Урок "Звукове значення я, ю, є, ї та щ. Вимова звуків, що позначаються літерами г і ґ"

Про матеріал

Конспект уроку з фонетики для учнів 5 класу "Звукове значення я, ю, є, ї та щ. Вимова звуків, що позначаються літерами г і ґ". Урок має дві міні-гри "Порахуй звуки" та "Два звуки".

Перегляд файлу

Урок 3

Тема. Звукове значення я, ю, є, ї та щ. Вимова звуків, що позначаються літерами г і ґ.

Мета: закріпити знання про звукове значення букв я, ю, є , ї та щ, формувати практичні навички розмежування букв і звуків; розвивати інтелектуальні здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення.

Тип уроку: поглиблення вивченого 

Обладнання: підручник, мультимедійний проектор, ноутбук

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Гра «Розшифруй слово» (Слайд 2)

Завдання: за допомогою алфавіту розшифрувати слова (цифра — це номер букви в алфавіті). Скласти із цими словами речення

       15, 21, 11, 18, 11, 27, 33          (Криниця)

       33, 2, 16, 24, 18, 33                    (Яблуня)

       33, 22, 15, 21, 1, 3, 11, 14        (Яскравий)

ІІ. Оголошення мети та теми уроку (Слайд 3)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (Слайд 4)

  • Прочитати вірш. З яким звуком ми попрацюємо сьогодні?

Ґаздиня ґвалт зчинила:

  • На ґанок ґава сіла!

А ґазда ґирлиґу  взяв

Й з ґанку ту прогнав.

 ІV. Поглиблення вивченого.

  1. Пояснення матеріалу

Літера ґ передає на письмі задньоязиковий зімкнений приголосний як в українських словах, так і в давно запозичених і зукраїнізованих: аґрус, ґава, ґандж, ґанок, ґатунок, ґвалт, ґедзь, гелґотати, ґирлиґа, ґлей, ґоґель-моґель…

У власних назвах іншомовного походження етимологічний g згідно з усталеною традицією вимовляють як г; проте збереження g у вимові не є порушенням орфоепічної норми. Отже, правильною є вимова: Гданськ і Ґданськ, Гренландія і Ґренландія, Гете і Ґете.

(Слайд 5) В українській мові є букви, які передають два звуки:    я =    й+а  ,   ю =   й+у  ,   є =   й+е  , якщо вони стоять:

а) на початку слова,

б) після букв, що позначають голосні,

в) після апострофа,

г) після знака м’якшення,

ґ) в окремих словах після Й: майя, фойє.

Буква ї = й+і  : їхати…

Буква щ = ш+ч : борщ…

Звуки, які передаються двома буквами, якщо вони належать до кореня слова: дзвін, джерело…               

  1.   Робота з підручником
  • Опрацювати таблицю на стор. 128
  • Виконання вправ 233, 234, 235

 

  1.  Гра «Порахуй звуки» (Слайд 6)

 

  1. Прочитайте виразно вголос. Визначте тему вірша. Дайте йому заголовок. Яким настроєм наповнений вірш? знайдіть слова із літерами Я, Ю, Є, Ї, поясніть їхнє звукове значення. (Слайд 7)

 

Про дружбу

 

В житті усім потрібна дружба:

І для розваг, і для журби.

Із другом легше в світі жити,

Але й дружити треба вміти.

 

Слід другові допомагати,

В пригоді завжди захищати,

Слід жарти друга розуміти

Й самому жартувати вміти.

 

Коли ж якесь нерозуміння,

Потрібно виявить терпіння.

При сварці – швидше помиритись –

Не варто з друзями сваритись.

 

  1. Фізхвилинка

 

Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)

Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)

Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)

Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)

Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)

Так — так — так! (стрибають на місці). 

 

  1. Гра «Два звуки». Знайдіть слова, в яких букви Я, Ю, Є позначають два звуки. (Слайд 8)

  1. Знайдіть слова, написані неправильно. (Слайд 9)

Безземельний, стебло, веридливий, пиріг, апельсин, лемон, крапелька, букварь, осилитися, веселка.

  1. Уставте пропущені букви. Поясніть їх написання. (Слайд 10)

Х…жак, пш…ниця, к…шеня, м…жа, ш…поче, од…ниця, д…мар, т…мніти, кр…ниця, с…кретар,  нал…вати, з…мувати.

  1. У якому рядку в усіх словах букви Я, Ю, Є позначають один звук?  (Слайд 11)
  1. Значення, помилитися, співає, знання.
  2. По-моєму, купатися, м’ята, обличчя.
  3. Пляма, копієчка, малювати, краєзнавчий.
  4. Ляльковий, їдальня, сперечатися, малюнок.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

«Мікрофон»

  • Буки я =    й+а  ,   ю =   й+у  ,   є =   й+е  , якщо…
  • Я знаю такі слова з літерою Ґ…

VІ. Підсумок уроку.

  1. Розмісти себе, на певній сходинці, після виконання завдання.

  1. Чи вміють дружити герої із мультика, персонажі якого ви бачили на уроці?
  2. Скажи комплімент сусіду по парті та своєму другу у класі.

VІІ. Домашнє завдання

  1. Правила параграф 22
  2. Вправа 236 (письмово)

 

docx
Додано
22 листопада 2018
Переглядів
5700
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку