Якимів Галина Василівна
учитель історії та правознавства
Яремчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
Івано-Франківської області,
спеціаліст вищої категорії, «учитель-методист»
Всесвітня історія, 6 клас
ТЕМА. Розквіт Афінської держави
Мета: освітня: ознайомити учнів з процесом розквіту афінської демократії; сформувати уявлення про утвердження демократії в Афінах за Перикла; охарактеризувати суспільно-політичний устрій Афін;
розвивальна: розвивати вміння характеризувати історичних осіб, порівнювати та висловлювати власну думку;
виховна: сприяти патріотичному вихованню учнів.
Хід уроку
І. Актуалізація.
«Розпізнавання інформації»
Завдання учням:
Поставте позначки «ф» (факт) чи «п» (погляд) напроти даних речень:
– Аттикою називається гірська область Греції – «ф»
– Панівне становище в управлінні полісом займали аристократи – «п»
– Першою переможною битвою періоду греко-перських війн була Марафонська битва – «ф»
– Спартанці були хоробрими, витривалими воїнами – «п»
– Перський цар визнав незалежність грецьких полісів у Малій Азії – «ф»
– Греки під час бою використовували фалангу. – «ф»
– Громадяни Спарти жили за законами Лікурга. – «ф»
– У битві під Фермопілами прославився цар Леонід. –
ІІ. Усвідомлення
Учитель
Перемоги грецького флоту дозволили найбіднішим громадянам Афін відчути свою силу – адже саме вони становили більшість моряків. Біднота все активніше втручається в життя держави. Зрештою це приводить до того, що в Афінах надовго встановлюються демократичні порядки. Свого розквіту Афінська демократія досягла невдовзі після закінчення війн із персами, коли її очолював Перикл.
1. Афіни за часів Перикла
Робота з джерелом
Давньогрецький історик Фукідід про Перикла
Перикл був дуже красномовним. Коли він виступав на народних зборах, друзі порівнювали його із Зевсом, а його промови – з громами й блискавицями, що їх кидає бог. Самого Перикла за його величний вигляд та розум називали Олімпійцем, Перикл умів переконувати людей у своїй правоті.
(Пометун О.І. Всесвітня історія. Історія України : підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закладів / О.І. Пометун, П. В .Мороз, Ю. Б. Малієнко – К.: Видавничий дім «Освіта», 2014.- с.157)
Завдання
– На яку рису характеру Перикла вказує Фукідід?
– Чи є вона важливою і для державного діяча в стародавньому світі? А в сучасному? Чому?
2. Управління афінською державою за часів Перикла
«Прийом Ривіна» (читання або вивчення тексту абзацами)
Зразок учнівської відповіді
Ключове словосполучення – афінська демократія.
Речення, що передає основну ідею тексту. Перикл здійснив глибокі перетворення в управлінні державою, спрямовані на захист інтересів демосу.
Запитання до тексту.
– Який орган влади був головним в Афінах?
– Які категорії населення могли брати участь в його роботі?
– Як приймалися рішення?
– В чому ви бачите негативне значення афінської демократії?
– Що позитивного принесла діяльність Перикла афінським громадянам?
3.Права й обов’язки громадянина афінського поліса
Робота в групах
1-а група Права афінських громадян
2-а група Обов’язки афінських громадян
ІІІ. Рефлексія
А. «Асоціації»
Захист інтересів
Народні збори демосу
Обов’язок
Рада п’ятисот Громадянин Закон
Б. Метод «Прес»
Зразок учнівської відповіді
Я вважаю, що афінська демократія була великим досягненням Перикла, тому, що афінські громадяни отримали певні права. Наприклад, могли брати участь в народних зборах. Отже, афінська демократія була нагальною потребою для жителів Афін.
ІV. Домашнє завдання.
1.Опрацювати текст підручника.
2. Виконати вправи з «історичної математики» (письмово)