Тема. Об’ємна аплікація з паперу «Соняшник»
Мета : -Освітня: формування навичок різних прийомів обробки паперу під час створення аплікації, удосконалення вмінь і навичок учнів виконувати розмітку;
- Розвиваюча: розвиток дрібної моторики рук, творчих якостей особистості;
- Виховна: виховання точністі, акуратності, посидючості, естетичного смаку;
- Корекційна – розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами трудових операцій, логічного мислення на основі залучення до інтелектуальних дій аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування; розвиток просторового орієнтування під час засвоєння трудових прийомів; уміння сприймати усні та письмові інструкції.
Об’єкт праці : об’ємна аплікація з кольорового паперу
Обладнання: кольоровий папір, картон, ножиці, клей, лінійка, олівець, зубочистка або шпажка або сірник, фотографії із зображенням соняшника
Хід уроку
Епіграф до уроку «Гарно робити - це значить оточувати себе гарними речами, які приносять радість і насолоду. Недарма кажуть: красиво робити - красиво жити. Щоб принести більше радості собі і людям - роби речі красиво!»
І. Організаційний етап
1.1. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Розгадування загадки
Він виріс гінко біля хати,
Серед городини в цвіту
І, мов хотів найвище стати,
Підвів голівку золоту. (М.Щербак)
2.2. « Цікавинки» про соняшник
Батьківщина соняшника-Мексика. Саме звідти у 1510 році його завезли іспанці і посіяли в Мадридському ботанічному саду. Соняшники вирощували як квіти, які дарували світським дамам і прикрашували палаци. Із їх насіння пізніше німці пробували готувати каву, але вона була не смачна, англійці пробували відварювати головки соняшника – цього взагалі не можна було їсти. До Російської імперії «квітку сонця» привіз Петро І із Голландії, і вона також тільки прикрашала клумби. І так, може, було б і до цих пір, якби не Данило Семенович Бокарєв, який 1841 року здогадався,як можна здобувати олію із соняшника. Саме з того часу соняшник став солідною олійною рослиною. А декоративні «квіти сонця» милують людське око на клумбах.
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
IV. Підготовчий етап
4.1.Перегляд фотографій із зображенням соняшника, визначення особливостей будови квітки, листя
Інформація для вчителя
Соняшник-однорічна висока(до 3м) рослина з прямостоячим стеблом із черговим розміщенням великих цілісних листків. На його верхівці утворюється велике суцвіття – кошик. Плід у соняшника – сім’янка.
4.2.Демонстрація готового виробу.
Завдання: - знайти відмінності у будові справжнього соняшника та аплікації;
- запропонувати ідеї щодо вдосконалення виробу.
4.3. Ознайомлення з технологічною картою виготовлення виробу.
Інструктаж щодо виконання роботи
4.4. Інструкція з БЖД (Вимоги до безпечної роботи з папером , ножицями та клеєм)
V. Практична робота
Технологічна карта виготовлення виробу
№ з/п |
Назва операції, послідовність виконання |
Зображення |
|
|
Виконання пелюсток |
||
1 |
Розмітити на жовтому кольоровому папері 25 прямокутничків (2х4 см) та розрізати. У кожного прямокутника заокругилити (ножицями) по два суміжні краї. |
|
|
2. |
Від основи пелюстки зробити розріз посередині до центра розміром 1 см. Зробити невеликий нахлест і склеїти
|
|
|
|
Виконання насінинок |
||
3. |
Розмітити на чорному кольоровому папері смужки (близько 50 шт.) розміром 5мм х 10 см та розрізати. Кожну смужку накрутити на зубочистку або сірник, край зафіксувати клеєм. Кожну «насінинку» обрежно зняти. |
|
|
|
Виготовлення листочків та стебла |
||
4. |
Розмітити (за шаблоном) два листочки із зеленого кольорового паперу, вирізати. По краю виконати «зубчики». Намітити прожилку посередині листочка, склавши його навпіл. |
|
|
5. |
Вирізати стеблинку із зеленого кольорового паперу. |
|
|
|
Виконання квіткового «кошика» |
||
6. |
Вирізати із білого паперу основу – коло радіусом 4 см. Наклеїти перший ряд пелюсток, змащуючи клеєм кожну пелюстку. Другий ряд наклеювати ближче до середини кола-основи, слідкуючи, щоб пелюстки другого ряду розміщувалися у «шаховому порядку» по відношенню до пелюсток першого. |
|
|
7. |
Змастити серединку основи клеєм і густо наклеїти «насінинки». Для зручності можна використовувати пінцет або нанизувати «насінинку» на зубочистку і розміщувати поряд з попередньою) |
|
|
|
Монтаж заготовок |
||
8. |
На аркуші картону білого, блакитного або синього кольорів розмітити розташування деталей. Наклеїти заготовки. |
|
|
VI. Підсумок уроку
6.1 Контроль за якістю виготовлених виробів.
6.2 Організація виставки робіт. Оцінювання робіт
6.3 Прибирання робочого місця
* Урок розрахований на дві години :
Тема: Виконання об’ємної аплікації «Галявина з маками».
Мета:
- Освітня – подальше формування навичок виконання напівоб’ємної аплікації, володіння різними прийомами обробки паперу під час створення аплікації, удосконалення навичок розмічання і вирізування, культури праці з клеєм;
- Розвивальна - розвиток дрібної моторики рук, творчих якостей особистості;
- Виховна - виховання точності, акуратності, посидючості, естетичного смаку;
- Корекційна - розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами властивостей матеріалів, трудових операцій; розвиток просторового орієнтування на основі розташування деталей за словесними вказівками вчителя; розвиток умінь виконувати трудові операції за наочною опорою (показом, малюнками); збагачення уявлення про предмети навколишнього середовища та їх властивості: форми, величини, кількість деталей.
Обладнання: кольоровий папір, картон, ножиці, клей, олівець, тонкий чорний маркер.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап:
1. Організаційний момент
2. Нервово-психічна підготовка – вправа «Відтвори малюнок»
3. Актуалізація опорних знань.
Печуть з ним булки і рулети,
Так навіть названі цукерки,
Квіточка, як варений рак.
Дізналися? Це – червоний … (мак)
ІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
2. Мотивація пізнавальної діяльності.
Робити з дітьми барвисті аплікації з кольорового паперу завжди цікаво і при цьому досить просто. Давайте сьогодні разом з дитиною зробимо об'ємну аплікацію у вигляді галявинки з красивими маками. Готову картину можна помістити в рамочку і тоді вона стане оригінальною прикрасою будь-якого будинку.
3. Правила ТБ при роботі з ножицями
4. Вступний інструктаж.
Для виготовлення саморобки вам необхідно підготувати такі інструменти та матеріали:
- кольоровий папір (нам знадобиться папір червоного, зеленого і світло-зеленого кольору);
- лист картону;
- клей ПВА;
- канцелярські ножиці;
- тонкий чорний маркер або гелеву ручку.
Приступимо до роботи:
Крок 1. На аркуші червоного паперу маркером або ручкою малюємо бутони маків.
Крок 2. Акуратно вирізаємо намальовані бутони ножицями.
Крок 3. Згинаємо кожен бутон за кількома діагоналям, надаючи йому об'ємну форму.
Крок 4. Обклеюємо лист картону кольоровим папером зеленого кольору. Красиво розкладаємо бутони маків на аркуші картону і приклеюємо їх.
Крок 5. Маркером або ручкою домальовуємо стеблинки і бутони, які ще не розпустилися. Вирізаємо з кольорового паперу невеликі листочки і приклеюємо їх до стеблинок.
Вставивши аплікацію в рамку, ми отримуємо чудову картину, яка прикрасить будь-який інтер'єр! Творчого вам настрою!
ІІІ. Заключний етап
1. Підсумок уроку
2. Рефлексія
Тема: Виготовлення об’ємної аплікації «Подорож на повітряній кулі» зі смужок паперу. Розмічання смужок за допомогою лінійки.
Мета:
- Освітня – подальше формування навичок виконання напівоб’ємної аплікації, володіння різними прийомами обробки паперу під час створення аплікації, удосконалення навичок розмічання і вирізування, культури праці з клеєм;
- Розвивальна - розвиток дрібної моторики рук, творчих якостей особистості;
- Виховна - виховання точності, акуратності, посидючості, естетичного смаку;
- Корекційна - розвиток просторового орієнтування на основі розташування деталей за словесними вказівками вчителя; розвиток умінь виконувати трудові операції за наочною опорою (показом, малюнками); збагачення уявлення про предмети навколишнього середовища та їх властивості: форми, величини, кількість деталей.
Обладнання: кольоровий папір, картон, ножиці, клей, олівець.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап:
1. Організаційний момент
2. Нервово-психічна підготовка. Знайди 6 відмінностей
ІІ. Основна частина
1. Вступний інструктаж Нам потрібно:
Хід роботи
ІІІ. Заключний етап
1. Підсумок уроку
2. Рефлексія
Тема: Виготовлення технікою витинаки писанок: «Пасхальний мобіль».
Мета: - Освітня – подальше ознайомлення з мистецтвом витинанки, формування навичок виконання простих витинанок, удосконалення навичок розмічання і вирізування, витинання отворів різної форми, оформлення робіт у єдину композицію; поглиблення знань про свято Великодня; пов’язані з ним звичаї та обряди;
- Розвивальна - розвиток дрібної моторики рук, творчих якостей особистості;
- Виховна - виховання точності, акуратності, посидючості, естетичного смаку; інтересу до народних звичаїв і традицій, національної гідності, гордості за свій народ.
- Корекційна - розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами трудових операцій; розвиток просторового орієнтування на основі розмічання шаблонів за словесними вказівками вчителя; розвиток умінь виконувати трудові операції за наочною опорою (показом, малюнками); збагачення уявлення про предмети навколишнього середовища та їх властивості.
Обладнання: двосторонній кольоровий папір, ножиці, олівець, дріт; ілюстрації Із зображенням писанок, зразки витинанок.
Хід уроку
I. Загально-корекційний етап
1. Організація до роботи
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Знайди відмінності»
3. Актуалізація опорних знань.
— Що таке витинанка?Коли у хатах наших предків з'явилися перші віконця, це були зовсім невеличкі отвори. Щоб засклити їх, майстри розкочували скляну кульку. Тому кожне віконечко було круглим. Пізніше для одного вікна використовували вже чотири скляних кружечки. Щоб привернути до вікна увагу, його прикрашали. Спочатку в ролі прикрас виступали витинанки зі шкіри, потім паперові. Для виготовлення витинанок брали папір, фарбували його в червоний, рожевий, синій, зелений кольори. Папір складали вчетверо. Ножем або ножицями вирізали візерунки.
Витинанки були виявом святкової радості. Коли навесні йшли сіяти хліб, наклеювали весняну витинанку. Коли збирали врожай, наліплювали осінню. Поступово тісно стало витинанкам на вікнах. Їх почали наклеювати на полицях, сволоках, стінах. Почали вирізувати витинанки для забавки дітям.
4. Мотивація пізнавальної діяльності Дивовижні витинанки, вплетені у пісню… за посиланням
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=n259rrSmziw
II. Основна частина
1. Повідомлення теми
2. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
- Вступна бесіда
— Тиждень перед Великоднем називають Білим, або Чистим. У ці дні в господарстві все чистять, білять хату, розмальовують, прикрашають. Найважливіший день — четвер. Його називають Страсним, або Чистим. У суботу печуть паску — великий, гарно випечений хліб, який символізує вічність людського життя. Невід'ємною частиною Великоднього стола є писанка. З писанок розпочинався Великодній сніданок у кожній українській оселі.
Назва «писанка» походить від слова «писати».
Писанка — яйце, поверхня якого покрита різнокольоровим розписом з допомогою воску та барвників.
Мальованка — яйце, розмальоване фарбами, аквареллю, гуашшю за допомогою пензлика.
Крапанка — на поверхню яйця наносять крапочки воску, а після занурюють його у фарбу.
Крашанка — яйце, пофарбоване в один колір.
Дряпанка — на поверхні яйця, пофарбованого в темний колір, голкою або іншим гострим предметом видряпується візерунок, орнамент.
— А чи знаєте ви, що існує музей писанки? https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=lWQlhxxP9fU
Фізкультхвилинка
4. Демонстрування та аналіз зразка
- Інструктаж
Варіанти складання і вирізування писанок
Якщо ви хочете зробити великодню листівку, то наклейте витинанку на кольоровий картон або папір. На зворотній стороні витинанки напишіть привітання «З Великоднем!»
Можна зробити «Пасхальний мобіль»: кожну писанку-витинанку підв’язати на ниточку, вирізати контурне зображення кошика або гніздечка і приєднати до нього ниточки з писанок. Кошик вгорі фіксується наприклад, на люстрі, за допомогою гачка із дроту. Така підвіска стане гарним оздобленням на свято.
Можна переглянути навчальне відео по виготовленню писанки у техніці витинанки за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=oiDRMqsxdFc
ІІІ. Заключна частина. Підсумок уроку.
— Як ще називають Великдень? Які види писанок ви знаєте?
— Ось які прислів'я склали люди про Великдень.
• Шити, білити, бо завтра Великдень.
• Дороге яєчко к Великому дню.
• Красна річка берегами, а Великдень — пирогами.
• На Великдень сорочка — хоч лихенька, аби біленька.
Тема: Тасьма, шпагат, нитки. Властивості: колір, товщина. Застосування. Зв’язування ниток, плетіння. Виготовлення китичок з ниток.
Мета:
Обладнання: шматочок картону (будь-який невеличкий предмет прямокутної форми); товсті нитки для в'язання; ножиці.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап
1. Організація до роботи
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Вправні пальчики» (кінезіологічна вправа для розвитку мозку – двома руками одночасно з’єднувати по черзі вказівний,середній, підмізинний та мізинець з великим пальцем, потім у зворотному порядку)
3. Актуалізація опорних знань (бесіда).
- Які є текстильні матеріали?
- Які вони мають властивості?
- Як застосовуються на практиці у нашому житті?
ІІ. Основна частина
1. Повідомлення теми
2. Сприймання та засвоєння матеріалу.
До текстильних матеріалів насамперед відносяться такі:
Від стрічки тасьма відрізняється, головним чином, тим, що стрічка служить переважно прикрасою, тим часом як тасьма призначається для зв'язування і стягання частин одягу і т. п., внаслідок чого міцність для неї є однією з необхідних якостей)
Нитки, тасьма та шпагат мають широке застосування.
2. Виготовлення китички з ниток. Китички з ниток дуже приємно виглядають, легко виготовляються і можуть бути використані у найрізноманітніших виробах – для оздоблення покривала, скатертини, серветки, хустки, навіть як просто прикраси.
Інструктаж.
Необхідні матеріали - шматочок картону (будь-який невеличкий предмет прямокутної форми); товсті нитки для в'язання; ножиці ;
Хід роботи:
1. Виріжте прямокутник з картону необхідного розміру (можна використовувати будь-який цупкий прямокутник – магнитик, використану пластикову картку, навіть просто зімкнені кілька пальців руки).
2. Щільно намотати нитки на картон.
3. Продіти нитку під намотані нитки з одного боку і зав'язати вузлик. Це буде нитка, на якій висітиме китичка.
4. Розрізати моток, прибрати картон. Розправити ниточки у китичці. Окремою ниточкою зв'язати китичку на відстані приблизно 1 см від верху.
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА
Виготовлення китиці
Матеріали та інструменти: нитки, гачок, картонний прямокутник,ножиці, намистинки або бісер. Час на виконання:
20хвилин
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Графічне зображення |
Технічні умови виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
Намотува-ння ниток на картон |
|
Вирізати з картону прямокутник (його розмір повинен близько відповідати довжині китиці) і намотати на нього нитку (чим більше витків, тим об’ємніше китиця). |
2. |
Розрізання ниток |
|
Потім іншою ниткою (залежно від товщини китиці – складеної вдвічі) міцно перев’язати витки. Розрізати нитки з протилежного боку картонного прямокутника |
|
Обмотува-ння головки китиці |
|
Приблизно на 2 см нижче того місця, де були перев'язані нитки, кілька разів обмотати китицю. |
4. |
Підрівнян-ня нижнього краю |
|
Підрівняти нижній край китиці ножицями. |
5. |
Прикра-шання китиці |
|
Можна замаскувати нитки обмотки намистинами або бісером. Також можна прикрасити китицю нанизаними на нитку контрастними або підібраними в тон намистинками. |
Додатково можна ознайомитися з технологією виготовлення китички у відео майстер-класі за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=N8dTzd4SVpg
ІІІ.Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
2. Домашнє завдання – виготовити китичку, за бажанням прикрасити нею ланцюжок.
Тема: Виготовлення стилізованої фігурки ляльки.
Мета:
Обладнання: шматочок картону (будь-який невеличкий предмет прямокутної форми); товсті нитки для в'язання; ножиці.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап
1. Організація до роботи
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Запам’ятай предмети» (дитина невеликий проміжок часу сприймає зображення, потім по пам’яті розповідає, які предмети, скільки, колір тощо)
3. Актуалізація опорних знань
Текстильні матеріали – це …Нитки бувають …
Нитки випускаються… На практиці у нашому житті нитки застосовуються …
ІІ. Основна частина
1. Повідомлення теми
2. Сприймання та засвоєння матеріалу.
ВИДИ ЛЯЛЬОК-МОТАНОК З НИТОК
Інструктаж.
Хід роботи – за інструкційною карткою:
Необхідні матеріали - шматочок картону (будь-який невеличкий предмет прямокутної форми); товсті нитки для в'язання; ножиці.
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА
Можна виготовити ляльку-мотанку хлопчика
ІІІ.Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
2. Нервово-психічне розвантаження – мультик про голку та ножиці - Игра (1985) https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=xk95Peevzuc
Тема: Ґудзики, їх види, отвори на них. Стібки в ручному виконанні для шиття. Голка. ТБ при користування голкою. Заправлення нитки в голку. Зав’язування вузлика. Пришивання ґудзиків на цупкий папір: «Сукня для ляльки».
Мета:
- Освітня – ознайомлення учнів з призначенням, різновидами ґудзиків; інструментами, трудовими операціями, технологічною послідовністю пришивання; закріплення уявлень про техніку безпеки під час роботи з ножицями, голкою; формування вмінь пришивати ґудзики з двома та чотирма наскрізними отворами на цупкий папір; зав’язувати вузлик; виготовляти поробку «Сукня для ляльки»;
- Розвивальна – розвиток дрібної моторики, точності та координації рухів, розвиток пам’яті, уваги, творчих здібностей, уяви;
- Виховна – виховання охайності, організованості, дисциплінованості, любові до праці; естетичного смаку:
- Корекційна – розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами трудових операцій, логічного мислення на основі залучення до інтелектуальних дій аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування; розвиток просторового орієнтування під час засвоєння трудових прийомів; уміння сприймати усні та письмові інструкції
Обладнання: структурований за вимогами онлайн-режиму матеріал, відео майстер-клас, ілюстрації, інструкційні картки, картон, голки, нитки, ножиці, ґудзики.
Хід уроку.
І. Загально-корекційний етап.
1. Організація до роботи.
ІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми
2. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
- Відео з практичними прийомами по пришиванню ґудзиків
https://www.youtube.com/watch?v=-M8WQH1uBz0
ІІІ. Заключний етап.
1. Підсумок уроку. Рефлексія.
2. Нервово-психічне розвантаження – перегляд міні-мультика «Сто гудзиків» https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=b4RPPQTKi8E
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА
Пришивання ґудзиків на цупкий папір. Виконання виробу «Сукня для ляльки».
Матеріали та інструменти: силует сукні із картону, нитки, ґудзики бажаної форми та кольору, ножиці, голка, маркер. Час на виконання: 40 хвилин
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Графічне зображення |
Технічні умови виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
Заготовка силуету сукні |
|
Вирізати із картону за шаблоном силует сукні, підібрати ґудзики та нитки, запланувати розташування ґудзиків на сукні. |
2. |
Розмітка |
|
Маркером намітити місця пришивання ґудзиків. |
3. |
Заправляння нитки, виконання вузлика |
|
Заправити у голку нитку бажаного кольору (в тон сукні або контрастного), урівняти краї нитки і виконати вузлик: навколо вказівного пальця, притримуючи край, зробити 1-2 оберти нитки; «скотити», одночасно скручуючи, нитки з пальця; затягти вузлик, підхопивши його середнім пальцем. |
4. |
Пришивання першого гудзика |
|
Ввести голку зі зворотнього боку «сукні» у місці намітки, одягти ґудзик. |
5. |
Пришивання першого гудзика |
|
Ввести голку у другий отвір ґудзика, вивести на виворітну сторону «сукні». Повторити операцію 3-4 рази. |
6. |
Пришивання наступних гудзиків |
|
Виконати перехід до наступного ґудзика зі зворотного боку, вивести голку на лице, одягти ґудзик. Далі повторюємо дії, як із першим ґудзиком. |
7. |
Закріплення края нитки |
|
У разі закінчення нитки необхідно зробити на виворітній стороні вузлик. Для цього голку вводимо під нитку, яка знаходиться поряд; на гострий кінець намотуємо 2-3 рази нитку і витягуємо голку, затягуючи вузлик. |
8. |
Пришивання решти ґудзиків. Перевірка правильності роботи оцінкою виворітної сторони. |
|
По черзі пришиваємо всі заплановані ґудзики. Закріплюємо нитку в кінці так, як у пункті 7. Перевіряємо акуратність роботи, оцінюючи вигляд зворотнього боку. |
Тема:Пришивання ґудзиків на цупкий папір: «Гусеничка».
Мета:
- Освітня – поглиблення уявлень про призначення, різновиди ґудзиків; інструменти, трудові операції, технологічну послідовність пришивання; закріплення уявлень про техніку безпеки під час роботи з ножицями, голкою; подальше формування вмінь пришивати ґудзики з двома та чотирма наскрізними отворами на цупкий папір; зав’язувати вузлик; виготовляти поробку «Гусеничка»;
- Розвивальна – розвиток дрібної моторики, точності та координації рухів, розвиток пам’яті, уваги, творчих здібностей, уяви;
- Виховна – виховання охайності, організованості, дисциплінованості, любові до праці; естетичного смаку:
- Корекційна – розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами трудових операцій, логічного мислення на основі залучення до інтелектуальних дій аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування; розвиток просторового орієнтування під час засвоєння трудових прийомів; уміння сприймати усні та письмові інструкції
Обладнання: структурований за вимогами онлайн-режиму матеріал, відео майстер-клас, ілюстрації, інструкційні картки, картон, голки, нитки, ножиці, ґудзики.
Хід уроку.
І. Загально-корекційний етап.
1. Організація до роботи.
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Знайди однакові малюнки» (у кожному ряду знайди два однакові малюнки)
3. Актуалізація опорних знань
ІІ. Основна частина.
1 Повідомлення теми
2. Сприймання і засвоєння матеріалу
Народні прикмети про ґудзики
Магія ґудзиків
Чарівними силами володіють не всі ґудзики, а тільки «діряві».
Для досягнення «магічного ефекту» варто вибирати ґудзики з чотирма отворами, просвердленими в дереві, слоновій кістці або в природному перламутрі.
Колір ґудзиків – не менш важливий інструмент в залученні удачі.
Червоні ґудзики допомагають в особистому житті.
Блакитні і сині ґудзики сприяють загостренню інтуїції та несуть дар передбачення.
Зелені ґудзики забезпечують успіх у фінансових операціях, вказують джерела вигоди.
Жовті ґудзики відганяють нечисті сили, піднімають настрій і життєвий тонус.
ПАМ'ЯТНИКИ НА ЧЕСТЬ ГУДЗИКІВ
Литва Германія
Україна Норвегія
Музей ґудзиків, США
Виготовлення композиції «Гусеничка» на цупкому папері.
Вступний інструктаж
1. Підготувати фон – аркуш картону бажаного кольору та ґудзики.
2. Намітити на картоні місця пришивання ґудзиків.
3. Пришити ґудзики. Домалювати вусики, лапки, очі маркером.
За бажанням можна пофантазувати, додати парасольку та хмаринку, метелика тощо.
Для тих, хто вже відчуває себе майстром, можна прикрасити «ґудзиковою» гусеничкою светрик, кофтинку, серветку.
ІІI. Заключна частина.
1. Підсумок. Рефлексія
2. Нервово-психічне розвантаження – перегляд відеоролику
На Кіровоградщині відкрили музей ґудзиків
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=9rh8HSpF3qc
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА
Пришивання ґудзиків на цупкий папір. Виконання композиції «Гусеничка».
Матеріали та інструменти: силует листочка із картону, нитки, ґудзики бажаної форми та кольору, ножиці, голка, маркер. Час на виконання: 40 хвилин
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Графічне зображення |
Технічні умови виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
Заготовка силуету листика |
|
Вирізати із картону за шаблоном силует листочка, підібрати ґудзики та нитки, запланувати розташування ґудзиків у гусеничці на листочку. |
2. |
Розмітка |
|
Маркером намітити місця пришивання ґудзиків. |
3. |
Заправляння нитки, виконання вузлика |
|
Заправити у голку нитку бажаного кольору (в тон сукні або контрастного), урівняти краї нитки і виконати вузлик: навколо вказівного пальця, притримуючи край, зробити 1-2 оберти нитки; «скотити», одночасно скручуючи, нитки з пальця; затягти вузлик, підхопивши його середнім пальцем. |
4. |
Пришивання першого гудзика |
|
Ввести голку зі зворотнього боку «сукні» у місці намітки, одягти ґудзик. Ввести голку у другий отвір ґудзика, вивести на виворітну сторону «сукні». Повторити операцію 3-4 рази. |
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Графічне зображення |
Технічні умови виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5. |
Пришивання наступних гудзиків |
|
Виконати перехід до наступного ґудзика зі зворотного боку, вивести голку на лице, одягти ґудзик. Далі повторюємо дії, як із першим ґудзиком. |
6. |
Закріплення края нитки |
|
У разі закінчення нитки необхідно зробити на виворітній стороні вузлик. Для цього голку вводимо під нитку, яка знаходиться поряд; на гострий кінець намотуємо 2-3 рази нитку і витягуємо голку, затягуючи вузлик. |
7. |
Пришивання решти ґудзиків. Перевірка правильності роботи оцінкою виворітної сторони. |
|
По черзі пришиваємо всі заплановані ґудзики. Закріплюємо нитку в кінці так, як у пункті 7. Перевіряємо акуратність роботи, оцінюючи вигляд зворотнього боку. |
8. |
Пропрацювання додатковими деталями |
|
Намалювати вусики маркером, лапки, приклеїти очі. |
Тема: Пришивання ґудзиків на цупкий папір: «Кумедний баранчик».
Мета:
- Освітня – поглиблення уявлень про призначення, різновиди ґудзиків; інструменти, трудові операції, технологічну послідовність пришивання; закріплення уявлень про техніку безпеки під час роботи з ножицями, голкою; подальше формування вмінь пришивати ґудзики з двома та чотирма наскрізними отворами на цупкий папір; зав’язувати вузлик; виготовляти поробку «Кумедний баранчик»;
- Розвивальна – розвиток дрібної моторики, точності та координації рухів, розвиток пам’яті, уваги, творчих здібностей, уяви;
- Виховна – виховання охайності, організованості, дисциплінованості, любові до праці; естетичного смаку;
- Корекційна – розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами трудових операцій, логічного мислення на основі залучення до інтелектуальних дій аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування; розвиток просторового орієнтування під час засвоєння трудових прийомів; уміння сприймати усні та письмові інструкції
Обладнання: структурований за вимогами онлайн-режиму матеріал, відео майстер-клас, ілюстрації, інструкційні картки, картон, голки, нитки, ножиці, ґудзики.
Хід уроку.
І. Загально-корекційний етап.
1. Організація до роботи.
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Знайди дві однакові фігури»
3. Актуалізація опорних знань
ІІ. Основна частина.
1 Повідомлення теми
2. Сприймання і засвоєння матеріалу
Виготовлення композиції «Кумедний баранчик» на цупкому папері.
Вступний інструктаж
1. Підготувати фон – аркуш картону бажаного кольору та ґудзики білого кольору.
2. Намалювати на картоні фігурку баранчика чорним маркером, намітити місця пришивання ґудзиків.
3. Пришити ґудзики.
Хто відчуває себе гарним майстром, можна пришивати на тканині, прикрасити таким гарним малюнком декоративну подушечку, серветку.
ІІI. Заключна частина.
1. Підсумок. Рефлексія
2. Нервово-психічне розвантаження – перегляд відеоролику для подальшого творчого натхнення
Поделки из пуговиц для детей и взрослых. Фото идеи для творчества
https://www.youtube.com/watch?v=tmQwoyhEzyw
Тема: Виконання прямих стібків на картоні по проколу: «Тюльпани».
Мета:
- Освітня – подальше формування уявлень про прямі стібки, їх призначення, техніку виконання; вміння виконувати прямі стібки в’язальними нитками на картоні по попереднім проколам; зав’язувати вузлик; виготовляти поробку «Тюльпани»; закріплення уявлень про техніку безпеки під час роботи з ножицями, голкою;
- Розвивальна – розвиток дрібної моторики, точності та координації рухів, розвиток пам’яті, уваги, творчих здібностей, уяви;
- Виховна – виховання охайності, організованості, дисциплінованості, любові до праці, до природи; естетичного смаку;
- Корекційна – розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами трудових операцій, логічного мислення на основі залучення до інтелектуальних дій аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування; розвиток просторового орієнтування під час засвоєння трудових прийомів; уміння сприймати усні та письмові інструкції
Обладнання: структурований за вимогами онлайн-режиму матеріал, ілюстрації, інструкційні картки, картон, голки, нитки, ножиці.
Хід уроку.
І. Загально-корекційний етап.
1. Організація до роботи.
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Спробуй повтори!»
3. Актуалізація опорних знань.
(НОЖИЦІ) (ГОЛКА)
(НИТКА)
Виростає з цибулинки,
Різні має він відтінки.
Сам поважний, наче пан,
Із чужих країв – …
(Тюльпан)
ІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми.
2. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Прямі шви — використовують найчастіше для намітки вироби, а також таким швом зшивають дві чи кілька деталей крою. Завдяки цьому простому шву деталі виробу не зрушаться нікуди і їх потім буде зручніше строчити на машинці. Виконується він просто, достатньо проколювати голкою тканину або тканини і просувати нитку вперед по прямій лінії. Бажано, щоб довжина стібка була не більше 1,5 сантиметрів.
3. Практична робота.
Заготовка необхідних матеріалів: картон, в’язальні нитки зеленого та жовтого (рожевого, червоного, білого) кольорів, голка, ножиці.
ІІІ. Заключна частина
1. Підсумок.
2. Нервово-психічне розвантаження -Парад Тюльпанов, Никитский ботанический сад
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА
Виконання композиції «Тюльпани»
прямими стібками на картоні по проколу.
Матеріали та інструменти: в’язальні нитки зеленого та жовтого (на вибір – рожевого, червоного білого) кольорів, ножиці, голка, шило, картон, олівець, фломастери. Час на виконання: 40 хвилин
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Графічне зображення |
Технічні умови виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
Нанесення малюнка |
|
На зворотньому боці картону нанести малюнок олівцем |
2. |
Виконання проколів |
|
Шилом або голкою зробити проколи з відстанню ≈ 1,5 см |
3. |
Вишивання тюльпанів в один ряд |
|
Почати шити в’язальною ниткою жовтого (або рожевого, червоного, білого) кольору по проколам прямими стібками (як зметувати) |
4. |
Вишивання тюльпанів (другий ряд) |
|
Коли один ряд буде пройдено, можна повторити дії у протилежному напрямку, досягаючи неперервного контуру фігури, елемента. |
5. |
Заклірелення нитки |
|
У випадку закінчення нитки, зміни нитки на нитку іншого кольору ззаду треба закріпити нитку вузликом. |
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Графічне зображення |
Технічні умови виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
6. |
Вишивання листя |
|
Так само прямими стібками по проколам прошити листя ниткою зеленого кольору. |
7. |
Звірення малюнку зі зворотнього боку |
|
Малюнок зі зворотнього боку буде майже таким самим, як і з лиця. |
8. |
Вишивання стебел |
|
Прямими стібками по проколам прошити стеблае4 ниткою зеленого кольору. Пройшовши по всім проколам, ми отримаємо такий результат |
9. |
Вишивання листя та стебел (другий ряд) |
|
Можна повернутися назад і, знову прямими стібками заповнити «прогалини» у конурі листочків, стеблин |
10. |
Промальовка додаткових деталей |
|
За бажанням можна маркером промалювати додаткові деталі - прожилки на листочках, галявинку тощо. |
Тема: Виконання прямих стібків на тканині (картоні) по розмітці: «Звірі та птахи» (за вибором).
Мета:
- Освітня – подальше формування уявлень про прямі стібки, їх призначення, техніку виконання; вміння виконувати прямі стібки в’язальними нитками на картоні по попереднім проколам; зав’язувати вузлик; виготовляти поробку «Пінгвіни»; закріплення уявлень про техніку безпеки під час роботи з ножицями, голкою;
- Розвивальна – розвиток дрібної моторики, точності та координації рухів, розвиток пам’яті, уваги, творчих здібностей, уяви;
- Виховна – виховання охайності, організованості, дисциплінованості, любові до праці, до природи; естетичного смаку;
- Корекційна – розвиток мовлення на основі збагачення словника назвами трудових операцій, логічного мислення на основі залучення до інтелектуальних дій аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування; розвиток просторового орієнтування під час засвоєння трудових прийомів; уміння сприймати усні та письмові інструкції
Обладнання: структурований за вимогами онлайн-режиму матеріал, ілюстрації, інструкційні картки, картон, голки, нитки, ножиці.
Хід уроку.
І. Загально-корекційний етап.
1. Організація до роботи.
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Спробуй повтори!»
Вправа «Ножиці – песик – конячка»
3. Актуалізація опорних знань.
акьнелаМ яцарп ещарк аз екилев яллідзеб.
ІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми.
2. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Прямі шви — використовують найчастіше для намітки вироби, а також таким швом зшивають дві чи кілька деталей крою. Завдяки цьому простому шву деталі виробу не зрушаться нікуди і їх потім буде зручніше строчити на машинці. Виконується він просто, достатньо проколювати голкою тканину або тканини і просувати нитку вперед по прямій лінії. Бажано, щоб довжина стібка була не більше 1,5 сантиметрів.
3. Практична робота.
Інструкційна карта
Виконання композиції «Пінгвіни» прямими стібками на картоні по проколу.
Матеріали та інструменти: в’язальні нитки чорного та жовтого кольорів, ножиці, голка, шило, картон, олівець, фарби (або кольорові олівці). Час на виконання: 40 хвилин
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Графічне зображення |
Технічні умови виконання |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1. |
Нанесення малюнка |
|
На зворотньому боці білого картону нанести малюнок олівцем. Можна вишити інших тварин або птахів (за бажанням) |
|
2. |
Виконання проколів |
|
Шилом або голкою зробити проколи з відстанню ≈ 1,5 см |
|
3. |
Заправляння нитки, виконання вузлика. |
|
Заправити нитку у голку, виконати вузлик: навколо вказівного пальця, притримуючи край, зробити 1-2 оберти нитки; «скотити», одночасно скручуючи, нитки з пальця; затягти вузлик, підхопивши його середнім пальцем. |
|
4. |
Вишивання дзьобиків та лапок в один ряд |
|
Почати шити в’язальною ниткою жовтого кольору по проколам прямими стібками (як зметувати) |
|
5. |
Вишивання дзьобиків та лапок (другий ряд) |
|
Коли один ряд буде пройдено, можна повторити дії у протилежному напрямку, досягаючи неперервного контуру фігури, елемента. |
|
6. |
Заклірелення нитки |
|
У випадку закінчення нитки, зміни нитки на нитку іншого кольору з виворітного боку треба закріпити нитку вузликом. |
|
7. |
Вишивання тулуба, голови, крил |
|
Так само прямими стібками по проколам прошити тулуби, голови, крила пінгвінів ниткою чорного кольору. Пройшовши по всім проколам, ми отримаємо такий результат |
|
8. |
Вишивання тулуба, голови, крил (другий ряд) |
|
Можна повернутися назад і, знову прямими стібками заповнити «прогалини» у конурі тулубів, голів, крил пінгвінів |
|
9. |
Звірення малюнку зі зворотнього боку |
|
Малюнок зі зворотнього боку буде майже таким самим, як і з лиця. |
|
10. |
Промальовка додаткових деталей |
|
Маркером намалювати круглі очі. Кольоровими олівцями або фарбами (за бажанням ) можна «розфарбувати» деталі: жовтим – дзьобики та лапки, чорним – хутро на тулубі, крила, блакитним – фон тощо. |
|
ІІІ. Заключна частина
1. Підсумок.
2. Нервово-психічне розвантаження – Відео про пінгвінів-втікачів підкорило інтернет
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=QWYrYDAIaFk
Тема: Поняття про конструювання виробів з окремих деталей. Види конструювання. Способи кріплення деталей. Засоби праці. Конструювання казкового містечка із деталей дерев’яного конструктора.
Мета:
- Освітня – ознайомлення учнів з поняттям про конструювання виробів з окремих деталей, видами конструювання, способами кріплення деталей; закріплення уявлень про призначення будівельного конструктора, форму, розмір деталей, особливості їх з’єднання; правила користування; вдосконалення навичок виділення в реальних предметах їх функціональних частин (фундамент, стіни, дах, стелю, вікна, двері) і визначення їх просторового розташування, будування в певній послідовності за зразком; формування умінь конструювати казкове містечко із деталей дерев’яного конструктора;
- Виховна – виховання інтересу до занять конструюванням, посидючості, вміння доводити розпочату справу до кінця, чуйності на труднощі інших людей, поваги до праці дорослих.
- Корекційно-розвивальна - розвиток зорово-моторної координації, просторового орієнтування, уваги, наочно-образного і наочно-дієвого мислення, вміння здійснювати аналіз своєї роботи.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап
1. Організація до роботи
2. Нервово-психічна підготовка – гра «Дослідник» - Знайдіть вид зверху для кожної пірамідки
3. Актуалізація опорних знань
• Хто розповість, для чого потрібен будівельний конструктор?
• 3 яких деталей можна звести стіни, дах?
• Як вони з’єднуються?
• Як треба користуватися конструктором?
ІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми.
2. Сприймання та усвідомлення матеріалу.
Люди яких професій потрібні, щоб збудувати будинок? (Відповіді дітей.)
Бесіда про будівництво.
На будівництві працює багато робітників таких професій: муляр (укладає цеглу), монтажник (монтує залізобетонні панельні блоки), штукатури та маляри (штукатурять і фарбують стіни), сантехники (укладають труби для газу і води), машиністи підйомних кранів, бетономішалок, шофери, такелажники, які керують подачею будівельних матеріалів на поверхи, що споруджуються.
Раніше будівельна техніка була недосконалою і будинок зводили протягом двох - трьох років. Тепер будівельники працюють швидко, бо на будівництві є багато різних машин і механізмів, готових панелей-блоків. Тому будинок можна спорудити за два - три місяці.
Конструктор ― це людина, яка створює нові вироби, машини або вдосконалює їх (робить кращими).
Конструктором ще називають набір деталей, з яких можна складати (конструювати) якісь вироби: маленькі машини, споруди, меблі.
Хвилинка відпочинку
Поза «Велетень» - стоячи на носочках, потягнути руки вгору.
Поза «Карлики» - присівши навпочіпки витягнути руки вперед, спина пряма.
Вправа з обручем або гімнастичної палицею «Будівельник»
(Руху руками вгору, в сторони, вниз)
Подивіться, ось який
Будинок високий і великий
Все розмістяться друзі
У будинку, що побудував я!
Один з таких макетів будинку треба виготовити з деталей будівельного конструктора.
Або один з таких макетів:
ІІІ. Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
2. Нервово-психічне розвантаження – перегляд мультику «Какой чудесный день!» https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=10OSD1sa-Tk
Тема: Добір деталей для виготовлення заданої конструкції за зразком. Правила роботи з конструктором типу «Лєго». Виготовлення виробів за зразком: «Зоопарк». Складання з лічильних паличок площинних об’єктів за зразком.
Мета:
- Освітня – подальше формування вміння добирати деталі для виготовлення заданої конструкції за зразком, виготовляти об’ємні конструкції з конструктора типу «Лєго» та площинні об’єкти із лічильних паличок; вдосконалення навичок виділення в реальних предметах їх функціональних частин, визначення їх просторового розташування, будування в певній послідовності за зразком; формування умінь конструювати тварин для «Зоопарку»;
- Виховна – виховання інтересу до занять конструюванням, посидючості, вміння доводити розпочату справу до кінця, любові до тварин;
- Корекційно-розвивальна - розвиток зорово-моторної координації, просторового орієнтування, уваги, наочно-образного і наочно-дієвого мислення, вміння здійснювати аналіз своєї роботи.
Хід уроку
І. Загально-корекційний етап
1. Організація до роботи
2. Нервово-психічна підготовка – «Сірникові головоломки»
3.Актуалізація опорних знань.
1. Він такий смугастий,
Він такий ікластий,
Найстрашніший у тайзі,
Перед ним тремтять усі.
Як роззявить
пащу: – игрр!!
Називають звіра… (тигр).
2. Вкрита травами гора.
Під горою є нора.
В ній хитрюга непроста
Від собак хова хвоста:
Як навідалась в курник,
Так відразу ж півень зник! (Лисиця)
3. Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є,- жорстока лють.
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк…
Грізний звір цей, звісно… (вовк).
4. З рогами, а не бик,
Доять, а не корова,
Кору здирає,
А кошиків не плете. (Коза)
5. Пазурастий він, гривастий,
Як збирається напасти.
Рявкне – ох, і любий рев…
Відгадали? Так, це… (лев).
6. На хвостику гойдається.
Банани полюбляє.
І зветься це малятко –
Веселе… (мавпенятко).
7. Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни. (Ведмідь)
8. Стрічка по землі біжить,
Обережним треба бути –
Вона може укусити. (Змія)
9. Вік свій ходить з кулаками,
Та ще й сідають на нього з мішками. (Верблюд)
– Ми можемо побачити цих тварин у зоопарку. А що таке зоопарк?
Зоопарк (зоологічний парк) – територія, спеціально створена людиною, з будівлями та обладнанням для утримання, збереження, розмноження зникаючих видів та публічного показу тварин.
Зоологічні парки створюють з метою створення експозицій рідкісних, екзотичних та місцевих видів тварин, вивчення дикої фауни і розроблення наукових основ її розведення у неволі.
Я малюю зайчика для вас – раз.
Це у нього, бачте, голова – два.
Це у нього вуха довгі – три.
Це у нього куций хвіст – чотири.
Це очиці весело горять – п’ять.
Ротик, зубки, хай моркву їсть – шість.
Шубка тепла, хутряна на нім – сім.
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім.
Ще навколо посаджу я дерева – дев’ять.
І хай сонце сяє угорі – десять.
Виготовлення з конструктора ЛЄГО тварин для зоопарку за зразком. Демонстрування та аналіз зразка
.
ІІІ. Заключна частина.
1. Підсумок.
2. Нервово-психічне розвантаження - Хочу Жить в Зоопарке