Управління освіти Чернівецької міської ради
Міський методичний кабінет
(план-конспект
уроку української мови, 5 клас)
Фонарюк Тетяна Іванівна,
учитель української мови
та літератури,
спеціаліст вищої категорії,
старший учитель
Чернівецької гімназії № 6
Чернівці
Тема. Звукове значення букв я, ю, є, ї. Правильна їх вимова.
Мета: закріпити знання про звукове значення букв я, ю, є, ї та навчити правильно вимовляти їх; формувати практичні навички розмежування звуків і букв; розвивати інтелектуальні здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; виховувати увагу, спостережливість за звуками мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, картки-сніжинки, тести, магнітофон, ноутбуки, слайдова презентація, екран, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Сприйняття і усвідомлення учнями навчального матеріалу.
1. Пізнавальна вправа 293. Прочитайте правильно слова, поясніть звукове значення букв я, ю, є, ї.
2. Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником с. 138.
3. Закріплення прочитаного за допомогою таблиць-слайдів.
4. Лінгвістичне дослідження (вправа 295). Прочитайте уривок із вірша Т.Г.Шевченка. Знайдіть слова із буквами я, ю, є, ї. Поясніть їх звукове значення.
V. Закріплення навчального матеріалу.
1. Фонетична робота. Запишіть транскрипцією слова, які записані на дошці.
Щедрують, співаємо, дзвонять, надзвичайно.
2. Вибірково-розподільна робота у групах. Випишіть
1 група – слова, у яких звуків і букв порівну;
2 група – слова, у яких звуків менше, ніж букв;
3 група – слова, у яких звуків більше, ніж букв.
Ялинка, свято, лялька, повітря, снігуронька, малюки, юрба, нянька, колядуємо, сяють, звичаї, заметіль.
4. Музична хвилинка відпочинку: «Пісенька букви Я».
А у мене хитра вдача,
Працьовита, не ледача.
Раз лише звук [а] позначу,
Ну, а вдруге й [й] в додачу.
[йа] і [а], [а] і [йа] –
Ось і служба вся моя!
На початку слова [йа],
На початку складу [йа],
Де апостроф – також [йа] :
[йа] ма, сі[йа]ти, сім[йа].
5. Робота в парах. Складіть діалог за вказаною на сніжинці ситуацією:
VI. Підсумок уроку.
Я добре розумію матеріал теми, виконую завдання без помилок |
Я знаю правила, але не впевнений при виконанні завдань |
Я не впевнений у знаннях з теми, допускаю багато помилок |
Моя оцінка за тести |
12, 11, 10 |
9, 8, 7 |
6, 5, 4 |
|
VI. Домашнє завдання.
Вивчити параграф 45 с.138, вправа 294. Намалювати портрети букв я, ю, є, ї або знайти цікаві малюнки у Інтернеті.