Тема: Життя Оноре де Бальзака
Мета уроку: формування предметних компетенцій: отримати знання про життя і творчість французького письменника та усвідомити його роль у розвитку зарубіжної літератури; з’ясувати глибину художнього задуму «Людської комедії», її структуру та проблематику, розкрити зв’язок Бальзака з Україною, формування ключових компетенцій: розвивати творчі здібності, загальнокультурні компетенції: виховувати в учнів інтерес до надбання письменника; інформаційні компетенції: розвивати навички роботи з джерелами інформації, соціальні компетенції: навички роботи в групі
Обладнання : портрет Оноре де Бальзака, картки для роботи в групах, мультимедійна презентація, фрагменти документального фільму «Останнє кохання Бальзака», аудіо запис «Патетичної» та «Місячної» сонат Бетховена.
Форма проведення - урок – конференція
Методи і прийоми : випереджувальні завдання (робота в групах), робота з підручником, кластер,експрес-вікторина,сенкан.
Міжпредметні зв’язки: зарубіжна література, музика, кіно
Епіграф
«Головні події мого життя - мої твори».
Оноре де Бальзак
1 Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і мети уроку.
Привітання голови конференції (вчителя).
Добрий день, шановні учасники, гості.
Сьогоднішній урок присвячена життю і творчості великого французького письменника Оноре де Бальзака - одного з зарубіжних письменників, ім'я якого тісно пов'язане з України.
Під час зустрічі ми будемо розмірковувати над такими питаннями:
1. Письменник і його епоха.
2. Бальзак в Україні.
3. «Людська комедія» - шедевр французької літератури ХІХ століття.
Проблемне питання
Що допомогло письменнику стати успішним і відомим?
Під час роботи нашої конференції лунатиме музика Бетховена, що його Бальзак вважав своїм побратимом по духу.
Линуть звуки сонати Бетховена № 8 -«Патетичної». '
Яким же він був, Бальзак?
Ось - він сам про себе: «Я марнославннй, марнотратний, упертий. легковажний, лінивий. безрозсудний; до такої ж міри будуть праві й ті, хто стане твердити, що я скромний, ощадливий, мужній, наполегливий. працьовитий».
Він жив у бурхливу історичну епоху. Він син свого часу, і у відриві Від часу неможливо розглядати його життя і творчість.
У конференції беруть участь історики, літературознавці, дослідники.
П е р ш и й іс т о р и к.
За десять років до народження Бальзака над Францією, Європою і цілим світом залунав грім Великої французької революції. Її основним змістом була ліквідація феодалізму і встановлення буржуазних суспільних відносин, Активними учасниками революції були селяни, ремісники, робітники, дрібні службовці і крамарі. Саме повстання народних мас, яке завершилось здобуттям фортеці Бастилії, призвело до падіння абсолютизму і встановлення республіки. У рік народження Оноре * 1799й Наполеон, простягаючи руку до імператорської корони, шляхом державного перевороту встановив одноосібну владу.
Отже, дитинство Бальзака проходить під знаком слави Наполеона. «Те, що він не встиг звершити і мечем, я звершу пером»,-- так потім напише Бальзак під цим незабутнім враженням.
Перший літературознавець (Слайд 1.)
179 9 рік був щедрим на геніїв. Під сусідніми знаками зодіака народились у Франції Бальзак , а в Росії О.Пушкін. Цим геніальним одноліткам судилося істотно змінити обличчя не тільки своїх національних, але й світової літератури. Небо Франції Бальзак уперше побачив у місті Турі. Батько його, селянин за походженням, спершу мав прізвище Бальса, а коли, будучи від природи кмітливим і наполегливим. зумів «вибитись у люди». то змінив його на «Бальзак», вже мріючи додати ще й дворянську частку «де». Його син Оноре досить легко здійснив цю заповітну мрію: він не домагався грамоти на аристократичний титул - він І просто підписував «Оноре де Бальзак» свої романи, що зажили немеркнучої слави.
Мати письменника була на 32 роки молодшою за свого чоловіка. Природа наділила її розумом і вродою, проте, на жаль, у сполученні з черствим серцем. У цьому була, мабуть, не остання з причин того. Що Оноре довелось, як він пізніше висловився. «перестраждати страхітливе дитинство». Немовлям його віддати під опіку мамки на село і лишили там майже на чотири роки. Після повернення до Туру ' Оноре ждуть приватні пансіони. де була змога відвідувати отчий дім лише раз на тиждень - у неділю. А тільки виповнилось вісім років, як його віддати у Вандомський коледж, заснований монахами-ораторіанцями . Там утримували вихованців у атмосфері істинно монастирської суворості: якнайсуворіша дисципліна, спартанські умови життя, відсутність канікул. У цих умовах допитливий і мрійливий хлопчик знаходив віддушину в пристрасті до читання, що рано пробудилася. З ненаситною жадобою накидався він на книги – не лише художні твори, але й праці з найрізноманітніших областей знань, наповнюючи таким чином скарбницю своєї феноменальної пам’яті і тим закладаючи фундамент тої монументальної літературної будови, яку йому належало звести в майбутньому. Проте неймовірно пригнічувала постійна муштра, а недитячі думи в хлоп’ячій голові змушували замикатися в собі. І на кінець шостого року перебування в коледжі нервове виснаження настільки вже давалося взнаки, що Оноре став марніти буквально на очах . Тільки тут отці- ораторіанці дали знати батькам, і ті змушені були забрати сина додому.
У ч и т е л ь. Так закінчилось дитинство Бальзака. А в житті Франції і Європи цей період позначився бурхливими подіями.
Д р у г и й іс т о р и к.
За чверть століття після Великої французької революції господарем країни фактично стала буржуазія. Однак після падіння Наполеона разом з королем Людовіком ХУІІІ до Франції повернулась стара дворянська знать і їй повернуто було всі права й привілеї. Капітал і політична влада неминуче повинні були укласти між собою угоду - і це відбулось. Виходці з третього стану купували дворянські звання, за великі гроші здобували титули. Нащадки старовинних родів одружувались із дочками вчорашніх крамарів, аби придбати багатство. Таких операцій не приховували і не соромились, навіть коли мова йшла про людські долі. Цей період в історії Франції одержав назву епохи Реставрації. Саме в такий світ вступав молодий Бальзак.
Другий літературознавець. ( Слайд 2.)
Сім”я Бальзаків переїжджає в Париж. Тут Оноре продовжує свою освіту. Він вступає до Школи права, поєднуючи навчання з роботою спочатку у адвоката, потім у нотаріуса. Юридична служба дозволяє йому заглянути за лаштунки «театру» життя, На власні очі побачив юнак безліч житейських драм, які потім втілив у своїх творах. 1819 року Бальзак успішно складає іспити і закінчує Школу, Але душа його зовсім не лежить до почесної і вигідної професії юриста. Ще навчаючись у Школі права, Бальзак ухитряється вишукувати час для відвідування в Сорбонні лекцій з літератури. Юнака приваблює саме письменницька кар'єра. Надзвичайно красномовно він переконує батька, що неодмінно доб'ється успіху на цій ниві. Між батьком і сином укладається своєрідний контракт, згідно з яким Оноре надається право протягом двох років отримувати певну суму, досить скромну, але достатню, щоб не померти з голоду. За цей термін він мав спробувати свої сили в літературі і в разі невдачі повернутись до юридичної практики. Юнак захоплено поринув у роботу. Убоге житло і харчування не зменшували його захвату від жаданої творчої свободи і поривання до слави. Але його перші кроки на літературному шляху були невдалими.
У ч и т е л ь. Слова просять наші літературні дослідники.
Перший дослідник .
Оноре мав одну рису, яку здобув у спадок: як і його батько, він любив сміливі починання. Уявляючи себе діловою людиною, він намагався заробляти гроші то видавничою, то друкарською справою. Однак усі його грандіозні замисли не приносили бажаного результату. Усе більше й більше він обростав боргами, Оскільки його ошукати було легко, він не раз ставав жертвою шахрайства. З допомогою друзів і рідних, опиняючись за крок від банкрутства Бальзак розраховувався так - сяк з кредиторами, а іноді просто тікав від них і жив де - небудь неподалік від Парижу під чужим іменем. Але при всьому тому Оноре любив жити «на широку ногу».
Часто, забуваючи про борги, він купував дорогі речі, прагнув вишукано обставити квартиру. А що обурювало родичів і дивувало друзів. Але це був Бальзак.
У ч и т е л ь. Такою була юність Бальзака. А тим часом у Франції відбувається ще одна революція - Липнева, ,1830 року.
І с т о р и к.
Тогочасна Франція являла собою імперію. Після Великої французької революції і диктатури Наполеона до влади знову прийшли Бурбони. З середини 20- років політичний клімат Франції змінюється: росте широке невдоволення різних верств населення. У липні 1830 року було скинуто уряд Карла Х: короля аристократів змінив король - буржуа Луї – Філіпп. Разом з життям країни мінялись моральні норми: пошана до лантуха з грішми перемагала заповіти минулого; разом з дворянськими привілеями падали в ціні дворянські уявлення про честь і обов’язок.
У ч и т е л ь. Етап творчої зрілості Бальзака пов'язаний з атмосферою Липневої революції.
Третій літературознавець. (Слайд 3.)
Першим твором, на титульному листі якого Бальзаку не соромно було поставити власне ім’я став роман «Шуани», опублікований у 1829 році. Після довгої гонитви за примарним благополуччям взяло гору творче покликання: рівно в тридцять років лицар пера нарешті відкрив своє ім’я світові і оголосив про намір його завоювати. Закінчився час учнівства, настала пора звершень. Бальзак проводить за письмовим столом по шістнадцять- вісімнадцять годин на добу! Він тратить гори паперу і флакони чорнила. Добровільно прикувавши себе до галери творчості, стиснутий колодками боргів, підстьобуваний батогом своїх грандіозних замислів, він працює несамовито:
Так, Поэт, ты паришь под грозой, в урагане,
Недоступный для стрел, непокорный судьбе,
Но ходить по земле среди свиста и брани
Исполинские крылья мешают тебе,-
сказано в знаменитому вірші Ш, Бодлера «Альбатрос». І Бальзаку його невидимі крила також заважали в буденному земному житті, Одна за другою провалювались його комерційні авантюри... Зате він був чудовий, коли ширяв, як альбатрос, у висотах своєї творчої фантазії.
Остаточне визнання приніс Бальзаку в 183І році роман «Шагренева шкіра». Згодом були написані «Євгенія Гранде», «Батько Горіо», «Історія величі і падіння Цезаря Бірото», перша частина «Втрачених ілюзій». Саме в цей період творчого розквіту у письменника виникає замисел об'єднати свої твори в одне ціле. Так народжувалась «Людська комедія».
У ч и т е л ь. Здається. знову і щось хочуть сказати літературні дослідники
Літературні дослідники .
Бальзак став настільки відомим, що у багатьох це викликало заздрість. Не раз письменник піддавався нападкам з боку своїх неприхильників. Зокрема, чимало розмов викликала бідолашна частка «де», яку він додавав до свого прізвища.
У ч и т е л ь. А тим часом письменник продовжує невтомно працювати. Він писав: «Треба вам сказати, що я поринув у неймовірну титанічну працю. Я живу, як заводна лялька. Лягаю спати о шостій або сьомій вечора, разом з курми. О першій ночі мене будять, і я працюю до восьмої ранку, потім сплю ще години півтори, потім легкий сніданок, чашка міцної кави, і я знову впрягаюсь до четвертої години дня, потім у мене бувають відвідувачі, або я сам кудись виходжу, або ж приймаю ванну, нарешті я обідаю і лягаю спати. Таке життя мені доведеться вести цілий місяць, а не то мене поглинуть невиконані зобов’язання». Ці рядки – з листа до Евеліни Ганської, чарівної Чужоземки, з чиїм іменем пов'язане перебування Бальзака в Україні.
Четвертий літературознавець (Слайд 4)
В Україні Бальзак провів загалом понад два роки, Перший раз він приїхав у Верховню, до маєтку Евеліни Ганської, що неподалік від Бердичева, 13 вересня 1847 року. і пробув там до першого лютого 1848 року.
У листопаді 1847 року Бальзак побував у Києві і лишився під незгладимим враженням. А в кінці вересня 1848 року він удруге приїхав у Верховню і пробув там до 23 квітня 1850 року.
Що ж привело великого французького письменника в Україну? (Слайд 5)
Історія вельми романтична. 28 лютого 1832 року Бальзак отримав листа з Одеси, що мав загадковий підпис: «Чужоземка». В ньому таємнича незнайомка хвалила «Сцени з приватного життя». Зав'язалося жваве листування, «Псевдонім» «Чужоземка» належав Евеліні Ганській. Уроджена Ржевусська, вона була дружиною багатого поміщика Ганського, старшого за неї на двадцять років. Вони мали маєтки в Україні і постійно жили у Верховні. В кінці серпня 1833 року відбулась перша зустріч Бальзака з Евеліною Ганською в Швейцарії; потім були зустрічі в Женеві і в Парижі. Свою першу поїздку в Україну Бальзак описує в незавершеному нарисі «Лист до Києва». А під час другої поїздки, 14 березня 1850 року, Бальзак і Ганська обвінчались у костьолі святої Варвари у Бердичеві (Ганський помер ще в 1843 році). В Україні творчість Бальзака стала відомою ще за його життя. З його творами були знайомі Шевченко, Франко, інші українські письменники.
(Демонструються кадри фільму «Оноре де Бальзак»: портрет Евеліни Ганської, маєток Ганських у Верховні, костьол святої Варвари в Бердичеві.
Далі слово вчителя звучить під музику Місячної сонати Бетховена.
У ч и т ель: Весілля відбулось 14 березня 1850 року о сьомій ранку, в костьолі, де «з даху стікала вода від снігу, що танув, а на дзвіниці били дзвони». Обряд здійснював абат граф Озаровський, що його прислав єпископ Житомирський. Про цю подію Бальзак писав своєму другові: «Отож три дні тому я одружився з єдиною жінкою, котру любив, люблю ще більше, ніж раніш, і буду любити до самої смерті, Цей союз, думається мені,- нагорода, що послана мені Богом за безліч злигоднів мінливої долі, за роки праці, за всі труднощі, які я зазнав і переміг. У мене не було ні щасливої юності, ні квітучої весни, зате буде саме пишне літо і сама тепла осінь...»
Але цим мріям не судилося збутись. Погіршилось здоров'я Бальзака. 18 серпня того ж року він помер. (Музика звучить тихіше і нарешті замовкає).(Слайд 6 )
Бальзак дуже любив музику. Слухав її завжди з глибоким хвилюванням - чи були то пісні селян у маєтку Ганських, чи твори його улюблених композиторів - Шопена і Бетховена. В одному з листів він писав: «Учора я слухав симфонію до-мінор Бетховена. Це єдина людина, що викликає в мене заздрість: вона осяяна божественною силою, Ні, геній письменника не дає подібних утіх: те, що ми можемо передати пером, належить конечному, визначеному, а Бетховен підносить нас у межі безконечного».
(Знову линуть звуки сонати Бетховена).
Слово вчителя
Робота в групах .
Створити кластер «Риси характеру Оноре де Бальзака» на основі прослуханого матеріалу.
Оноре де Бальзак
наполегливий
неординарний
здатний до самопожертви талановитий
Ми підійшли до характеристики величного витвору Бальзака -- «Людської комедії». , який називають енциклопедією життя Франції першої половини ХІХ ст.
П'ятий літературознавець. (Слайд 7)
Уже на початку творчого шляху Бальзак сюжетно пов'язує між собою окремі твори, об'єднуючи їх у цикли: «Сцени приватного життя», «Сцени провінціального життя», «Сцени паризького життя». Ці три цикли становили «Етюди звичаїв ХІХ ст.» А потім виник замисел об'єднати в єдине величезне полотно все створене і що він мав створити у майбутньому - з метою художньо відобразити історичний рух французького “суспільства від революції 1789 року до сучасності. Своїй грандіозній праці письменник дав назву «Людської комедії». Вона налічує вісімдесят сім творів. А згідно з планами письменника, що відбились у рубриках складеного ним каталогу, Бальзак мав намір додати ще п'ятдесят шість. У «Людській комедії» показано живу історію, втілену в людських долях і людських типах, народжених часом.
Робота з підручником . Визначити структуру «Людської комедії», заповнивши таблицю:
І. Етюди про звичаї |
ІІ. Філософські етюди |
ІІІ. Аналітичні етюди |
|
|
|
Перевірка завдань.
Підсумки конференції.
Слово вчителя. А зараз підсумуємо вивчене
1.Експрес-вікторина (з якими подіями життя письменника асоціюються дати та слова).
1.Франція – країна, в якій народився Бальзак.
2 Бальс - прізвище Бальзака
4«Іноземка»- загадковий підпис з Одеси.
5. «Енциклопедія життя Франції першої половини ХІХ століття» - «Людська комедія»
6. 14 березня 1850 рік – одруження Оноре де Бальзака
7. 183І році роман «Шагренева шкіра», « Батько Горіо»
Взаємоперевірка
2. Скласти сенкан зі словом Оноре де Бальзак
Оноре де Бальзак
Мудрий, талановитий
Пише, творить, кохає
Письменник – автор «Людської комедії»
Геній
Проблемне питання:
Що допомогло письменнику стати успішним і відомим?
Оцінювання діяльності учнів. Картка самооцінювання.
Домашнє завдання. Написати листа до Оноре де Бальзака із 21 століття