Урок за темою "Прикладка"

Про матеріал
Урок розроблено з метою кращого сприйняття, осмислення та засвоєння нового матеріалу. Застосовуючи інноваційні технологій, різноманітні методи та прийоми, враховуючи різний рівень підготовки учнів, створено робочий зошит.
Перегляд файлу

Тема. ПРИКЛАДКА ЯК РІЗНОВИД ОЗНАЧЕННЯ. НАПИСАННЯ ПРИКЛАДОК

 

Мета:

• навчальна: ознайомити учнів із прикладкою як різновидом означення, її функцією в реченні; домогтися засвоєння правил правопису прикладок разом, окремо, через дефіс і в лапках;

• розвивальна: розвивати вміння знаходити прикладки в реченні, пояснювати правопис за допомогою правил; удосконалювати творчі вміння використовувати прикладки в мовленні; розвивати спостережливість, критичне мислення;

• виховна: виховувати уважне ставлення до слова

Внутрішньопредметні зв'язки: культура мови і стилістика, українська література, історія.

Соціокультурна лінія: Я і українська мова і література.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, ребус, схема.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ         СЛАЙД 1        ГАЗЕТА

 

- Доброго дня, шановні гості! Добрго дня, діти! Як завжди, в листопаді, ми проводимо відкритий урок з української мови, присвячений Дню української писемності та мови. І  саме завтра, 9 листопада, це свято. Також це свято вважається Днем пам'яті Нестора Літописця. А що ви знаєте про це свято?

 

(ВИСТУП учнів)

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ

 

1. ЛІНГВІСТИЧНЕ  СПОСТЕРЕЖЕННЯ

- Ваші однокласники нагадали вам про Свято мови.     

- А тепер подивіться на слайд і порівняйте ці два речення. Яке речення краще звучить? Чому?   СЛАЙД 2

Мужай, мово, серед мов.

Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов

(Довести, що другорядні члени речення виконують не менш важливу роль, ніж головні)     

 

2. МОВОЗНАВЧИЙ  ЕКСКУРС        СЛАЙД 3

1)Розгадування ребуса. Визначити, який другорядний член речення закодовано в ребусі

 

Відповідь: означення.

 

2) БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ

- Що ви знаєте про означення?

-На які питання відповідає?

 

 (РОЗКАЗАТИ про зошит і роботу В ГРУПАХ)

А чому я звернулася саме до означення? Тому що сьогодні на уроці ми ознайомимося із таким різновидом означення, як ПРИКЛАДКА

Відкрили свої робочі зошити, а сьогодні вони виглядають саме так, написали прізвище та ім'я

 

Далі пишемо число, класна робота  і тему нашого уроку

 

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ              СЛАЙД 4

 

1.СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

-Що ж таке прикладка?                         СЛАЙД 5      ПОЧЕПИТИ ТАБЛИЧКИ

 

2.МОТИВАЦІЯ.  ДОСЛІДЖЕННЯ-СПОСТЕРЕЖЕННЯ                     СЛАЙД 6

 

І українська мова-діамант зацвіла, заграла,  бо наша мова милозвучна, красива, багата, солов'їна... її любили, розвивали, відгранювали, шліфували талановиті митці, мудрі володарі у царстві слова: Г. С Сковорода, І. П. Котляревський, Г. Ф. Квітка-Основ'яненко, Є. Гребінка, Т. Г. Шевченко...

Шевченкова мова — зразок найпильнішої уваги творця до народного слова-зброї. Саме тому велика людина-Кобзар- стала основоположником нової української літературної мови.  

 

-Прочитайте цей текст. Виділені слова – це прикладки. Сподіваюсь, ви помітили, наскільки багатшим став текст із прикладками. Отже, вивчивши прикладки, ви збагатите своє мовлення, а навчившись правильно розставляти розділові знаки, станете грамотними людьми.

 

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. РОБОТА ЗІ СХЕМОЮ В ПІДРУЧНИКУ. Ст..124

-Отже,  звернемося до нашого підручника  (УСНО)

 

2. КОМЕНТОВАНИЙ  ГРАФІЧНИЙ  ПРКТИКУМ.  Вправа «Ланцюжок»                          СЛАЙД  7

— Знайти і підкреслити прикладки (усі речення виконуються в зошитах з коментуванням)

 

І  група  1)Вистраждану пісню солов’їну я беріг, як неньку Україну. 2)Край Чорногорівки-села текла мого дитинства річка.

ІІ  група  1) Живу тобою, Україно-мати, з твоїми ворогами не в ладу.  2) Гей ростіть, берези і тополі, де село Сеньківка над рікою в полі.

ІІІ  група  1)Був на селі вівчар Тарас, він панових овечок пас.  2)Могутній лайнер «Україна» чумацьким шляхом з-за Дніпра легенько лине, мов пір'їна.

 

-Молодці. Але подивіться, в цих реченнях прикладки пишуться по-різному. А як же розрізнити їх написання?

