Урок "Звуки [дз], [дз'], позначення їх буквосполученням «дз». "

Про матеріал

Розробка уроку для 1 класу по темі "Звуки [дз], [дз'], позначення їх буквосполученням «дз». Відпрацювання злитої вимови звуків. Звукове моделювання. Письмо буквосполучення «дз» та слів з ним. СМС: «Про тварин. Ґедзь».

Перегляд файлу

Урок-подорож «До лісу»

 

Тема. Звуки [дз], [дз'], позначення їх буквосполученням «дз». Відпрацювання злитої вимови звуків. Звукове моделювання. Письмо буквосполучення «дз» та слів з ним. СМС: «Про тварин. Ґедзь».

 

Мета.  Формувати в учнів навички злитого вимовляння звуків [дз], [дз']; поглиблювати уміння співвідносити звуко-буквені структури слів; вчити правильно поєднувати букви «д» і «з» між собою та з’єднувати з іншими буквами у словах; збагачувати словниковий запас слів; розвивати навички виразного читання,  пізнавальну та мовленнєву активність, творчу уяву; формувати в учнів уміння інтонаційного читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати охайність,  любов до птахів, бережливе ставлення до природи.

 

Обладнання. Предметні малюнки птахів, грибочків, звуковий запис співу пташок, картки для гри «Чий дзьоб?», предметні малюнки для гри «Знайди пару», мікрофон.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляйтесь не шуміти,

Руку гарно підіймайте,

На уроці не дрімайте.

Щоб не було нам мороки,

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаєм,

І урок вже починаєм.

 

  1. Підготовка до сприйняття матеріалу
  1. Хвилинка релаксації
  • Дітки заплющте очі, опустіть голівки на парти, і уявіть теплий весняний день. В небесній блакиті мандрує біленька хмаринка. А лагідне сонечко посилає на землю свої золоті промінчики. Приємно шумить легенький вітерець. Повітря прозоре, як джерельна вода. Весняний ліс приймає вас у свої обійми. Наче в казці чути різні весняні звуки. Шумлять дерева. Ніжно шелестять їх листочки. У верховітті чути спів пташок.
  1. Мовна розминка.
  • Давайте пригадаємо як співають пташки.
  • Як співає зозуля? (ку-ку-ку-ку)
  • Як співає соловейко? (тьох-тьох-тьох-тьох)
  • Як співає горобчик? (цвірінь-цвірінь-цвірінь)
  • Чути голос ворони. (кар-кар-кар-кар)
  • Прилетів дятлик. (тук-тук-тук-тук)
  1. Мотивація навчальної діяльності
  1. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
  • Діти, а ви любите відпочивати в лісі? Ви вже зрозуміли, що ми сьогодні здійснимо уявну подорож до лісу. Перш ніж вирушити, нагадаємо, як потрібно вести себе в лісі. (не ламати гілки, не шуміти, не руйнувати мурашники, не рвати квіти, не відходити далеко від старших…)  Пам’ятайте, що одна людина в лісі лишає слід, десять – стежку, а сто? Ми підемо протоптаною стежечкою, щоб не скривдити ні одну травину, ні одну комашку.
  • Що нового ви хотіли б дізнатися на уроці? Чого навчитися?
  • Ми будемо відпрацьовувати правильну вимову  звуків [дз], [дз’], читати тексти у Букварі, відгадувати загадки, грати в різні цікаві ігри.

 

  1. Гра «Зібрати грибочки»
  • Беріть в руки кошики і вирушаймо в дорогу. Нам потрібно назбирати грибочків, але вони не звичайні, а чарівні. На кожному грибочку склад. Збираємо схожі грибочки і складаємо слова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Мураха, метелик, комарик.)

  • Як назвати цих тварин одним словом? (комахи)
  • Чим відрізняються комахи від інших тварин? (шість лапок)

 

  1. Вивчення нового матеріалу

 

  1. СМС: «Ґедзь». Сприйняття вірша на слух та розфарбовування малюнка в зошиті.

Інформація для вчителя

Усі ґедзі підтримують свою життєдіяльність, споживаючи їжу у рідкому стані - це нектар, рослинні соки або кров тварин.  У великій кількості вони спроможні спричинити припинення польових робіт у денний час. Така ситуація складається в деяких регіонах Росії, де люди інколи вимушені працювати в полі вночі, щоб уникнути укусів цих набридливих комах. Місце укусу ґедзя набрякає й довго свербить. На відміну від ранки, що лишається після укусу комара, ранка, що виникає після нападу ґедзя, є досить глибокою. Ґедзі передають інфекційні захворювання, наприклад, туляремію.

  • Ґедзь – комаха корисна чи шкідлива?

 

  1. Ознайомлення з новими звуками.
  1. виділення звука [дз] у слові «ґедзь»;
  2. артикуляція звуків [дз], [дз’] (їх треба вимовляти злито);
  3. характеристика звука:

[дз]─ приголосний твердий звук;

[дз’] ─ приголосний м’який звук.

 

  1. встановлення місця звуків у словах: Дзиґа, дзеркало,

задзвенить, видзьобувати.

  1. звуковий  аналіз слова дзвіночки. (На дошці прикріплений малюнок);
  1. Ознайомлення зі способом позначання звуків [дз],  [дз’].
  • Звук[дз] - складний, він злитий із двох звуків[д] і [з],

тому й на письмі позначається не однією, а двома буквами ─ "де" і "зе". (Вчитель показує сполучення друкованих букв.)

Утворення складів, читання складової таблиці.

дза

ца

дзо

цо

дзу

цу

дзи

ци

дзя

ця

дзьо

цьо

дзю

цю

дзі

ці

 

 

 

 

 

Фізхвилинка

 

  • Ми з вами в лісі, тож давайте уявимо себе деревцями.

Ми берізки і кленці.

В нас маленькі стовбурці.(Встати)

Ми в стрункі стаєм рядки.

Виправляєм гілочки. (Руки поставили перед собою)

Ледь зіп’ялись з корінців,

Дістаємо промінців.(Руки підняти вгору)

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь. (Стискають кулачки)

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба)

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї)

 

  1. Робота в зошиті «Малюй-пиши».
  • Уявіть, що ми на галявині. Сядемо на пеньочок і попрацюємо в зошитах.
  1. пригадати правила письма;
  2. друкування;
  3. написання буквосполучення дз.

 

  1. Робота з букварем (с. 136).
  1. читання стовпчиків слів:
  • «ланцюжком» ;
  • хором;
  1. опрацювання вірша А. Загрудного «Дзвіночки»:
  • читає учитель;
  • мовчазне читання;
  • читання в особах.

 

  1. Розгляд малюнків різних птахів.

-     Назвіть, яких птахів ви бачите на малюнку.

 

  1. Розповідь вчителя "Які бувають птахи?"

 Птахів на землі, безперечно,  менше ніж комах, проте їх доволі багато ─ майже 9 тисяч  видів.

 Є птахи дуже великі, ледь не два метри заввишки, є і зовсім крихітні, не більше за метелика, та й вага в них лише кілька грамів. Є птахи, які літають понад хмарами, а є такі, що зовсім не можуть літати. Одні птахи живуть у лісі, інші лише в степу. Вони живуть лише в пустелі чи в горах, а деякі ─ тільки на березі моря.

 Одні  птахи їдять рибу,а інші комашок. Є хижі птахи, що їдять інших звірів і птахів, а є такі, які їдять лише рослинну їжу, переважно ягоди й насіння. Деякі птахи живуть у дуплах, а інші в’ють собі гнізда на землі чи на гілках дерев та кущів.

 

  1. Гра «Чий дзьобик?»
  • Ми знову в дорозі. Хто це виглядає з-за дерев і кущів? Вгадайте по дзьобику, що то за пташка. (с. 137)
  • індивідуальна робота з картками:

У кожного учня малюнок пташки і кілька різних дзьобиків. Завдання учнів підібрати дзьобик пташці.

 

  1. Робота в зошиті. Написання буквосполучення ДЗ.

 

Хвилинка релаксації

 

Слухання співу пташок, стукання дятла.

 

  1. Робота над текстом "Лісовий майстер" (с. 137)
  1. творча робота над загадкою;

Цілий день працюю в гаї,

 Діловито дзьобом б’ю,

 Я не цвяхи забиваю,

 Я комашок дістаю.

                                                                (Дятел)

  1. розгляд малюнка:

- Який дзьоб має дятел?

- Чому дятла називають" лікарем лісу"?

  1.  читання тексту "Лісовий майстер" учителем.
  • Послухайте текст і скажіть, чому він так називається "Лісовий майстер"?
  • Як би ви озаглавили цей текст?
  1. словникова робота:

Затишна ─ тепла, зручна, гарна;

Міцний ─ сильний, дужий, могутній.

  1. напівголосне читання тексту учнями:
  • Знайдіть слова, в  яких зустрічається складний звук і на письмі позначається двома буквами. (Дзвінку, видзьобую, дзьобів.);
  1. бесіда і читання тексту в особах;
  • Назвіть головних героїв цього оповідання.
  • Яким був дятел?
  • Яке прислів’я ви можете підібрати до цього тексту?

( Ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас.)

  • А навіщо він залишив стару хатинку іншим пташкам?
  • Як треба прочитати слова дятла?
  • З якою інтонацією треба передати слова сойки?
  1. виразне читання тексту парами;
  2. читання тексту «Кіт і Мишка»;
  3. переказ прочитаного тексту  учнями;

 

  1. Робота  над прислів’ям «Де багато пташок, там нема комашок».

─ Як ви розумієте його зміст?

 

  1. Узагальнення вивченого

 

  1. Робота в звичайному зошиті. Гра «Знайди пару».

На дошці малюнки предметів. Знайти і з’єднати стрілочкою звукову схемку з відповідним малюнком. З одним словом скласти і записати речення.

 

D:\МАМИНІ документи\Portfolio_Galiha\нові картинки\22\1 057.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Гра "Мікрофон" (Цікаві факти про птахів)

 

  • Якого птаха називають лісовим санітаром? (Дятла.)
  • Який птах дуже полюбляє красти блискучі предмети? (Ворона, сорока)
  • Який птах найсильніший? (Орел)
  • Який птах краще всіх співає? (Соловей)
  • Який птах дуже добре бачить вночі? (Сова)
  • Що за птах підкидає яйця іншим птахам? (Зозуля)
  • Цього птаха називають символом миру в світі? (Голуб)
  • Який птах живе на морі і ловить рибу? (Чайка)
  • А який птах найговорливіший  у світі? (Папуга).
  • Який птах не вміє літати, але чудово плаває? (Пінгвін).

 

  1. Метод «Гронування»

 

  • Назвати слова, які приходять на думку зі словам птахи.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.  Підсумок уроку

 

  • Ось  і закінчилась наша подорож.
  • З якими звуками ви ознайомились на уроці?
  • Як називається цей звук? (Складний, він злитий із двох звуків.)
  • Як звуки  [дз],[дз’] позначаються на письмі?
  • Як потрібно ставитися до птахів?
  • Що нового дізналися на уроці?
  • Для чого нам потрібні ці знання?

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
3.7
Оригінальність викладу
3.7
Відповідність темі
3.7
Загальна:
3.7
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Касяновська Таня
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Мацко Мар'яна Михайлівна
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
  3. Зальотіна Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
7 липня 2018
Переглядів
15624
Оцінка розробки
3.7 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку