Використовую на уроках інтерактивні методи, що дають змогу створювати навчальне середовище, в якому теорія і практика засвоюються одночасно, а це надає змогу учням розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, формувати критичне мислення, виявляти і реалізувати індивідуальні можливості.
Тема. Закріплення вивченого про іменник. 4 клас
Мета: повторити граматичні ознаки іменників: власні і загальні назви, назви істот і неістот, число і рід іменників, відмінювання; розвивати спостережливість, увагу, поповнювати словниковий запас учнів, розвивати навички каліграфічного письма; виховувати інтерес до іменника, працелюбність.
Обладнання: мовний матеріал, схема-опора «Іменник», куб, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку.
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався,
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас.
Мотивація навчальної діяльності.
Гра «Дешифрувальник»
Відгадайте слово за допомогою шифру і алфавіту.
Підказка: слово складається з 7 букв.
Шифр: 12, 17, 7, 18, 18, 11, 15.
Іменник.
збір інформації про іменник.
З каліграфічної хвилинки.
(учні працюють з папками)
Хвилинку каліграфії треба почати.
Букву пишу рівнесенько,
Щоб була гарнесенька.
Щоб залюбки дивився я,
Вчитель наш та ще й моя сім’я.
В оло ир Ми од ов
Володимир Михайлович Сосюра
Любіть Україну, як сонце любіть,
як вітер, і травині води…
Завдання:
Слова для гри.
Стіл, дерево, заєць, зелений.
Сонце, зірки, холодно, місяць.
Учень, біжить, зошит, ручка.
Граються, м’яч, діти, двір.
Іменник
Назви Змінюється
Назви істот Власні
Назви неістот Загальні
Відмінками Числами
Н. хто? що?
Р. кого? чого?
Д. кому? чому? Однина Множина
З. кого? що?
О. ким? чим?
М. на кому? на чому? Рід
Чол. Жін. Сер.
Вже стомилися ми трішки,
Вийдем, дітки, на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три.
Ось голівонька стомилась,
Вліво-вправо нахилилась:
Раз, два, три.
Будем пальчики стискати,
Будем знову працювати.
Слон – назва істот, відповідає на запитання хто?
(виписати іменники у дві колонки)
Істоти Неістоти
Слова для диктанту.
Вазон, слон, зошит, парта, сніг, тигр, ручка, Київ, Олег, книга, синиця.
Слон – загальна назва. Придумайте власну назву.
Завдання.
Вкажи стрілками загальні і власні іменники.
Слон – однина, слони – множина.
(з використанням карток)
Вчитель зачитує іменники, а учні сигналізують, якого числа цей іменник.
Слова для гри.
Коні, листок, олівець, дзеркало, коти, слово, картина, телефони.
Слон – чоловічий рід, слониха – жіночий рід, слоненя – середній рід.
(з використанням сигнальних карток)
Вчитель зачитує іменники, а учні сигналізують, якого роду цей іменник.
Слова для гри.
Олень, Роман, учень, Галя, робітниця, теля, молоко, дошка, доярка, диктант, кінь, гусак, дерево, жито, дощ, сестра, серце, книжка, сонце.
V. Підсумок уроку.
Аналіз граней:
Учитель пропонує учням в символічний мікрофон продовжити речення.