Усний журнал
«Треба так багато знати,як ідеш гриби збирати»
Мета:
1) вчити дітей розрізняти отруйні та їстівні гриби;
2)розвивати спостережливість, кмітливість, уважність;
3)виховувати бережливе ставлення до природи.
Девіз заняття :
«Будемо у навколишній світ мандрувати
Будемо рідну природу вивчати!
Тож побажаємо удачі.
Ι будемо далі мандрувати.»
Хід заходу
Сьогодні ми поговоримо про гриби і допоможе нам у розгляді цієї теми усний журнал.
Сторінка – «До лісу, до лісу»
Ведуча. Кількість їстівних грибів на території Європи досягає 500 видів. Але лише невелика частина їх, 80-100 видів, досить широко відома населенню, і набагато менша частина є в продажу. В Україні майже всі ці види грибів ростуть, Але в їжу ми вживаємо тільки якихось 10-15 видів. Потрібно мати великий досвід та багато знань, щоб розпізнати їстівний гриб.
- Як же зривати гриби?
На всі ваші запитання відповість Лісник.
Лісник. Хочу сказати вам, що не всі гриби потрібно зривати. Зустрів незнайомий грибок – не чіпай, не топчи: комусь, може він потрібен. Деякими видами грибів лікуються хворі звірята, зрештою, просто ласують ними; є гриби, що «дружать» з деревами, допомагають їм рости.
А якщо ж зриваєте гриб, то робіть це так: акуратно візьміть ніжку і обережно покручуючи, витягніть його. Якщо ніжка крихка, підважте грибок ножем, або ж виштовхніть акуратно пальцем. Не забудьте загорнути залишену ямку мохом чи листям, щоб не скалічити грибниці.
Сторінка – «Поетична»
На цій сторінці відбувається декламування віршів про гриби.
Боровик
Я, гриб – боровик,
Маскуватися звик.
Мусиш ліс обійти,
Щоб мене знайти.
Лисички
Ми, лисички, жовті личка,
Ростом зовсім невеличкі,
Не червиві, дуже чисті,
Не ховаємось у листі.
Хто на слід наш потрапляє,
Повен кошик назбирає,
Ростемо не поодинці,
Нас шукайте у низинці.
Опеньки
Ми – опеньки,
Ніжки тоненькі,
Шиї, мов цівки.
Круглі голівки.
А як більше виростимо,
Парасольки розкриємо.
Сироїжки
Я – сироїжка, біла ніжка,
У різний колір чепурюсь.
Така тендітна, така я ніжна,
У руки візьмеш –і кришусь.
Хоча кришусь, хоча тендітна,
А кажуть, дуже апетитна.
Хто куштував хоч раз мене,
Забачить в лісі - не мене.
Сторінка – «Стежина пригод»
Юннати весело розбігаються навколо і шукають гриби, перегукуються.
Від гурту відходить юннатка Валя і знаходить великого гриба.
Валя.
Ой, який красень під деревом!
Ι як виглядає апетитно!
В цей час виходять непомітно отруйні гриби-розбійники, а Валя помічає, що загубилася.
Але раптом… Ой, що це? Біда,
Залишилась Валя одна,
Заблукала, від друзів відстала,
До розбійників злісних попала,
Ι заплакала дівчинка гірко:
Дуже страшно в розбійничій нірці.
Розбійники ходять навколо Валі і лякають ії.
Твердять всі що ми отруйні,
Ι усі гидкі на смак.
Але ми чудові хлопці,
В лісі знають, що це так.
Ι струнка Бліда Поганка,
Ι кокетник Мухомор,
Ми без запаху і смаку,
Чортів Гриб - наш командир.
Бліда Поганка.
Ми – отруйні, ми – смертельні,
Якщо нам хтось попадеться –
То скоштує страху й горя,
Тому – згинути прийдеться!
Мухомор.
Отож, ти смішне дівчатко,
Відгадай мою загадку.
Бо інакше мусиш знати
Дамо отрути скоштувати.
Загадка.
По стежинці лісовій
Біжить півеньКукурій.
Він кричить: Ку – ку – рі – ку!
Честь і слава грибнику.
Я наповнив кошик свій
Ι біжу в курник мерщій.
Дорікають йому все ж:
- Всі ж гриби ти розтрясеш.
Й справді, гляньте,
Всі гриби перемішались:
Бо-ви-мас-під-оп-че-ки-ки,
Ки-сич-ли-під-ре-бе-лю-ки,
Ро-їж-сич-о-ни-ень-ки,
Си-зни-ро-пе-ри-ці-ки-ки.
Відповідь: боровики, маслюки, підосичники, опеньки,підберезники, лисички, сироїжки, печериці.
Валя. Мухоморчику, відпусти мене, я вже загадку відгадала.
Мухомор. Справді? Тоді читай відповідь.
Валя. У кошику в півня були такі гриби (лисички,опеньки, сироїжки, боровики, печериці, маслюки,підосичники, підберезники)
Мухомор. От розумне дівчисько! Відгадала.Але я злочинець і не мушу дотримувати слова. Ти все одне загинеш.
Ι тут вбігає комісар з помічниками.
Комісар. Ні, не загине! Руки в гору, розбійнику! Більше не будеш кривдити гостей лісу.
Отруйних грибів виводять в наручниках.
Лісник. Отже, друзі, уважно вивчіть ознаки цих розбійників і обминайте їх у лісі. Будьте пильні при збиранні грибів
Сторінка – «Ιгрова»
На дошці два кошики і картки з грибами.
Діти підходять до дошки, беруть картку з грибом. Називають гриб, розказують про нього. Якщо це їстівний гриб, діти кладуть у перший кошик. А якщо ні, то в другий.
Висновки.
Метод «Інтерв’ю»
Уяви собі таку ситуацію: ти йдеш вулицею і тебе зупиняє журналіст та пропонує відповісти на питання: «Де можуть тобі знадобиться знання про гриби?» Якою буде твоя відповідь?