Урок "Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови" (4 клас)

Про матеріал
Матеріал до уроку підібрано так, щоб перевірити знання про іменник, уміння визначати рід, число, знаходити іменники синоніми і антоніми, змінювати іменники за числами, визначати відмінок іменника в реченні, вживати правильні відмінкові закінчення;розвивати орфографічну пильність,чуття мови, активізувати словниковий запас учнів.
Перегляд файлу

Тема:  Закріплення і узагальнення знань про іменник як частину мови

 (4 клас)

Мета :

формування предметних компетентностей: узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник; знаходити  іменники синоніми і антоніми, визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами, визначати відмінок іменника в реченні, вживати правильні відмінкові закінчення;

формування ключевих компетентностей:

уміння вчитися: розвивати навички раціонально розподіляти час для виконання певної роботи, працювати швидко й зосереджено; розвивати самостійність у роботі;

комунікативної: формувати вміння учнів спілкуватися належним чином під час виконання групових завдань;

громадянської: виховувати любов до рідного краю;

соціальної: формувати здатність працювати в парі, групі.

Тип уроку : урок  закріплення і систематизації знань.

Обладнання : малюнок зими,  сигнальні фішки - ж.р.,  ч. р.,  с. р., мн., карточки для роботи в групах і парах, сніжинки.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1.Привітання.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Час почати наш урок!

2.Малюнкове вітання

Діти виберіть собі смайлики уроку серед запропонованих.

(діти вибирають,чіпляють собі на груди. Учням, що обрали сумні, або занадто

веселі смалики раджу налаштуватися на роботу)

3.Самоналаштування

- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці;

- я особистість творча, усе знаю;

- я бажаю усім однокласникам на сьогоднішньому уроці проявити всі свої

найкращі навички та вміння.

ІІ. Актуалізація знань. Повідомлення теми та мети уроку

  • Яка тема нашого уроку, ми дізнаємось, коли відгадаєте загадку.

Все, що існує, він називає,

На питання Хто? і Що? вірно відповідає,

А щоб не ображався весь чесний народ,

Він завжди має і число, і рід,

І відмінків різних він має аж сім. (Іменник)

Здогадались, яка тема нашого уроку? Так, іменник

Сьогодні на уроці ми пригадаємо усе, що ми вивчали на минулих

уроках про іменник, попрацюємо над тим, щоб правильно вживати

іменники у різних відмінках, пригадаємо роди та числа іменників.

 

До наш в гості на урок прийшла незвичайна гостя. Хто вона ви також дізнаєтесь, коли відгадаєте наступну загадку.

Біла, гарна, чарівна,

Мов Снігуронька вона.

Землю прикрашає,

Сріблом засипає

Все навколо – наче рай!

Нумо! Хто це, відгадай! (Зима)

Так, це – зима. Вона завітала до нас на урок і хоче перевірити наші знання з теми «Іменник».  Наш урок  - це урок-змагання. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати сніжинку. Хто більше назбирає сніжинок, у того міцні знання з цієї теми.

ІІІ.  Використання  практичних завдань на повторення й закріплення умінь і навичок.

 

  1. Мозковий штурм (усне опитування)
  • Як називається частина мови, що означає назву предмета?
  • На які питання відповідає іменник?
  • Іменники можуть бути назвами істот і ….(неістот).
  • Назви істот відповідають на питання…, неістот - …
  • Більшість іменників належать до яких родів?
  • Іменники мають числа…..(однину і множину).
  • Іменники поділяються на власні та…. (загальні).
  • Скільки відмінків має іменник? Назвемо їх.
  • В реченні може бути ….
  •  

А зараз записуємо число, класна робота.

 

2. Хвилинка каліграфії    

Зз зз зи зм ма им

 

Доберіть слова за запитаннями, складіть загадку. Запишіть її. Підкресліть іменники.

В небі (що?)…пролітала,

Білий (що?)…порозсипала.

Він (на що?) на …міцно ліг,

Називають його…

3. Гра «Подай сигнал».

Сигнальною карткою показати рід і число.

Сани, мороз, Снігуронька, ковзани, сніжинка, лижі, лід, сонце, ковзанка, бурулька.

 

4. Впіймай слово. Запиши. Визнач рід.

• Рідна,лагідна,найдорожча –

• Запашний,білий,смачний –

• Червоне,соковите,солодке –

• Великий просторий,чистий –

• Яскраве,тепле,пекуче –

• Білокора,ніжна,струнка,золотокоса –

5.  Фізкультхвилинка

Сонце спить,небо спить

(очі закриті долонями)

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало

(відкривають очі й піднімають голови)

І проміння всім послало.

(піднімаються на носочки,руки підносять угору,розводять в сторони)

6. Робота в групах. Іменники-антоніми. (Завдання на картках).

Групи отримують частини прислів’їв,  які потрібно скласти.  Іменники-антоніми треба підкреслити і назвати.

 

Добро завжди

а лінь марнує.

 

Праця чоловіка годує,

 

так ніч лаяти.

Коли день хвалити,

 

перемагає зло.

 

Хочеш собі добра

то в старості знайдеш.

 

Брехень багато,

не роби нікому зла.

 

Що в молодості навчишся,

а правда одна.

 

 

Радість не вічна,

і щастя не знайти.

 

Розумна брехня краще

печаль не нескінченна.

 

З бідою не знатися —

дурної правди.

 

 

7. Відмінювання іменників(усне опитування)

- Скільки відмінків має іменник?

- Що називається відмінюванням іменників?

- На які питання відповідають відмінки?

- Де використовується кличний відмінок?

8. Спишіть текст та визначте відмінок іменників.

Намела снігу хуртовина. Важким стало життя птахів. Після морозної ночі вони на вільхах і березах поснідають насіннячком Снігурі поласують ягодами горобини.

 

 

IV. Підсумок уроку .

"Незакінчене  речення" 

Я знаю…

Я навчився…

Я вмію…

Я запам'ятав…

Мені було цікаво….

Дуже ви були старанні

Отже, всі ви учні гарні.

 І за працю на уроці

 Вам подякувати хочу .

V. Домашнє завдання.

Індивідуальне.

 На зворотній стороні смайла.

- Провідміняти слова ріка,берег,молоко;

- Повторити відмінки іменника;

- Попрацювати із словником: запиши іменники в орудному відмінку

(вчитель,лікар,інженер,оператор,тренер)

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
24 січня 2022
Переглядів
789
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку