Тема: Збільшення та зменшення числа на 5
Мета:
корекційно - навчальна : навчити учнів збільшувати та зменшувати числа в межах 10,удосконалювати вміння виконувати додавання в межах 10, вміння аналізувати задачі різного типу,
корекційно – розвивальна: розвивати мислення, увагу, пам’ять,
корекційно – виховна: виховувати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: малюнки П’ятачка,ромашок, роздатковий матеріал( грибочки, жолуді ), монета, малюнок синички,кущ калини, матеріали до задач,до ігор на увагу,геометричний матеріал, таблиці, сонечка,казка «Вовк і семеро козенят » .
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Нервово - психологічна підготовка учнів до уроку.
- Йдучи до вас на урок, на дорозі я зустріла ось цього казкового героя - П’ятачка. Він йшов на день народження до свого товариша ведмедика .І раптом я помітила в його руках чудові квіти. Ці квіти були незвичайними, а із завданнями. Але П’ятачок не навчається в школі і не може вирахувати ці приклади, тому просить , щоб ви йому допомогли.
2. Всебічна перевірка ступеню засвоєння змісту навчального матеріалу.
- Допоможемо П’ятачку?
- А що ж це за квіти?
- Так, це ромашки.
- Давайте подивимося, які завдання на цій ромашці.
- Рахувати потрібно швидко, бо П’ятачок запізниться на день народження, адже у нього далека дорога.
2 4 7 5
3 + 5 0 10 - 5 6
-Я думаю, що П’ятачок буде задоволений, адже ви йому допомогли.
3. Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні на уроці ми повинні навчитися збільшувати і зменшувати числа на 5.
-Щоб бути уважними на уроці, пограємо у гру.
4. Гра « Будь уважний ».
-Зараз ми пограємося. У цій грі потрібно бути уважними.
Діти виконують рухи відповідно до моїх команд: « зайчики»- стрибати, « коники «- бити копитом, « раки »- рухатися назад, « птахи »- бігати, розкинувши руки.
ІІ. Основна частина.
1.Перевірка розуміння і корекція засвоєння навчального матеріалу.
1) Робота з таблицею.
-Розглянемо таблицю.
5 2 3 0 4
+ 5
10 7 8 5 9
- На попередньому уроці ми додавали так: до 5 + 5 = 10
- Сьогодні будемо не додавати, а збільшувати на 5.
Викладаю 5 грибочків.
- Скільки потрібно покласти грибочків, щоб їх стало 10? ( 5 )
- Яку дію виконаємо? ( + )
- Правильно, але сьогодні ми будемо не додавати, а збільшувати на 5.
- Отже, 5 збільшити на 5 дорівнює 10
- Давайте перевіримо,чи вірно ми зробили? (Ще один приклад показую на грибочках, всі інші розв’язуємо так).
- Погляньте ось на цю таблицю.
7 6 5 9 10
-5
2 1 0 4 5
- У мене 7 жолудів, що потрібно зробити, щоб одержати 2? ( Відняти ).
- Яку дію виконали?
- Так, але будемо не віднімати, а зменшувати на 5.
- Отже,7 зменшити на 5 буде2.
Ще один приклад показую на жолудях, всі інші розв’язуємо так.
2) Каліграфічна хвилинка.
- А як зовуть нашого героя?
- Через що його так назвали?( Носик як у п’ятачка ).
- Погляньте, схоже це на П’ятачка? (Демонструю).
- Що являє собою звичайний п’ятачок7 (Монета в 5 коп ).
- Коли ви розв’язували приклади,П’ятачок мені тихенько шепнув на вухо, що він дуже хоче дізнатися,як вірно писати цифру 5.
- Давайте йому покажемо.
Показую зразок на дошці, розказую як писати. Учні записують рядок цифри 5.
- Молодці, П’ятачок хоч і не вміє писати, але він уважно слухав моє пояснення, тому і вирішив: найкрасивіше написали такі учні…(Демонструю зошити ).
3)Робота з підручником.
- І от по дорозі П’ятачок зустрічається з качкою. Вона йде не сама, а з ким ви дізнаєтесь з підручника. (Діти відкривають підручник ).
- Так з ким вона поспішає? ( З каченятами ).
- Відразу П’ятачок пригадав, що у нього є рибинки. Йому захотілося пригостити качок, але він не може порахувати скільки потрібно дати рибинок.
- Давайте йому допоможемо.
- Скільки П’ятачку потрібно відрахувати рибок? ( 6 ).
- Як ви дізналися? (До 1 + 5 = 6 ).
- Як можна сказати інакше ?
- Біжить П’ятачок далі і на гілочці бачить синичок. Вони цвірінчали, запитуючи так куди він поспішає.
- Давайте порахуємо скільки сиділо пташок.( 7 ).
-П’ятачок підійшов ближче, щоб кинути зернятка пташкам, але 5 пташок відлетіло. Скільки пташок залишилося?
- Хто може скласти приклад?
- Яку дію виконали?
- Як можна сказати іншими словами ?
Фізкультхвилинка
- П’ятачок минув синичок і зустрів кущ. Як цей кущ називається він не знає.
- А ви знаєте, як називається цей кущ ? (Калина ).
- Калина – безсмертний символ України.
- П’ятачок замилувався і вирішив відпочити.
- Давайте і ми з вами відпочинемо. ( Під пісню « Ой є в лісі калина »).
- П’ятачок відпочив і вирушив у дорогу. Давайте й ми з вами приступимо до роботи.
- Подивіться, зустрів наш П’ятачок на дорозі своїх товаришів, а яких саме ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.
- Хоч вона не хвора, ні,
Але ж стогне день при дні,
Хоч нічого не згубила,
Увесь час чогось шука…
Все довкола перерила,
Угадайте, хто така? ( Свиня ).
2.Виконання задач з метою уточнення та коригування знань.
1) Робота над задачею.
Учні за малюнком складають задачу.
- В хатинці 8 поросят, а біля хатинки на 5 менше. Скільки поросят біля хатинки ?
- Що ви бачите?
- Хто живе в хатинці?
- Скільки поросят жило в хатинці ?
- Що сказано про поросят, які біля хатинки ?
- Біля хатинки більше чи менше ?
- На скільки менше ?
- Якщо менше, яка це дія ?
- Складемо приклад і запишемо його на дошці.
- Вирушив П’ятачок далі. По дорозі він побачив хатину з добрими товаришами. ( Показую кадрик з казки « Вовк і семеро козенят » ).
- Хто це зустрічає П’ятачка ?
- Так, його зустрічає коза і семеро козенят.
- Ви любите цю казку ?
- Діти, коза хоче, щоб П’ятачок розв’язав задачу № 4.(Діти читають задачу ).
- Скільки козенят було біля хатинки ?
- В хатинці більше чи менше ?
- На скільки ?
- Як дізнатися скільки козенят в хатинці ?
- Якою дією ?
3 + 5 = 8 ( кіз ) ( Записують у зошити ).
2) Робота з геометричним матеріалом.
- І от П’ятачку знову завдання.
- Що ви бачите на дошці ?
- Як називаються ці фігури ?
- Чим схожі між собою ?
- Чим відрізняються ?
- На які геометричні фігури поділені ?
- І ось П’ятачок майже доходить до іменинника, і знову перед ним завдання.
- Допоможемо йому справитися з останнім завданням.
- Прочитайте вправу № 7.
- Скільки чотирикутників ви бачите ?
- На скільки частин розділені чотирикутники ?
- Які фігури одержали, коли поділили чотирикутники ?
- Так, скільки ж одержали трикутників ?
ІІІ. Заключна частина уроку.
- Як ви гадаєте, з чим ходять на день народження ?
- П’ятачок також несе подарунок – баночку меду і повітряну кульку.
- І до вас він прийшов з подарунками. П’ятачок стежив, як ви працювали на протязі всього уроку.І дарує вам ось ці сонечка і свій портрет. ( Дарую сонечка учням, які активно працювали на уроці ).