Тема. Японія в ХІХ – на початку ХХ ст.: стрибок у світові лідери?
Мета: охарактеризувати становище Японії наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття, пояснити причини і сутність революції Мейдзі, проаналізувати зовнішню та внутрішню політику Японії; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички роботи з історичними картами та джерелами, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати зацікавленість до вивчення теми.
Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 9-го класу
на тему
«Японія в ХІХ – на початку ХХ ст.: стрибок у світові лідери?»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Т. В.
2018
Тема. Японія в ХІХ – на початку ХХ ст.: стрибок у світові лідери?
Мета: охарактеризувати становище Японії наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття, пояснити причини і сутність революції Мейдзі, проаналізувати зовнішню та внутрішню політику Японії; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички роботи з історичними картами та джерелами, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати зацікавленість до вивчення теми.
Обладнання: підручник, атласи, хмара слів, запис цитати на дошці, набори смайлів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
«Є чотири види країн: розвинені країни, нерозвинені країни, Японія та Аргентина».
|
А. Народний театр, у якому всі ролі грають лише чоловіки Б. Японський трирядковий неримований вірш В. Представник військового стану в Японії Г. Кодекс честі самурая Д. Найвища військова посада у Японії |
Відповідь: 1В; 2Г; 3Д; 4А.
(селяни; ремісники)
Як вам вже відомо, з 1639 року Японія із власної волі перебувала в ізоляції від іншого світу. Сьогуни вважали, що так вони захищають країну від «кольорових південних варварів» (європейців). Погіршення життя відчували всі верстви населення. На початку ХІХ століття країною прокотилася хвиля кровопролитних повстань. У 1836 р. унаслідок сильних дощів, які спричинили неврожай, у Японії спалахнув голод. Почалися народні бунти ,які ледь вдалося придушити.
У цей час Японськими островами зацікавилися провідні країни світу. Особливу наполегливість виявили США та Росія. У 1854 р. силою зброї американці домоглися підписання так званого Канагавського договору «про мир і дружбу». Японію було «відкрито». Такі ж угоди Японія уклала із Англією, Францією, Нідерландами, Росією та Португалією. Таким чином, країна вийшла з ізоляції, проте опинилася в залежному становищі щодо США та європейських держав.
За таких обставин, у Японії сформувалася опозиція до режиму сьогунів, яка вважала, що всю повноту влади слід повернути імператору. У січні 1868 р. імператорська рада у маніфесті «Клятва п’яти статей» проголосила відновлення всієї повноти імператорської влади. На престол зійшов 15-річний Муцухіто (1867 – 1912 рр.).
1-й варіант – «Реставрація Мейдзі» (с. 137 – 138).
2-й варіант – «Світанок у «Країні. де сходить сонце». (с. 138 – 139)
3-й варіант – «Доля самураїв» (с. 139 – 140)
Наприкінці ХІХ століття Японія зрозуміла, що до числа провідних країн світу зможе увійти лише за умови здобуття статусу колоніальної держави. Країна прагнула позбутися нерівноправних договорів, укладених сьогунами та нарівні з західними державами взяти участь у пограбуванні Китаю. Для цього необхідно було похитнути позиції Росії та захопити Корею.
У 1875 р. було підписано «Трактат між Росією та Японією», за яким Росія поступалася Курильськими островами, а Японія відмовлялася від зазіхань на Сахалін. Для Японії це стало першим дипломатичним успіхом.
1 серпня 1894 р. Японія оголосила війну Китаю. Приводом до неї послужило суперництво щодо протекторату над Кореєю. У війні Японія здобула беззаперечну перемогу. 17 квітня 1895 р. в місті Симоносекі між Японією та Китаєм був підписаний мирний договір. Корея стала японським протекторатом. Китай визнав Тайвань, Східну Маньчжурію і півострів Ляодун володіннями Японії.
27 січня 1904 р. без оголошення війни японський флот напав на російську ескадру, що базувалася в Порт-Артурі. Почалася облога Порт-Артура. У лютому 1905 р. у битві під Мукденом японська армія розгромила російський корпус. 14 – 15 травня 1905 р. у Цусімській битві 120 японськийх кораблів під командуванням адмірала Хейхатіро Того знищили російську ескадру. У серпні 1905 р. Росія та Японія підписали Портсмутський мирний договір.
У серпні 1910 р. був підписаний договір про приєднання Кореї до Японії.
3 А. заколот самураї під проводом Сайго Такаморі; (1877)
5 Б. приєднання Кореї до Японії; (1910)
4 В. Портсмутський мирний договір; (1905)
1 Г. «Відкриття» Японії; (1854)
2 Д. відновлення імператорської влади; (1868)
На столі учителя лежить три групи смайликів. (позитив, байдужість та негатив). На дошці таблиця з трьома подіями Японії кінця ХІХ – початку ХХ століття. Завдання учнів – прикріпити смайлик, який на його думку відповідає певній події та пояснити свій вибір.
«Відкриття» Японії |
Японсько-китайська війна |
Російсько-японська війна |
|
|
|