Українська мова 3клас
Тема: Змінювання іменників за відмінками.
Мета: ознайомити учнів з поняттям «відмінювання», з властивістю іменників змінюватися за питаннями, з назвами відмінків; закріпити знання учнів про рід, число іменників, власні та загальні назви; розвивати мовлення , уміння аналізувати, співставляти , працювати в групах; виховувати культуру писемного мовлення, любов до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп’ютер, презентація, відео- фізкультхвилинка, картки для роботи в групах,
Хід уроку
І. Організація класу
Всі мерщій сідайте, діти, Домовляємось не шуміти. На уроці не дрімати, Руки вчасно підіймати.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого
1.Загадка
Жовта блискавка невпинна
Між деревами пролине,
З гілки плигає на гілку
Ця мала руденька …(білка)
2. Каліграфічна хвилинка.
а)Б Б Б б б б Бі бі ло очк чка Білочка
Руденька білочка гризе горішок.
б) Робота з реченням
-Підкреслити підмет, присудок і другорядні члени речення.
-Встановити зв'язок між словами за допомогою питань.
в) Зробити звуко-буквений аналіз слова білочка
3. Метод «Асоціативний кущ» (Іменник)
4.Гра «Питання – відповідь»
-Що називається іменником?
-На які питання відповідають іменники що є назвами істот?
- На які питання відповідають іменники що є назвами неістот?
- Які іменники називаються загальними?
- Які іменники називаються власними?
-Якого роду бувають іменники?
-Які слова допомагають вам визначити рід?
-Які числа мають іменники?
5. Словниковий диктант
Річка Дніпро, кінь Орлик, Іван Франко, вулиця Грушевського, місто Львів.
6. Робота в групах
Виписати іменники і поставити їх у множині.
1група- ж. р.
2 група- ч. р.
3 група – с. р.
Слова: абрикос, село, ягода, лисичка, фермер, поле, перо, апельсин, секунда, весна, комбайн, слово, депутат, ластівка, озеро.
7. Фізкультхвилинка
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
-Сьогодні ви дізнаєтесь про ще одну властивість іменника – змінювати закінчення, дізнаєтеся як називається ця властивість.
ІV.Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1.Виконання вправи 281, ст.117(усно)
-Прочитати текст, до виділених слів поставити питання, визначити закінчення.
2.Слухання казки «Відмінки іменників» (презентація)
У славному царстві Частин мови, у графстві Іменника служили
Брати Відмінки. Їх було сім: Називний, Родовий, Давальний, Знахідний, Орудний, Місцевий, Кличний.
3.Ознайомлення з теоретичним матеріалом. (ст.117)
4.Ознайомлення з назвами відмінків.
Називний – Хто? Що?
Родовий – Кого? Чого?
Давальний – Кому? Чому?
Знахідний - Кого? Що?
Орудний – Ким ? Чим?
Місцевий – На кому? На чому?
Кличний - когось кличе
V.Узагальнення й систематизація отриманих знань
1.Вправа 283
-Провідміняти слово білка.
VІ. Підсумок уроку
-Як змінюються іменники?
-Які відмінки ви запам’ятали?
VІІ. Домашнє завдання
Ст.118, вивчити назви відмінків і питання до них