Українська мова
5 клас
Тема. Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина».
Мета: - узагальнити та систематизувати знання учнів про другорядні члени речення, сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал; формувати вміння аналізувати будову речень, визначати головні й другорядні члени речення, конструювати речення з другорядними членами за поданими схемами;
- удосконалювати вміння практично застосовувати здобуті знання; розвивати комунікативність, критичне й творче мислення; удосконалювати навички роботи в групах;
- виховувати прагнення бути освіченим; любов до рідного слова.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Методи та прийоми: мовознавчий диктант, робота в групах, вправа «Мікрофон».
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація вивченого. Мовознавчий диктант (усно).
1. Основними ознаками речення є… (закінчена думка).
2. За метою висловлювання речення бувають… (розповідні, питальні, спонукальні).
3. Граматична основа речення – це… (підмет, присудок).
4. Залежно від наявності в реченні граматичної основи речення поділяються на … ( двоскладні, односкладні).
5. До другорядних членів речення ми відносимо … (додаток, означення, обставину).
6. Другорядні члени речення пояснюють … (головні члени).
7. Додаток – це…. ( другорядний член речення, що означає предмет і відповідає на всі непрямі відмінки).
8. Означення – це… ( другорядний член речення, що указує на ознаку предмета і відповідає на питання який?, чий?, котрий?).
9. Обставина – це…( другорядний член речення, що називає різні ознаки дії і відповідає на питання як?, де?, куди?, коли?,чому?).
10. Речення, що складається тільки з головних членів називається …(непоширеним).
11. Продовжіть думку «Другорядні члени речення ….(поширюють) речення».
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
ІV. Основний зміст уроку.
1). Об’єднання в групи, обирання командира, спікера, годинникаря.
2). Робота в групах, презентація виконаних робіт. Оцінювання.
А). Дослідження-трансформація. Поширити речення:
1 група – додатками.
1. Ми любимо. 2. Кожен знає. 3. Українці поважають.
2 група – означеннями.
1. Мова живе. 2. Слово гріє. 3. Діти поспішають.
3 група – обставинами.
1. Настала весна. 2. Дощ шумить. 3. Запахла м’ята.
Б). Дослідження-відновлення. Запишіть речення, розкривши дужки. Підкресліть головні та другорядні члени речення.
1. Ми захоплюємося (краса), (милозвучність), (багатство) української мови. 2. Людина створила (мова). 3. Ми любимо (рідна) (українська) мову.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
В). Зробити синтаксичний розбір речень.
1 група. Вишня зустрічає мене тихою посмішкою.
2 група. Широко долиною повилась рідна річечка.
3 група. Мирно спала на озері лебедина зграя.
Г). Творче конструювання. Скласти речення за поданими схемами.
1 група. .
2 група. .
3 група. .
V. Підведення підсумків роботи в групах, нагородження переможців.
VІ. Підсумок уроку. Вправа «Мікрофон».
- Що найбільше сподобалося сьогодні на уроці?
- Що найбільше запам’яталося?
- Що було найлегшим? … найважчим?
VІІ. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру «Яку мову я вважаю рідною».