Тема: Узагальнення й закріплення знань про прикметник. Аналіз прикметника як частини мови.
Мета: Систематизувати знання учнів про прикметник; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв'язок між іменниками і прикметниками; розвивати зв'язне мовлення школярів, граматичну пильність; виховувати любов до рідного слова, патріотизм.
Тема: Узагальнення й закріплення знань про прикметник. Аналіз прикметника як частини мови.
Мета: Систематизувати знання учнів про прикметник; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв’язок між іменниками і прикметниками; розвивати зв’язне мовлення школярів, граматичну пильність; виховувати любов до рідного слова, патріотизм.
Обладнання :
Тип уроку : урок узагальнення та систематизації знань.
ХІД УРОКУ
(Слайд 1)
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина –
Щебече соловейком на весь світ.
Нас сьогодні чекає багато цікавого. Я надіюсь ви будете активними, і ми цікаво проведемо час.
1. Каліграфічна хвилинка (слайд 2 - 3)
- Запишіть дату, класна робота.(слайд 2)
вя ця як ях (слайд 3)
2. Актуалізація опорних знань (слайд 4)
Вивчайте мову українську – дзвінкоголосу, ніжну, чарівну, прекрасну, милу і чудову, як материнську пісню колискову.
- зачитайте виділені слова.
- до якої частини мови належать виділені слова?
(виділені слова є прикметниками)
3. Оголошення теми уроку.
Отже, сьогодні на уроці ми згадаємо й закріпимо все, що вивчили про прикметник.
-На які питання відповідає прикметник? ( який, яка, яке, які )
- Як змінюється? ( за родами, числами)
- Які члени речення ви знаєте? (головні, другорядні).
- Яким членом речення виступає прикметник? (другорядним)
2. Усний розбір прикметників
(слайд 5)
Була весна весела, щедра, мила,
Промінням грала, сипала квітки.
Вона летіла хутко, мов стокрила,
За нею вслід ― співучії пташки.
- назвіть прикметники з вірша.
(весела, щедра, мила, хутко, стокрила, співучії)
- назвіть прикметники які відносяться до іменника «весна»
(весела, щедра, мила, стокрила)
- з яким словом пов'язаний прикметник «співучії»
(з іменником пташки)
- хто зображений на портреті?(Леся Українка)
- хто може сказати коли ми святкували її день народження?( 25 лютого)
(Слайд 6)
Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила.
- назвіть прикметники. ( чорну,сонну)
- до якого слова вони відносяться?(землю)
- хто є автором цього вірша? (Тарас Шевченко)
- коли ми святкуємо його день народження?(9 березня)
3. Вікторина «Аукціон слів»(слайд 7)
Природа нашої Батьківщини багата та чарівна. Такою ж багатою і красивою є мова нашого краю. Зараз ми пограємо в гру «Аукціон слів». На звичайних аукціонах придбати якусь річ можна за кошти, купує той, хто платить більше. А у нашій грі ми будемо продавати слово - іменник «Україна» за прикметники. За кожний названий прикметник я даватиму по фішці. Придбає слово той, хто збере більше фішок .
Правила:
- названі прикметники не повторювати;
- відповіді без піднятої руки не зараховуються.
4. Фізкультхвилинка (слайд 8)
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте
1. Робота над текстом.(слайд 9)
1.1. Записати текст, дібравши заголовок. Визначити число, рід та відмінок прикметників.
Край села стояла_____________ хатка. З неї вийшла _____________ дівчина. У ______________ косі червоніла стрічка. З _________________ сорочки сміялися __________________ незабудки. Було у цій ________________ дівчині щось загадкове.
1.2 Виписати кілька прикметників, розібрати у послідовності поданій на сторінці 151.
2. Робота на картках
Частина мови |
Називає |
Відповідає на питання |
Змінюється |
Має закінчення |
|
За числами |
За родами |
||||
Прикметник |
__ |
___ ___ ___ які?
|
__ |
___ |
__ , __ __ ,__ __ |
Розв’язок
Частина мови |
Називає |
Відповідає на питання |
Змінюється |
Має закінчення |
|
За числами |
За родами |
||||
Прикметник |
Ознаку |
який? яка?
яке?
|
Однина Множина |
чоловічий середній |
-ий , -ій -е , -є -і |
1 . Самостійна робота на картках
Завдання
Від іменника «калина» утворіть прикметники і введіть у речення. Речення запишіть у зошит, утворені прикметники підкресліть.
1. З ______________ вуст молодої дівчини зринає задушевна пісня.
2.___________ чай допомагає від застуди.
3. У багатьох селах України зустрічаються __________________ гаї
1.2. Визначити в поданих реченнях головні члени речення.
1.3 Які з прикметників вжито у переносному значенні?
Вправа 387
Додаток1
Частина мови |
Називає |
Відповідає на питання |
Змінюється |
Має закінчення |
|
За числами |
За родами |
||||
Прикметник |
|
які?
|
|
|
|
Частина мови |
Називає |
Відповідає на питання |
Змінюється |
Має закінчення |
|
За числами |
За родами |
||||
Прикметник |
|
які?
|
|
|
Прикметник |
Частина мови |
Називає |
Відповідає на питання |
Змінюється |
Має закінчення |
|
За числами |
За родами |
||||
Прикметник |
|
які?
|
|
|
Прикметник |
Завдання
Від іменника «калина» утворіть прикметники і введіть у речення. Речення запишіть у зошит, утворені прикметники підкресліть.
1. З __________________ вуст молодої дівчини зринає задушевна пісня.
2.__________________ чай допомагає від застуди.
3. У багатьох селах України зустрічаються______________________ гаї.
Завдання
Від іменника «калина» утворіть прикметники і введіть у речення. Речення запишіть у зошит, утворені прикметники підкресліть.
1. З __________________ вуст молодої дівчини зринає задушевна пісня.
2.__________________ чай допомагає від застуди.
3. У багатьох селах України зустрічаються______________________ гаї.
Завдання
Від іменника «калина» утворіть прикметники і введіть у речення. Речення запишіть у зошит, утворені прикметники підкресліть.
1. З __________________ вуст молодої дівчини зринає задушевна пісня.
2.__________________ чай допомагає від застуди.
3. У багатьох селах України зустрічаються______________________ гаї.