ТЕМА : Брати Грім – відомі збирачі казок. «Пані Метелиця» . Типові чесноти казкових героїв.
Антитеза.
МЕТА : навчальна: допомогти учням глибше усвідомити значення моральних цінностей,
уславлених у казці, художні особливості; розвивальна: розвивати навички переказу
твору, виділення ключових епізодів , художніх засобів та їх коментування; вміння
характеризувати героїв , висловлювати свою думку про них; виховна: виховувати кращі
моральні якості _ працьовитість, скромність, товариськість, готовність допомогти іншим.
ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ: герой художнього твору, тема, головна думка, антитеза та художні засоби.
ТИП УРОКУ: урок формування вмінь та навичок.
ФОРМА УРОКУ: урок-дослідження з елементами театралізації.
ОБЛАДНАННЯ: портрети братів Грімм, збірки їхніх казок, ілюстрації до них.
ХІД УРОКУ
!. Організація класу
Незнайка І його друзі. Їм хочеться більше дізнатися про народні казки. І ми в цьому їм допоможемо Тому треба бути уважними, відповідальними, грамотно формувати відповіді. Тоді
всім на уроці буде цікаво.
!!. Актуалізація опорних знань.
I!!. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Прийом «Художній образ».
IV. Робота на уроці.
1. -Оголошую розминку.
Гра « ПІЙМАЙ ПОМИЛКУ»
!. Було в однієї вдови дві рідні доньки й пасербиця.
2.Кожного ранку у вишневому садочку пасербиця пряла пряжу.
3. До пасербиці спочатку звернулася яблуня, щоб дівчинка обтрусили ЇЇ.
4 Пані Метелиці сподобалася лінива дівчина і вона вирішила її залишити в себе.
5. Один день на тиждень пасербиця сиділа на шляху біля криниці й пряла пряжу доти, поки
їй нитка порізала пальці до крові.
6.З великої цікавості пасербиця стрибнула в колодязь.
2. Евристична бесіда.
-Назвіть головних дійових осіб казки. ( Мачуха, донька, пасербиця, пані Метелиця)
-Що ми можемо сказати про стосунки між ними?
(Додаток 2).
ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ. АНТИТЕЗА.
-Чи заслужила такого відношення до себе Пасербиця?
-А якби було б продовження казки, як ви думаєте, що зробить із золотом Пасербиця?
( Поділиться)
-А чому?
( Альтруїстка ). СЛОВНИКОВА РОБОТА.
-Чи засуджуєте ви Пані Метелицю за те, що перекинула казан смоли на Рідну Доньку?
-А ось така деталь: чому СМОЛА? (дуже важко відмитись)
А чому ЗОЛОТО? ( є чим гордитись)
( Золотий дощ – чорна смола. Ці два кольори, схожі на дві долі дівчат. Одна отримала нагороду за свій добрий, лагідний, привітний характер та шляхетні вчинки. Іншабула покарана за заздрість, лінощі, жадібність та погані вчинки. Одна до кінця життя не буде соромитися себе, а інша, як горлав півень, « Брудна буде до віку»
Перша – ті, які співчувають Пасербиці;
ЗАВДАННЯ. Чому ви співчуваєте Пасербиці?
Друга – ті, які засуджують вдовину доньку
ЗАВДАННЯ. Чому засуджуєте вдовину дочку?
Третя – ті, які організовують «Літературну сушку» за учнівськими ілюстраціями до казки.
ЗАВДАННЯ. Розташувати відповідно до змісту.
Захищаючи роботу, учасники груп наводять аргументи .
Інтерактивна вправа « КОЛЬОРОВИЙ КИЛИМОК» .
-Які ж риси характеру притаманні двом донькам? ( на стрічках паперу теплих яскравих І темних холодних кольорів написані риси характеру. Їх треба розмістити відповідно характеристиці сестер)
(Додаток 3 )
Поки учні працюють над створенням килимка, вчитель, скориставшись хвилинкою, виходить з класу і за мить повертається в образі ПАНІ МЕТЕЛИЦІ. Розкидає пір''я.
-Доброго дня, любі діти! Мені дуже приємно, що сьогодні ви згадували про мене. Здогадалися, хто до вас завітав? …(Пані Метелиця)
1, Що дівчинка робила на шляху біля криниці?
2. Як допомагала печі?
3, Що зробила пасербиця з яблуками?
А якби вам випала нагода зробити подарунок кожній із сестер, що саме ви подарували б?
Ласкаве слово Книгу з правилами хорошого тону
Час для відпочинку Віник
Любов матері ………….
- О, а що це за різнокольорові смужки у вас на партах? (Створювали килимок)
-А чому килими абсолютно різні за кольоровою гамою? (Риси Пасербиці і Рідної доньки )
- Як ви гадаєте, чи можливо, щоб на килимі темного кольору з'явилися яскраві стрічки? Що для цього потрібно?
( Треба трудитися, у всьому старатися, лінивиці – виправлятися).
Уявіть себе на місці однієї з героїнь.
РІДНА ДОНЬКА.
Якби я була б на місці рідної доньки, після того, як на мене вилилася смола, тобто бруд, я б намагалася стати іншою: почала б допомагати сестрі по господарству, Не ображала б її, попросила б пробачення. Виховувала б в собі працьовитість, старанність.…….
ПАСЕРБИЦЯ
…Я би не дозволяла себе ображати, залучала б до роботи і сестру …….
VIII. Підсумок.
IX. Рефлексія.
-Що ми робили на уроці?
………….
Треба бути добрими, працьовитими, щирими, привітними.
Не бути лінивим, злим.
Відповідати за свої вчинки.
Всі люди одинакові у своїх правах.
X. Домашнє завдання : записати поради мачусі та її доньці, як себе вести, щоб у родині
панували повага, рівноправність .
ДОДАТОК 2
ПАСЕРБИЦЯ РІДНА ДОНЬКА
ЗОВНІШНІСТЬ
Гарна
Гидка
ЗАНЯТТЯ
«хатню роботу»
«сиділа на шляху біля криниці і пряла»
«збивала подушки»
«старалася першого дня»
МІСЦЕ В СІМ'Ї
«була Попелюшкою в домі»
Рідна донька
СТАВЛЕННЯ МАТЕРІ ДО ДІВЧАТ
«почала її лаяти на всі заставки»
«побачивши на ній золото, зраділа»
«любила куди більше»
«загорілася бажанням добути таке щастя й своїй …»
СТАВЛЕННЯ ПАНІ МЕТЕЛИЦІ
«люба дитино»
« ніколи не чула лихого слова і щодня їла смажене й спряжене»
«у тисячу разів краще»
«линув золотий дощ»
«ти в усьому старанна була»
«набридло старій»
«перекинувся великий казан смоли»
«оце тобі твій заробіток»
ДОДАТОК 3