Тема. Свято « У країні рідної мови»
Мета:
Формування предметних компетентностей:
розширити знання учнів про українську мову; показати її красу та багатство за допомогою поетичного слова, українського фольклору; розвивати мовлення учнів; формувати бажання любити рідну мову, свій народ, рідну землю.
Формування ключових компетентностей:
спілкування державною мовою: формувати вміння міркувати, робити висновки на основі інформації, поданої в різних формах; грамотно висловлюватися державною мовою;
соціальна і громадянська компетентності: формувати вміння співпрацювати в команді, виділяти та виконувати власну роль в командній роботі;
Навчальні ресурси: презентація за темою, відеокліп до пісні « Українська мова» муз. В.Климюка, сл. Н. Янчук, картки для групової роботи, кольорові значки.
Хід заняття:
Вчитель. - Любі діти! Яке свято ми сьогодні відзначаємо?
(Міжнародний день рідної мови) (Слайд 1)
«Мозковий штурм»
-Навіщо вивчати рідну мову?
Сьогодні ми зібралися, щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну українську мову.
Учень 1. Запрошуємо вас
У найправдивішу казку.
До неї відкривається
Вхід через мить.
Учень 2. Із серцем відкритим,
З обличчям без маски
У світ цей чарівний
Сміливо ступіть.
(Звучить музика. Заходить дівчинка- українська мова). (Слайд)
- Я - наука непроста, хоча і цікава,
В королівстві я живу слова і забави.
В подорож усіх вас кличу
До складних завдань.
Тож не зрадьте, любі діти,
Моїх сподівань.
Хто я - думайте, міркуйте, можу підказати:
Якщо швидко прочитати
Вийде два слова-
Разом: Українська мова !
Вчитель. - Тож давайте, діти, запросимо Мову подорожувати разом з нами. Ми про тебе, Мово, багато віршів знаємо. Ось послухай.
1 учень. Буква до букви –
І виникло слово.
Слово до слова –
Звучить рідна мова.
Учень 2. Українська моя рідна мово,
В кожнім слові твоїм - цілий світ !
Бачу барви у нім веселкові
І калини червоний цвіт.
Учень 3. А ще небо блакитне, бездонне,
І сонце, й пшеничні поля,
Плескіт рік, шум гаїв невгамовний -
Вся моя українська земля.
Учень 4. Вона, як ніжна пісня колискова,
Заходить серцем в нашу душу з ранніх літ.
Ця мова, наче пташка світанкова,
Що гордо лине в свій стрімкий політ.
Учень 5. Велична, щедра і прекрасна мова !
Прозора й чиста, як гірська вода.
Це Українська мова барвінкова
Така багата й вічно молода.
Учень 6. Вимовляю кожне слово,
Кожне слово, наче спів.
Найдорожча рідна мова
Мова діда і батьків.
Учень 7.Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
Учень 8. Спитай себе, дитино, хто ти є
І в серці обізветься рідна мова,
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.
Учень 9. В рідній мові своїй
Мусиш вивчити кожне слівце.
Доглядати його,
Як старий садівник деревце.
Учень 10 Вся історія народу - в мові,
Мова - душа народу.
Позбавити народ рідної мови -
Це означає вбити народ.
Вчитель. Послухайте пісню і запам’ятайте якомога більше прикметників, які описують мову.
(Пісня « Українська мова» муз. В.Климюка, сл. Н. Янчук). (Слайд)
Вчитель. - Якою цікавою є наша мова -
Запевнити вас я сьогодні готова.
Цікава мандрівка чекає на нас,
Чи кожен до неї готовий із вас ?
Полинемо ми у незвіданий край,
Лежить перед нами земля Мовограй.
Пробуджуйте розум, пробуджуйте думку,
У Мовограй відкриваєм лаштунки.
(Поділ учнів на групи за кольорами)
Перший конкурс «Спробуй казку відгадати» (Слайд) (Для кожної групи по дві загадки.
Прочитайте загадки і напишіть відгадку.
Не тримали сина й доні
У своїх вони долонях.
Тож пішов дідусь у ліс,
Деревиночку приніс.
У колисочку поклали,
Бабця нічку колихала,
А на ранок в ній синочок
Та й відкрив розумні очка.
Як же зветься це хлоп’ятко,
Любі хлопчики й дівчатка? («Івасик-Телесик»)
Це маленька горошина
Принесла в родину сина.
Мав таку цей хлопець силу,
Що зміюку підкорила.
Визволив сестру, братів,
Простить зради не схотів,
То ж пішов у світ блукати,
Долі кращої шукати.
Відгадайте без підказки,
Із якої герой казки? («Котигорошко»)
Ця брехуха – і рогата,
І баньката й бородата.
Обдурила свого діда,
Принесла в родину біди,
Хату в зайчика украла,
Жити в домі цьому стала.
Добрий рак її прогнав
І зайчика врятував.
Як же звати цю рогату
Вередуху бородату? («Коза-Дереза»)
Він любив пісні співати.
Від звірят усіх тікати.
Скік! Тут був, і вже – нема!
І шукать його – дарма!
Та лисичка його з’їла,
Ба! Таки перехитрила! («Колобок»)
Хто журавлика вітав,
Ще й кашкою пригощав?
Пригадайте-но, будь ласка,
Із якої герой казки? («Лисичка та Журавель»)
Це який такий бичок,
Не простий – а третячок,
Дуже, дуже він був ловкий,
Упіймав ведмедя, вовка,
Зайчика, а ще – лисичку,
Хоч і сам він невеличкий.
Допоміг і бабі, й діду
Пережити їхні біди. («Солом’яний бичок»)
Конкурс 2 «Хто, що, чому?» (слайд)
1. Як звали півника в казці «Колосок»?
2. Чим пригощала Лисичка Журавля?
3. Кого купив дід на базарі за три копи?
4. У якій казці битий небиту віз?
5. У відомій казці дід загубив річ, яка згодом стала житлом для лісових звірів. Це була...
6. Що не міг зробити ані дід, ані баба, а змогла зробити лише маленька сіра миша?
7. Кому з героїв української народної казки у скрутну хвилину допомогло гусенятко?
8. Кого в казці «Рукавичка» називали іклан?
9. Чому Котигорошко має таке ім'я?
Відповіді
Хто, що, чому?
1. Голосисте горлечко
2. Молочною кашею
3. Козу-Дерезу
4. «Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат»
5. Рукавичка
6. Розбити яйце
7. «Івасик-Телесик»
8. Кабана
9. Перед його народженням мама проковтнула горошинку
Конкурс 3 «Коли букви граються»
Букви мають звичку десь зникати для того, щоб ви змогли їх відшукати і поставити на місце. Спробуйте навести лад у цих віршах.
1 група
Через поле, через л . с
Поспішав у гості л . с.
Якось мама кличе донечку в садок:
Витруси, будь ласка, з-під вапна мішок.
Дівчинка мішечок вибивала- б . л а.
Став він чистий-чистий, а вона вся – б . л а.
2 група
Хтось штовхнув бика під б . к.
Розлютився дуже б . к.
Я сказав: бика не б . й,
Бо він кинеться у б . й.
3 група
Ліг Юрко на лівий . і к,
П’є Юрко солодкий . і к.
Біля теплої пічки спить к . т,
У морі плаває к . т.
Конкурс 4 «Збери слова »
Вам потрібно прочитати слова кожного рядка, взяти з першого
слова першу літеру, з другого – другу, з третього – третю і т.д. й одержати нове слово.
Наприклад: Сон, ромашка, мова, рука - сова
Риба, рак, макарони, поле, салат, пір’їна – ракета.
Шия, скло, слово, масло, ручка – школа.
Парк, сіно, ліс, рідня, лілія – пісня.
Метро, дощ, сова, гора – мова.
Кіт, мак, малюнок, килим, малина, корова - калина
Рука, зуб, машина, сінник, лучник, пов'язка - рушник
Конкурс 5: «Скоромовки»
Доберіть відповідну скоромовку до малюнка. Навчіться швидко і дружно читати одну скоромовку разом.
1.Ходить квочка коло кілочка,
Водить діток, дрібних курчаток.
2. Пиляв Пилип поліна з лип,
Притупив пилку Пилип.
3.Бобер на березі з бобренятами бублики пік.
Конкурс 6 «Допиши вірш»
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з … (колючок)
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а … (лисиця)
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела … (курчаток)
По дорозі жук повзе,
На спині листок … (везе)
Свиня навчала діточок:
- Вмивайте вранці … (п’ятачок)
Ну й дивина! Не знає Таня й досі,
Яка пора іде за літом? (осінь)
Конкурс 7. « Знайди приховані слова»
1 група: екскаватор, пролісок, коса.
2 група: козуб, корабель, плід.
3 група: добробут, косарка, сім'я.
Конкурс 8. «Склади прислів’я»
Складіть прислів’я з розсипаних слів, поясніть зміст.
-Хто мови своєї цурається, той сам себе стидається.
-Птицю пізнати по пір'ю, а людину по мові.
-Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.
Підсумок.
Вчитель. Ось і підійшла до завершення наша подорож.
Рефлексія
-Що сподобалосі вам на нашому святі?
(За плідну роботу Українська мова нагороджує вас подарунками).
-Прочитаємо хором вірш і прислухаємося до порад, які він нам дає. (Слайд)
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно.
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірна і слухняна.
Нехай вона щоразу служить вам. Максим Рильський
Вчитель. Думаю, що ваші серця запам’ятали слова про багатство, красу та мелодійність української мови – нашої гордості. Мову, якою ми розмовляємо, думаємо, без якої не мислимо свого існування.