"Узагальнення та систематизація вивченого про прислівник"

Про матеріал
Узагальнити знання учнів про прислівник, а саме про розряди прислівників за значенням, морфологічні ознаки прислівника, орфограми, пов’язані з правописом прислівників; розвивати вміння використовувати прислівники у мовленні та розрізняти їх серед інших частин мови, працювати в парі; виховувати поважне ставлення до праці
Перегляд файлу

Тема: Узагальнення та систематизація вивченого про прислівник

Мета: узагальнити знання учнів про прислівник, а саме про розряди прислівників за значенням, морфологічні ознаки прислівника, орфограми, пов’язані з правописом прислівників; розвивати вміння використовувати прислівники у мовленні та розрізняти їх серед інших частин мови,  працювати в парі; виховувати поважне ставлення до праці

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого.

Хід уроку

День, коли ви нічого для себе не засвоїли, не зрозуміли, пройшов дарма. Я бажаю вам, щоб сьогоднішній урок не пройшов безслідно.

Хто багато робив, той багато знає

Народна мудрість

І.  1. Оголошення теми,  мети  (сл.. №1)

          -  А як ви вважаєте, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці, що повинні засвоїти?

          2. Цілепокладання  (Сл.№2)      Я оцінюю себе.

   ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Відтворення теоретичних відомостей про прислівник.  Гра «Відірви пелюстку»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( Перед початком роботи учні на полях зошита ставлять бал, який відповідає, на їхню думку, рівню знань з теми на початку уроку, далі шляхом взаємооцінювання чи самооцінювання  учні виставляють бал за кожне виконане завдання, а також ставлять підсумковий бал, який відповідає рівню знань на кінець уроку)

ІІІ. Узагальнення та систематизація  вивченого

Тестування

  1. У якому рядку правильно названо морфологічні ознаки прислівника?                            (Сл. №3)

А. рід, число, відмінок;

Б. час, спосіб;

В. відмінок, число;

Г. незмінність

2. Прислівник змінюється… (Сл. №4)
А. за числами, родами, відмінками;
Б. не змінюється;
В. за відмінками та числами.

3. У якому рядку не від усіх прислівників можна утворити ступені порівняння: (Сл.. № 5)
А. гарно, корисно, весело, завзято;
Б. рішуче, багато, щойно, далеко;
В. глибоко, рано, швидко, легко;
Г. дорого, голосно, важко, зручно.

4. Синтаксична роль прислівника у реченні: (Сл. №6)
А. виступає переважно другорядними членами речення;
Б. виступає переважно головними членами речення;
В. не є членом речення.

5. У якому рядку всі прислівники пишуться з нн? (Сл. №7)

А. гума..о, актив..о, безупи..о, со..о;

Б. відмі..о, стара..о, несказа..о, щоде..о:

В. негада..о, самовідда..о, нездола..о, дореч..о,

Г. багря..о, не поруш..о, невтом..о, невпи..о.

6. Які прислівники можуть мати ступені порівняння? (Сл. № 8)
А. на –а(-я) утворені від Р.в. з прийменниками від, до, з, за;
Б. на –о,-е, утворені від якісних прикметників;
В. будь-який прислівник на –и,-і,-у.

7. У якому рядку всі слова – прислівники? (Сл. №9).   

А) Повільно, вільний, по-друге, щодня;

Б) ліворуч, тепло, десь, щось;

В) довго, пізненько, легше, здуру.

8. Прислівники вгорі, там, вниз, звідти за значенням належать до групи, що означає: (Сл. №10).   

А) спосіб дії;

Б) місце дії;

В) час дії.

Обмінялися зошитами. Перевіряємо правильні відповіді (Сл. №11). 

  1.Г;  2.Б;  3.Б;  4. А;  5.Б;  6.Б., 7. В; 8.Б. За кожну правильну відповідь – 2 бала. Підрахували, поставили оцінку.

Завдання:

Із поданих прислів’їв виписати  прислівники і утворити ступені порівняння. (Сл.№ 12)

  1. Не кайся рано встати, а кайся довго спати.
  2. Трудова копійка годує довіку.
  3. Чесне діло роби сміло.
  4.  Що ранком не зробиш, то вечором не згониш.
  5. Працюй влітку, відпочинеш взимку.
  6. Чесно робити – весь вік багатіти.

