Урок з ЯДС,4 клас "Де живе енергія?"

Про матеріал
Урок з ЯДС для 4 класу за підручником Т.Гільберг з інновційними формами, цікавими формами оцінювання та самооцінювання.
Перегляд файлу

ЯДС, 4 клас, за підручником Т.Гільберг

Тема. Де живе енергія?

Мета: ознайомити учнів з поняттями «енергія», «види енергії», «вичерпні та невичерпні джерела енергії»;

 поглибити знання дітей про енергію;

активізувати пізнавальну діяльність дітей;

розвивати доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу,  критичне мислення, навички вільного спілкування; логічне мислення, уяву, збагачувати словниковий запас; 

виховувати пізнавальний інтерес,бережне ставлення під час використання енергії в побуті.

Обладнання:  підручник, картки із завданнями, «Календарі спостережень за погодою»

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 Очікувані результати навчання.

наводить приклади використання людиною природничо-наукових знань;  спостерігає за роботою машин, побутових приладів  дотримується основних правил безпечного користування електроенергією, побутовими пристроями і приладами (праска, електрична чи газова плита, та ін..;

 розповідає про винаходи людства; 

здійснює пошук інформації про розвиток техніки і технологій,

обговорює безпечне й доцільне використання знань про природу, матеріали, технології.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Емоційна та психологічна настанова.

- Давайте разом промовимо вірш:

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок.

Починаємо урок.

 Сподіваюся, що цей урок буде корисним і цікавим кожному з нас.

2. Вправа «Синоптик».

-  А зараз надамо слово нашим синоптикам.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Створення проблемної ситуації.

Усім несе і світло, і тепло,  Щедрішого у світі і немає.
В далеких селах та містах
Спішить в оселі по дротах. ( Електричний струм.)

- Про що будемо говорити?

- З цього розділу ви дізнаєтеся:

  Що таке енергія.

 Які бувають джерела енергії.

 Сонце-джерело енергії.

Навіщо можна економити енергію в побуті?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні ми будемо досліджувати , що таке енергія, чому її існує багато видів, як енергія переходить з одного виду в інший  і для чого вона потрібна.

-Складемо асоціативний кущ до слова «енергія»?

-Які ваші очікування від уроку?

ІV. Засвоєння нових знань.

1.Вступне слово вчителя.

Все, що нас оточує, і все, на що спрямовані наші дії, — це енергія.Так де ж взяти енергію? Біологічно людина отримує її з однієї-єдиної речі: з їжі.

2.Пояснення нового матеріалу.

Енергія — фізична величина, що характеризує здатність тіл здійснювати роботу. Якщо тіло або декілька тіл (система тіл), що взаємодіють між собою, можуть виконати роботу, то говорять, що вони мають енергію. Фізичну величину, що характеризує здатність тіла або системи тіл виконувати роботу, називають енергією.

3.Робота з підручником.Робота в групах.

             1 група- шукає відповіді на запитання.Де ми використовуємо енергію?

             2група -Де в природі ми отримуємо енергію.

             3група -На які групи можна поділити джерела енергії.

G:\зображення_viber_2024-10-31_22-16-19-791.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Пояснення вчителя (продовження)

-Джерела світла: зоря, спалах блискавки, полум’я свічки, лампа, екран  радіолярії, світлячки).

 Вправа «Дискусія»

-Чи можна назвати джерелом світла Місяць?

(Місяць не можна вважати джерелом світла, адже він не випромінює, а тільки відбиває світло, що йде від Сонця.)

 -Залежно від походження розрізняють природні і штучні (створені людиною) джерела світла.

Природні джерела світла: сонце, зорі, розпечена лава, полярне сяйво, деякі світні об’єкти з-поміж тварин і рослин (глибоководна каракатиця, радіолярія, світні бактерії, світлячки – яскраві цятки світла, які можна побачити теплої літньої ночі в лісовій траві).

 Штучні джерела світла: вогнище, свічки, оливні та гасові лампи, електричні лам

Вправа на закріплення  « Критики-Кмітливі-Допитливі»

Критики -стежать, оцінюють;

кмітливі-відповідають;

допитливі-ставлять запитання.

 V.Осмислення нового матеріалу. Робота в парах.

Інтерактивна вправа «Знайди помилку».

-У природі залишилося дуже мало енергії.

-Без сонячної енергії не можуть існувати рослини.

-Коли ми граємося чи працюємо ,ми не витрачаємо енергії.

-Електрику отримують на теплових, гідроелектростанціях, а також на атомних і вітрових.

-Поживні речовини, що ми споживаємо не дають нам енергії.

G:\зображення_viber_2024-10-31_22-16-07-472.jpgСамооцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Робота з підручником(продовження)

-Як ви розумієте вислів «Людина без енергії, як риба без води?»

- Чому електроенергію необхідно економити?

Ось кілька порад як це зробити.

1. Купуючи нові електроприлади, обирайте ті, клас енергоефективності яких А-А+++. Вони споживатимуть енергію ощадливіше.

2. Замініть лампочки на енергоощадні – вони використовують в 10 разів менше енергії, ніж лампи розжарювання.

3. Використовуйте мінімум двохкамерні вікна, які краще зберігатимуть тепло.

4. Дбайте про свої електроприлади: змінюйте мішки для сміття у пилососі, очищуйте чайник від накипу, розморожуйте холодильник, мийте внутрішні стінки мікрохвильової печі. Так техніка працює ефективніше і споживає менше енергії.

5. При кожному пранні завантажуйте пральну машинку на 100%.

6. Вимикайте побутові прилади з розетки .

7. Встановіть холодильник у найпрохолодніше місце на кухні.

8. Не закривайте шторами чи меблями радіатори опалення.

9. Кип’ятіть в чайнику тільки необхідну кількість води .

10. Встановіть індивідуальні лічильники.

 

- Дійсно, людство давно стурбоване проблемою винайдення нових джерел енергії. Таких, які при спалюванні не викидатимуть у довкілля шкідливих газів. Таких, які можуть швидко відновлюватись у природі. Ці джерела енергії люди назвали альтернативною, або зеленою енергетикою.

 VІ.Закріпення вивченого.

1.Робота в зошиті.

2. Заповни таблицю.

Сонце

друг

ворог

Дає нам тепло

Робить засуху

Дає освітлення

Опіки, сонячний удар                                       

Тануть сніги

Може призвести до пожежі

Сприяє утворенню поживних речовин

Шкодить очам

3. Виконай тест.

1.Енергія є а) в усьому б) в їжі

2.Енергія-це а)це робота електростанцій б)здатність будь-якого тіла виконувати роботу

3.У природі а)нема енергії б) є дуже великі запаси.

4.Відновлювальні джерела а) постійно поновлюються. б) не відновлюються.

5.Енергі може існувати у вигляді світла і тепла а) так  б) ні

6.Енергія Сонця  а) відновлювальна б) не відновлювальна.

G:\зображення_viber_2024-10-31_22-16-28-549.jpgСамооцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ. Підсумок уроку

-Чи здійснилися ваші очікування від уроку?

Вправа «Зворотній відлік 3-2-1»

1 річ, яку ви хочете почати робити

2 речі, які вас здивували

3 речі, які ви раніше не знали.

VІІІ. Рефлексія.

На уроці я дізнався…

Цікавим для мене було…

Найкраще мені вдалося…

Хочу більше дізнатися…

Важко було…

Вдома я розкажу…

Самооцінювання.

 

G:\зображення_viber_2024-10-31_22-16-25-749.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІХ. Домашнє завдання.

Використані джерела інформації

1.Центр екологічних ініціатив “Екодія”https://ecoaction.org.ua/pro-nas

Вчитель вчителю, учням та батькам [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://teacher.at.ua/. – Назва з екрану.

Гільберг Т. Г.  Природознавство [Текст]: підруч. для 4 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Т .Г. Гільберг, Т. В. Сак. – К. : Ґенеза, 2013. – 176с.

Готові презентації [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://readytask.ho.ua/.  – Назва з екрану.

4.Видавництво «Світич» https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema4/lessons/6

 

docx
Додано
31 жовтня
Переглядів
210
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку