний склад, у якому німці, відповідно до перепису 1910 р., становили 24%. Найголовнішою проблемою імперії було врегулювання відносин з Угорщиною. У 1867 р. була створена Австро-Угорська монархія, єдиним правителем якої проголошувався імператор Франц Йосиф І (1848 – 1916 рр.). В основу державного устрою Австро-Угорщини був покладений дуалізм, тобто виникла конституційна монархія із двома центрами – Австрією та Угорщиною. Обидві частини імперії мали рівні права, власні парламенти й уряди. Спільними справами вважалися зовнішня політика й оборона. В імперії загострилися міжетнічні конфлікти. У таких умовах австрійський уряд намагався досягти компромісів.
У 1868 р. вийшов «Закон про політичну рівноправність національність», згідно якого в Угорщині проголошувалася наявність єдиної політичної угорської нації. Мадяризація обурила неугорські народи, особливо хорватів.
Мадяризація — насильне переведення на угорську мову і насаджування «угорської культури» неугорським народам.
На початку 70- рр. ХІХ ст. Росія розпочала спробу встановити свій контроль над чорноморськими протоками Босфор і Дарданелли, що мали величезне військове та економічне значення. У 1875 р. Османській імперії оголосили війну Боснія, Герцеговина, Болгарія, Сербія та Чорногорія. Однак турки з неймовірною жорстокістю швидко придушили повстанців.
У грудні 1876 р. була оприлюднена перша в історії Туреччини конституція, що дарувала всім підданим султана особисту свободу й рівність перед законом без різниці віросповідання. Однак вимоги Росії та інших європейських країн не були виконані оскільки конституція лишилася на папері. У квітні 1877 р. Росія оголосила війну Туреччині. Союзниками Росії стали Румунія, Сербія і Чорногорія. Воєнні дії розгорнулися на Балканах і Закавказзі.
Турецька армія чинила запеклий опір і переходила в контрнаступ. В суворих умовах російська армія зазнавала тяжких втрат а війна розтягнулася майже на два роки. 19 лютого 1878 р. у містечку Сан-Стефано був підписаний попередній мирний договір, що передбачав створення незалежного Болгарського князівства.
У червні-липні 1878 р. у Берліні відбувся міжнародний конгрес за участю всіх основних європейських держав, зокрема і Османської імперії.
План
1-й варіант – Румунія.
2-й варіант – Сербія і Чорногорія.
3-й варіант – Болгарське царство.
4 А анексія Боснії та Герцеговини Австро-Угорщиною (1908)
2 Б проголошення Румунського королівства (1881)
1 В Берлінський конгрес (1878)
3 Г Столипінські реформи (1906)