(Взаємоперевірка. За кожне правильно написане слово 1 бал.)

Перевіряємо завдання (Сл. №13)

Рано –раніше,  ще раніше,  найраніше, щонайраніше.

Довго – довше, ще довше, найдовше, щонайдовше, найбільш довго.

Сміло – сміліше, ще сміліше, найсміліше,  щонайсміліше,  найбільш сміло.

Чесно – чесніше, ще чесніше, найчесніше, щонайчесніше, найбільш чесно.

(Самоперевірка –  за  всі  правильно записані ступені порівняння 12 б (1 слово 3 бала)  Поставили собі оцінку в зошит. )

Завдання:

Самодиктант. Записати  12 прислівників: по 3 прислівника до кожного з завдань:  (Сл. № 14)

  1. Утворити прислівники простої форми найвищого ступеня порівняння
  2. Утворити прислівники складеної форми вищого ступеня порівняння
  3. Записати прислівники, які пишуться з НЕ окремо
  4. Записати прислівники, які пишуться з НЕ разом.

 (Взаємоперевірка. За кожне правильно написане слово 1 бал.)

 

Фізкультхвилинка: (Сл. № 15)

1. Якщо це дієслово, то руки вперед;

2. Якщо дієприкметник, то руки вверх;

3. якщо дієприслівник, руки опустили;

4. якщо прислівник, то плескаємо в долоні;

5. якщо інша частина мови, то сідаємо на місце.

Зроблений, робити, швидко, виконане, підсумовуючи, заночую, почасти, навпроти, закривши, виконуючий, ідучи, глибшати, назавжди, праця.

 

Завдання. (Сл. № 16) Кросворд. Замінити фразеологізми прислівниками.

По горизонталі:

  1. Вогнем і мечем – нещадно
  2. Аж сміх бере – смішно
  3. Із чистим серцем – щиро
  4. Ніде голці впасти – тісно
  5. Як кіт наплакав – мало
  6. Аж страх бере – страшно
  7. У свинячий голос –пізно

По вертикалі:

  1. Як сніг на голову – несподівано
  2. Аж вуха в’януть – неприємно
  3. Водою не розлити – міцно

 

 (Перевірили За кожну правильну відповідь 1 бал)

 

Хто отримав високий бал, ще раз довів правильність  прислів’я: Хто багато робив, той багато знає. Адже праця завжди  допомагає людині заслужити повагу інших, отримати плоди.

Завдання (Максимальна кількість балів - 2)

Прослухайте притчу, і під час прослуховування, запишіть прислівники, які зустрінуться у тексті.

Дві сохи

     У кузні відремонтували дві сохи. Вони виглядали однаково. Одна з них залишилася стояти в кутку сараю. Її життя було легше, ніж життя іншої сохи, яку селянин наступного ранку завантажив на віз і повіз на поле. Там вона стала гарною, блискучою. Коли обидві сохи знову зустрілися в сараї, вони з подивом подивилися одна на одну. Соха, яку не використовували, була покрита іржею. Із заздрістю вона дивилася на блискучу подругу:

  • Скажи, як ти стала такою красивою? Адже мені так добре було в тиші сараю стояти у своєму кутку.
  •  Це неробство тебе понівечило, а мені гарно  від праці.

Які прислівники зустрілися у тексті?

  • Яка тема тексту?
  • Яка ідея тексту?

 

Домашнє завдання.  (Сл. 17)  Напишіть твір на тему «Саме завдяки праці людина стає Людиною»

Оцінювання.

А зараз складіть оцінки за  тестування, за утворені ступені порівняння прислівників, за самодиктант  і кросворд,  розділіть число, що у вас вийшло на 4 та додайте бали за останнє завдання. Таким чином, ви отримали оцінку за урок. А тепер порівняйте, чи співпадає ця оцінка з тією, що ви ставили собі на початку уроку.

Підбиття підсумків.

         Закінчи речення(Сл. 18) 
  1.  Для мене найскладнішим завданням сьогодні було…
   2.  Я зясував, що треба ще попрацювати над…
   3.   Я отримав за урок  оцінку високого рівня, тому…

 

1

 

doc
До підручника
Українська мова 7 клас (Горошкіна О.М., Попова Л.О.)
Додано
10 лютого 2020
Переглядів
1046
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку