Українська мова. 7 клас. Узагальнення систематизація вивченого з теми "Дієприслівник як особлива форма дієслова". До матеріалу додано презентацію та документ. У документі розписано розбір кожної вправи
Узагальнення та систематизація з теми дієприслівник
Номер слайду 2
1. Продовж речення. Дієприслівник - це Дієприслівник відповідає на питання … Разом «не» пишемо з дієприслівниками, коли …Окремо «не» пишемо з дієприслівниками, коли …Дієприслівниковий зворот – це …
Номер слайду 3
Пригадаймо! Доконаний вид- Минулий час- Твориться з допомогою суфіксів: -учи; -ючи; -ачи; -ячи. Недоконаний вид- Теперішній час- Твориться з допомогою суфіксів -ши; -вши. У дієприслівника є вид – доконаний і недоконаний.
Номер слайду 4
{0660 B408-B3 CF-4 A94-85 FC-2 B1 E0 A45 F4 A2}Доконаний вид. Недоконаний вид. Минулий час. Теперішній час -учи; -ючи;-ачи; -ячи.-ши; -вши.
Пригадаймо!Не з дієприслівником пишеться разом, коли Дієприслівник не вживається без не (нехтуючи, ненавидячи)Дієприслівник утворений від дієслова з префіксом недо, який указує на неповноту дії (недобачаючи; недочуваючи)Не з дієприслівником пишеться перважно пишеться окремо (Не відпочивши, не сказавши)
Пригадаймо!Дія названа дієприслівником повинна стосуватися того ж діяча, що й дія, названа присудком. (Підмет повинен однаково стосуватися як присудка так і звороту)Ідучи із магазину, загубився гаманець. Як ми зазначили, що підмет (гаманець) повинен стосуватися й до присудка, й до звороту. Гаманець (що зробив?) загубився, але гаманець не може йти з магазину.Ідучи із магазину, я загубив гаманець. Підмет – я. Присудок – загубив. Оскільки займенник я може вертатися з магазину, то речення утворене правильно.
Номер слайду 10
4. Я редактор. Відредагуй подані речення, зберігаючи дієприслівниковий зворот. Виглядаючи у вікно, у мене злетів картуз. Стоячи біля каси, до мене підійшов знайомий. Заспівавши пісню, мене захопила ця мелодія. Побувавши у фольклорній експедиції, нами було записано багато пісень. Йдучи парком, привертають увагу засніжені ялини.
Номер слайду 11
Пригадаймо!Дієприслівниковий зворот – це дієприслівник разом із залежними від нього словами Дністер тече, розштовхуючи (що?) гори.
Номер слайду 12
5. Знайди дієприслівниковий зворот. Відокрем його комами. Визнач синтаксичну роль З-за рогу будівлі гуркочучи і клацаючи виїхав новенький зелений трактор. Взявшись за руки хлопчики й дівчатка перейшли подвір’я — пара за парою, як гусенята. Але далі в цех Зоя Дмитрівна нікого не пустила дозволивши дивитись тільки здалека. З гудінням ківш поплив від печі ледь-ледь похитуючись на залізному гаку.
Номер слайду 13
Самостійна робота(1 питання – 2 бали)
Номер слайду 14
1. Дієприслівник – це особлива форма дієслова: А) так;Б) ні;В) правильної відповіді немає;Г) це не форма дієслова.
Номер слайду 15
2. Із поданих слів дієприслівником є: А) пишучий;Б) писати;В) пишучи;Г) написаний.
4. Укажіть дієприслівники, які пишуться з не разом: А) (не)обіцяючи;Б) (не)навидячи;В) (не)розуміючи.
Номер слайду 18
5. Доберіть правильне закінчення речення. Працюючи вправно і швидко, ... A) pобота була закінчена на годину раніше. Б) він закінчив роботу на годину раніше. B) роботу було закінчено на годину раніше.
Номер слайду 19
6. Доберіть правильне закінчення речення. Прийшовши до будинку, ... А) він побачив світло у вікні. Б) йому блиснуло світло у вікні. В) його освітило світло з вікна.