Тема: Звук [ч]. Позначення його буквами «Ч», «ч» (че).
Мета: ознайомити учня з буквою Ч ч, її алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати правильне артикулювання звука [ч]; розвивати навички читання, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Підготовка до ознайомлення букви
1. Робота над загадкою
• У шпаринку влазить, в дім,
Двері відчиня хвостом своїм. (Ключ)
— Назвать звуки в слові ключ.
— Який останній звук у цьому слові? Як утворюється цей звук? (Губи трохи витягнуті вперед, кінчик язика міцно притиснутий до піднебіння над верхніми губами, різким коротким подихом повітря виштовхуємо звук [ч] без голосу. Звук [ч] в українській мові завжди твердий. Тому в жодному разі не можна під час його вимовляння піднімати середню частину язика до твердого піднебіння.)
2. Гра « Знайди місце звука [ч]»
Чоловік, синичка, сонечко, часник, бочка, задача, чубчик, дівчинка, м’яч, качка, чайник.
3. Гра «Склади слово»
III. Ознайомлення з буквою Чч
— Звук [ч] на письмі позначається буквою „че“.
Аналіз будови. Порівняння малої і великої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.
— На що схожа буква „ че“?
Буква „Ч“ —
Немов стілець,
Догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою чотири
Буква схожа трішки. В. Гринько
1.Гра „ Упіймай слова зі звуком [ч]“
Чубата чапля чваньковита
Через болото йде одна.
Чомусь з журавликом дружити
Не хоче капелька чудна. Н. Забіла
2.Гра «Додай слово»
Фізкультхвилинка.
Чапля зшила черевички
І мерщій пішла до річки.
— Чапу-лапу, чапу-лапу,
В мене гарні черевички! —
Поки хвастала, ходила,
Черевичок загубила.
І стоїть вона в лозі
На одній своїй нозі,
Другу вгору підіймає —
Черевичка немає.
3. Завдання «Прочитати слова»
4. Відгадати загадку
5. Вивчення скоромовки
6. Написання великої і малої букви «Ч», «ч» у зошиті.
IV. Підсумок уроку
- Яку букву ми вивчили?
- Найцікавіше було?
- Який звук вона позначає?
Гарно працювали, гарно!
Час пройшов у нас немарно!