Українська мова. № 68 ________________
Тема. Зв’язок прикметників з іменниками. Виявлення серед прикметників слів, протилежних за значенням.
Мета:
Формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння визначати прикметники, встановлювати зв’язок з іменниками, добирати прикметники з протилежним значенням; формувати образне мислення; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати творчу уяву, пізнавальну активність.
Формування ключових компетентностей:
спілкування державною мовою: формування уміння міркувати, робити висновки на основі інформації , поданої в різних формах; грамотно висловлюватися рідною мовою; поповнювати свій словниковий запас;
уміння вчитися впродовж життя: формувати уміння відбирати і застосовувати потрібні знання для досягнення навчальної мети ;
Соціальна і громадянська компетентності: формувати вміння співпрацювати в команді, слухати і чути інших.
Тип уроку: комбінований
Навчальні ресурси: презентація за темою, картки для роботи в групах, індивідуальні диференційовані картки, кольорові олівці, кольорові кружки,клей, відео на музику М.Тарівердієва.
Хід уроку
І.Вступна частина
1.Організаційний момент
Вправа «Очікування» (слайд 1)
2. Актуалізація опорних знань.
1) Вправа «Незакінчене речення»
*Прикметники – це слова, що називають …
*Прикметники відповідають на питання …
*Прикметники у реченні зв’язані з ….
* Прикметники нам потрібні, щоб робити нашу мову більш …
ІІ. Основна частина.
1.Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми поринемо в зимову казку.
1)Прослуховування музики Мікаела Тарівердієва «Зимова казка» (Слайд 2)
-Який настрій передає музика?
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Вправа «Інтрига»
А зустрічають нас сніжинки. Вони допоможуть нам дізнатися, про що ж ми будемо говорити на уроці. (Слайд 3)
Чарівниці сніжинки закружляли у своєму танку.
І зробилася білою чорна кішка. А маленький будиночок став великим.
Тверда земля вкрилась м’якою ковдрою. І похмурий двір перетворився на веселий.
-Як в тексті називаються сніжинки?
-А які чарівні перетворення вони зробили?
-Знайдіть прикметники, які допомогли описати чарівні зміни.
-Можливо хтось скаже, які вони за значенням?
Отже, сьогодні ми будемо вчитися добирати слова – назви ознак, протилежні за значенням. Їх називають антоніми.
1)Хвилинка каліграфії. (слайд 2)
*Запис у зошиті. Поділіть слово на склади для переносу.
Сс сн іж жин ки сніжинки, сні-жин-ки, сні-жи-нки.
*Вправа «Чарівний ланцюжок»
Сніжинки (які?) - …., ….., ……, ……. .
2) Робота в групах.
Сніжинки приготували нам завдання
1 завдання від сніжинок.
-Підберіть до малюнків слова- протилежні за значенням.
1 група
-Порівняйте за розміром.
Слон (який?) великий, а мишка(яка?) _______________
Порівняйте за температурою
Лід (який?) холодний, а вогонь (який?) __________________
2 група
Порівняйте за шириною.
Річка (яка?) широка, а струмок (який?)_______________
Порівняйте за глибиною.
Річка(яка?) глибока, а струмок (який?)____________________
3 група.
Порівняйте за довжиною.
У дівчинки лижі (які?) довгі,а у хлопчика - ___________________
Порівняйте за віком.
Дівчинка (яка?) старша , а хлопчик - _____________________
3) Перевірка завдання.
Фізкультхвилинка
4) Друге завдання від сніжинок. Робота з деформованим реченням.
-Прикметники, протилежні за значенням часто вживаються в прислів’ях.
Складіть прислів’я із розрізаних слів і наклейте його на аркуш. Подумайте над його значенням.
1 група Маленька праця краща за велике безділля.
2 група. На чорному полі білий хліб родить.
3 група. Краще гірка правда, ніж солодка брехня.
-Які слова-антоніми допомагають зрозуміти прислів’я?
5) Перевірка завдання
6) Вправа «Мозковий штурм»
-Для чого ж потрібні прикметники, протилежні за значенням
7) Закріплення вивченого
Диференційована самостійна робота. Третє завдання від сніжинок.
І рівень
Спиши речення, підкресли прикметники, протилежні за значенням.
Корінь навчання гіркий, та плід його солодкий.
ІІ рівень
Виписати парами прикметники, протилежні за значенням.
Зразок: Чорний – білий, ….
Гострий, сильний, тупий, слабкий, кислий, темний, солодкий, світлий.
ІІІ. Заключна частина.
1. Підсумок за темою.
Складання «Сенкану»
1) Сніжинки
2) Легкі, мереживні
3) Пурхають, вкривають, танцюють
4) Сніжинки кружляють у танку.
5) Чарівниці (пушинки)
1.Диференційоване домашнє завдання за карткою.
І рівень
Закінчи речення. Спиши.
Пух легкий, а камінь …… .
Молоко рідке, а сметана ….. .
ІІ рівень
Скласти речення із словами довгий- короткий, холодний-теплий.
2. Рефлексія. (слайд )
Вправа «Очікування»
-Чи виправдалися ваші очікування?
Так – зелений кружок,
Частково – жовтий,
Ні – червоний.