Жанри живопису
Цілі:
розвиваюча: розвивати навички аудіювання та читання
освітня : активізувати вживання вивченої лексики
виховна: виховувати важливість впливу мистецтва на естетичний розвиток людини.
Тип уроку: комбінований
Методичне забезпечення: роздатковий матеріал
Обладнання: підручник, екран, ноутбук
Перебіг уроку
T: Good morning, students! Nice to see you. How are you? Are you ready to start our work?
Повідомлення теми та мети уроку.
Today, we’ll continue discussing art in general and painting trends and genres in particular. You’ll read the text and listening.
T: Good. Thank you. Now, I’ll give you cards and you complete them. (Здобувачі освіти самостійно виконують завдання. Слова написані невірно)
gipnatni |
Painting |
waidrng |
Drawing |
itpotrar |
Portrait |
tulsorcp |
Sculptor |
utpreic |
picture |
Перевірка домашнього завдання.
T: Now, I’ll give you QR code and you watch and learn new words about style of painting.
відео види мистецтва
Після перегляду відео викладач просить назвати здобувачів освіти, які жанри мистецтва запам’ятали.
T: Tell me please, what genres of painting do you know?
S1: still life
S2: landscape
S3: portrait
T: Thank you. You’re right.
Робота з підручником. Здобувачі освіти виконують вправу 3 стор.115.
Робота в парах: ставлять запитання про художні стилі, використовують вправу 2, сторінка 114
T: Now, we read the Internet page about types of art and fill the chart.
Type of art |
Words that go with it |
Material |
|
|
|
|
|
|
Підбиття підсумків. T: Today we have trained to use the words on the topic “Genres of Painting”. Thank you for your efforts that made our lesson interesting. Your marks are : …..
Your home task is exercise 3, p.116 and find information about Ukrainian artists.
Reflection: Do you want to become a painter?
What genre of painting do you choose?
Do you like our lesson?
Thank you. The lesson is over. See you.