 

ВІДЕО про прикладку

 

3. ПУКТУАЦІЙНЕ  ДОСЛІДЖЕННЯ.   Вправа  «Два-чотири-усі разом»       СЛАЙД  8
Списати,  розкрити дужки, написавши прикладки окремо, через дефіс або в лапках.

( одне речення на дошці, інші – самостійно, ПЕРЕВІРКА по колу – на слайді)
                                                                                                                

І  група  1)9 листопада – день пам’яті преподобного Нестора/Літописця. 2) Наслідком подорожі стало включення майже в повному обсязі до книги /Повісті временних літ/  Волинського літопису. 3) Іде, бреде Катерина/мати.
 

ІІ  група 1)Чернець /патріот викладав історію Української Церкви в головних моментах її історичного становлення.
2)Українська пісня /Черемшина/ відома на всю Україну та поза її межами. 3) Річка/Дніпро – найбільша водна артерія України.
 

ІІІ  група 1) Наступником Нестора в літописанні став ігумен /Сильвестр.  2) Катерина Мотрич склала текст /Молитва до мови/. 3)Земле/Вітчизно, квітни в наших серцях!

(ПО одному реченню коментуємо разом зі мною, а друге – самостійно)

 

(ПЕРЕВІРКА – зі слайдом)                                                                         СЛАЙД  9

 

-Молодці. Ви побачили, як можна відокремлювати прикладки. А тепер я ускладнюю вам завдання і пропоную скласти речення з поданими прикладками.

 

4. ТВОРЧЕ  МОДЕЛЮВАННЯ   Вправа «Скринька мудрості»           СЛАЙД  10    

З  поданими  прикладками  скласти  речення                                         

І  група   (прикладки пишуться окремо)

Річка  Дніпро, місто Київ, місто Канев.

ІІ  група   (прикладки пишуться через дефіс)

Шевченко-поет, Карпати-гори, пташко-мово.

ІІІ  група   (прикладки пишуться в лапках)

Збірка «Українська народна творчість», збірка «Кобзар», вірш «Заповіт».

 

(Іншим дітям дати картки)

 

УЧНІ  працюють   під  ПІСНЮ про мову

 

(ПЕРЕВІКА по колу в групі)

 

СКЛАДЕНІ  РЕЧЕННЯ

І  ГРУПА

Через усю Україну тече річка Дніпро.

За свої патріотичні вірші здобув собі славу Шевченко-поет.

Після поїздки Україною була складена збірка «Усна народна творчість».

ІІ  ГРУПА

На сході України розташовані Карпати-гори.

Місто Київ – столиця України.

У збірку «Кобзар» увійшли всі твори Тараса Шевченка.

ІІІ  ГРУПА

У місті Каневі поховано Тараса Григоровича Шевченка.

Звучи, пташко-мово, своїми піснями.

Вірш «Заповіт» Шевченко заповідав своїм нащадкам.

 

АБО   КАРТКИ

Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА                                             СЛАЙД 11

Ми писали, ми трудились,                        (встати всім)
Наші руки вже стомились. 
А щоб гарно написати, 
Треба пальці розім'яти. 
Руки тільки раз тряхнемо 
І писати знов почнемо. 
Відпочивши дружно враз, 
Приступив до праці клас. 
 

V. РЕФЛЕКСІЯ                                                     

-І ми працюємо далі. Сьогодні ми з вами ознайомилися з таким різновидом означення як прикладка. Навчилися знаходити їх в тексті, правильно відокремлювати їх на письмі та будувати з ними речення. Подивіться на слайд, оберіть собі якесь незакінчене речення і продовжіть його.                СЛАЙД 12

 

-Сьогодні так багато звучало речень про мову, про слово й про Україну. Тому я пропоную вам скласти сенкан до цих слів

 

YІ. Підсумок.    СЕНКАН                                        СЛАЙД  13

Скласти сенкан

І  група  МОВА               ІІ  група  СЛОВО             ІІІ  група  УКРАЇНА

 

Робота виконується під Пісню про Україну

 

 

МОВА                                              СЛОВО                                                            Україна

Співуча, материнська              Гостре, влучне                                                Рідна, квітуча

Переливається, єднає, дзвенить   Учить, підбадьорює, лікує   Зростає, кріпне, розквітає                             

Вона- єдина й найцінніша.  Воно може вилікувати людину. Ти мене змалечку плекаєш.

Доля                                                     Зброя                                                    Батьківщина

 

 

ОЦІНКИ

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ                                    СЛАЙД 15

1. З художньої літератури виписати по два приклади на кожне пра­вило правопису прикладок.

2. Виконати вправу з підручника впр.199.

3. Вивчити правила  ст. 124-125.

 

 

ВІДЕО про 9 листопада, якщо залишиться час

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка 1                                 Прізвище, ім'я _____________________________________________________

Розкрити дужки.

1. Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

 

 

Картка 1                                 Прізвище, ім'я _____________________________________________________

Розкрити дужки.

1. Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

 

 

Картка 1                                 Прізвище, ім'я _____________________________________________________

Розкрити дужки.

1.Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

 

 

Картка 1                                 Прізвище, ім'я _____________________________________________________

Розкрити дужки.

1. Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

 

 

 

Картка 1                                 Прізвище, ім'я _____________________________________________________

Розкрити дужки.

1. Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

 

 

Картка 1                                 Прізвище, ім'я _____________________________________________________

Розкрити дужки.

1. Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

 

 

Тема. ПРИКЛАДКА ЯК РІЗНОВИД ОЗНАЧЕННЯ. НАПИСАННЯ ПРИКЛАДОК

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ                          СЛАЙД 1        ГАЗЕТА

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ

 

1. ЛІНГВІСТИЧНЕ  СПОСТЕРЕЖЕННЯ              СЛАЙД 2

Мужай, мово, серед мов.

Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов

(Довести, що другорядні члени речення виконують не менш важливу роль, ніж головні)     

 

2. МОВОЗНАВЧИЙ  ЕКСКУРС                                СЛАЙД 3

1)Розгадування ребуса. Визначити, який другорядний член речення закодовано в ребусі

 

Відповідь: означення.

 

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ              СЛАЙД 4

1.СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

-Що ж таке прикладка?                                                     СЛАЙД 5      ПОЧЕПИТИ ТАБЛИЧКИ мені

 

2.МОТИВАЦІЯ.  ДОСЛІДЖЕННЯ-СПОСТЕРЕЖЕННЯ                     СЛАЙД 6

І українська мова-діамант зацвіла …

 

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. РОБОТА ЗІ СХЕМОЮ В ПІДРУЧНИКУ. Ст..124

-Отже,  звернемося до нашого підручника  (УСНО)

 

2. КОМЕНТОВАНИЙ  ГРАФІЧНИЙ  ПРКТИКУМ.  Вправа «Ланцюжок»                          СЛАЙД  7

— Знайти і підкреслити прикладки (усі речення виконуються в зошитах з коментуванням)

-Молодці. Але подивіться, в цих реченнях прикладки пишуться по-різному. А як же розрізнити їх написання?

 

ВІДЕО про прикладку

 

3. ПУКТУАЦІЙНЕ  ДОСЛІДЖЕННЯ.   Вправа  «Два-чотири-усі разом»       СЛАЙД  8
Списати,  розкрити дужки, написавши прикладки окремо, через дефіс або в лапках.

( одне речення на дошці, інші – самостійно, ПЕРЕВІРКА по колу – на слайді)
          (ПЕРЕВІРКА – зі слайдом)                                                                         СЛАЙД  9

 

-Молодці. Ви побачили, як можна відокремлювати прикладки. А тепер я ускладнюю вам завдання і пропоную скласти речення з поданими прикладками.

 

4. ТВОРЧЕ  МОДЕЛЮВАННЯ   Вправа «Скринька мудрості»           СЛАЙД  10    

З  поданими  прикладками  скласти  речення                                         

(Іншим дітям дати картки)

 

УЧНІ  працюють   під   ПІСНЮ про мову

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА                                             СЛАЙД 11

 

V. РЕФЛЕКСІЯ                                                            СЛАЙД 12

 

-Сьогодні так багато звучало речень про мову, про слово й про Україну. Тому я пропоную вам скласти сенкан саме до цих слів

 

YІ. Підсумок.    СЕНКАН                                        СЛАЙД  13

 

Робота виконується під пісню про УКРАЇНУ

Скласти сенкан

І  група  МОВА               ІІ  група  СЛОВО             ІІІ  група  УКРАЇНА

 

 

ОЦІНКИ

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ                                    СЛАЙД 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СКЛАСТИ РЕЧЕННЯ З ПРИКЛАДКОЮ

 

Через усю Україну тече річка Дніпро.

За свої патріотичні вірші здобув собі славу Шевченко-поет.

Після поїздки Україною була складена збірка «Усна народна творчість».

 

На сході України розташовані Карпати-гори.

Місто Київ – столиця України.

У збірку «Кобзар» увійшли всі твори Тараса Шевченка.

 

У місті Каневі поховано Тараса Григоровича Шевченка.

Звучи, пташко-мово, своїми піснями.

Вірш «Заповіт» Шевченко заповідав своїм нащадкам.

 

АБО   КАРТКИ

Мене Вітчизна(мати) колихала і піднесла до сонця на руках. 2. Нема краю можливостям матері(природи), як немає межі людському розуму. 3. Час(шуліка) летить, і немає йому вороття. 4. Жовтий-прежовтий метелик мов дражнився: сяде на буркун(траву) й гойдається. 5. Над сивим Дніпром струнка береза розпустила зелені коси(віти).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
14 квітня 2021
Переглядів
2390
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку