Первомайський НВК,
Галкіна Тетяна Сергіївна , відкритий урок з природознавства у 2 класі |
Тема. Зима. Ознаки зими в природі.
Мета: дати уявлення про характерні ознаки зими в природі; вчити проводити спостереження за природою взимку; розвивати бачення прекрасного в усьому, що нас оточує; виховувати любов до природи.
I. Організаційний момент
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
2. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, я коли сьогодні йшла на урок зустріла Ведмедика (Вчитель демонструє дітям іграшку Ведмедик). Він не хоче вкладатися спати до барлога, бо не бачить ознак зими в природі. Давайте разом поспостерігаємо, чи настала пора року зима? Чи вже час Ведмедику засинати?
II. Повідомлення теми і мети уроку
Так, тема нашого уроку «Зима» (ілюстрація). Наше завдання визначити зміни в природі взимку, або по-іншому, ознаки зими.
III. Вивчення нового матеріалу
1.Ознаки зими
А) Розгляньте ілюстрації.
— Якими фарбами користується зима?
— А які ваші очікування від цієї пори року?
Б) Складання асоціативного куща «Зима»
ожеледиця |
Свята |
мороз |
сніг |
Мало сонця |
вітер |
відпочинок |
Зима |
віхола |
Теплий одяг |
санчата |
довгі ночі |
ялинка |
іней |
подарунки |
В) Колективне складання таблиці-спостереження з власного досвіду за зимовими змінами в природі
Стан неба, опади |
Стан рослинного світу |
Зміни у тваринному світі |
Людська діяльність |
|
|
|
|
Г) Порівняння результатів таблиці із очікуваннями в асоціативному кущі.
Робимо висновок, що більшість з очікуваних змін ми вже побачили і відчули.
2. Первинне закріплення вивченого
А) Перегляд мультфільму
Б) Обговорення сюжету.
Г) Завдання назвати зимові ознаки, що зустрілися у мультфільмі.
Фізхвилинка «Новорічна фізкультхвилинка.» Леся Цюрюпа (youtube)
3. Знайомство із зимовими місяцями
А) Актуалізація опорних знань. Бесіда.
- Скільки місяців у зими?, назвіть їх, чому в них такі назви?, які ознаки характерні для кожного місяця?
Під час бесіди з’ясовується, що діти не зовсім обізнані в цих питаннях. Вчитель пропонує перегляд презентації, для заповнення пробілів у знаннях.
В) Обговорення презентаціїї.
Окремо по кожному місяцю з’ясовуємо, що нового дізналися діти.
IV. Узагальнення, систематизація знань та вмінь учнів
1. Вікторина «Зимові загадки»
• Захопився майстер ділом, —
Все фарбує тільки білим.
Що ж лишається робити?
Фарби іншої нема. Відгадали, любі діти,
Хто малює так?.. (Зима).
• Що це? Що це? — всі кричать, —
Білі мухи он летять! (Сніг)
• На зимові віти
Сіли білі квіти. (Іній)
• Рукавом махнув —
Дерева нагнув (Вітер)
• Хто малюнок на вікні
Уночі з робив мені? (Мороз)
• Вдень у небі гуляє,
А ввечері на землю сідає (Сонце)
• Кручу, гуркочу,
Знати нікого не хочу. (Хурделиця)
• Росте вона зимою
Донизу головою
Тоненькою,
Прозорою,
Біло-голубою (Бурулька)
2. Гра « Ознаки зими»
(Вчитель читає текст, якщо діти чують зимові ознаки, вони плескають в долоні.)
-Довгі ночі, короткі дні. Сонце добре світить і гріє. Всі дерева стоять голі. Птахи прилітають з вирію. Небо низьке, сіре, непривітне. Вночі бувають заморозки.
Сніг укрив замерзлу землю.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
- Діти, ви не помітили, де подівся наш Ведмедик? ( Діти помічають, що Ведмедик вклався спати під білу ковдрочку). Мабуть він переконався, що зима таки настала. Давайте ми з вами ще раз тихенько йому повторимо, які зміни приносить із собою зима.
—Що сталося з Сонцем узимку? (Сонце піднімається невисоко.)
— Як це вплинуло на температуру повітря? (Мороз)
— Як з мінилися опади? (Снігопад)
—Як змінилося небо? (Сірі, темні хмари)
— Що ми спостерігаємо на деревах і дротах у мороз? (Паморозь)
— А на вікнах? (Візерунки на склі)
— Що сталося на річках, озерах, ставках? (Лід)
- Дякую Вам за урок, на все добре.
Первомайський НВК
Відкритий урок
з природознавства
У 2 класі
«Зима. Ознаки зими в природі.»
Учителя початкових класів Галкіної Т. С.
Грудень 2018