Тема:
Застосування інтеграла до обчислення площ плоских фігур.
Мета уроку:
удосконалити навички учнів обчислювати визначений інтеграл і знаходити площі криволінійних трапецій;
провести діагностику знань і вмінь учнів з даної теми;
розвивати обчислювальні навички, уміння лаконічно й чітко формулювати думку;
виховувати самостійність, толерантність, уміння працювати в групі.
Цілі:
формувати вміння записувати формули для знаходження площ плоских фігур;
застосовувати отриманні знання для обчислення площі прямолінійної трапеції, розвивати уміння працювати в групах .
Формувати:
спілкування державною мовою ( уміння грамотно формулювати означення, висловлювати власну думку рідною мовою );
математичну компетентність ( оперувати числовою інформацією, розв’язувати задачі математичного змісту, інтерпретувати та оцінювати результати);
інформаційно – цифрову компетентність ( уміння структурувати дані, складати алгоритм до розв’язування задачі ).
Тип уроку: удосконалення знань, умінь і навичок.
Хід уроку
На мультимедійній дошці подано розв’язки завдань, учні взаємоперевіркою виправляють помилки.
Спілкування «Питання-відповідь».
А Б
В Г
а) б) Виконайте схематичний рисунок.
10. Запишіть за допомогою інтеграла площі фігур, зображених на
рисунку.
а) 2 y=2-x2 б) y=ex
1
√-2 0 √2 0 3
Інтерактивна гра «Хто швидше»
Учні об’єднуються для роботи в групи.
Вчитель пропонує групам картку із завданням і дає на обмірковування відповіді 1 хв.
Група, яка першою дасть правильну відповідь, одержує по 1 балу за кожне завдання.
Картка для роботи групи
1. Обчисліть інтеграл:
а) б) в) г)
2. Відомо, що Знайдіть
3. Відомо, що , Знайдіть
Виконання письмових вправ.
Обчисліть інтеграл:
1) 2) 3)
4) 5) 6)
7)
Приклади обчислення площ криволінійних трапецій:
Приклад 1. Обчисліть площу криволінійної трапеції, обмеженої графіком функції у=х2 +1 та прямими у=0, х=1, х=4
Розв’язання: у=х2+1
S =
Приклад 2. Обчисліть площу криволінійної трапеції,
обмеженої графіком функції у= 9 - х2 та прямою у=0.
Розв’язання:
Знайдемо точки, у яких парабола у=9-х2 у=9-х2
перетинає вісь
абсцис: 9 - х2 = 0, х1=-3, х2=3
S =
Приклад 3. Обчисліть площу фігури, обмеженої прямими х=1, х=8, віссю ох і графіком функції у=.
S =
Картка для роботи групи
1. Обчисліть інтеграл:
а) б)
2. Знайдіть площу фігури, обмеженої лініями у=sinx, y = 0, x= 0, x=.
3. Знайдіть площу фігури, обмеженої лініями у=, у=0, х=1, х=4.
4. Знайдіть площу фігури, обмеженої лініями у=4 - х2 та прямою у=0.
Самостійна робота
Варіант 1
У завданнях 1–3 позначте правильну, на вашу думку, відповідь.
1. Які із заштрихованих фігур, зображених на рисунках, є криволінійними трапеціями?
2. Виберіть криволінійну трапецію, обмежену графіками функцій
y = x2, y = 0, x = 2, x = 3.
3. Укажіть вираз для знаходження площі
фігури, зображеної на рисунку, за
допомогою інтеграла.
4. Обчисліть інтеграл
5. Обчисліть інтеграл
Варіант 2
У завданнях 1–3 позначте правильну, на вашу думку, відповідь.
1. Які із заштрихованих фігур, зображених на рисунках, є криволінійними трапеціями?
2. Виберіть криволінійну трапецію, обмежену графіками функцій
y = x2, y = 0, x = 3, x = 4 та обчисліть площу.
3. Укажіть вираз для знаходження площі
фігури, зображеної на рисунку, за
допомогою інтеграла.
4. Обчисліть інтеграл
5. Обчисліть інтеграл
VI. Домашнє завдання.
Повторити § 8-12; розв’язати самостійну роботу №2 ст.116 ( по підручнику ).