. Уживання сполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності та підрядності

Про матеріал
Конспект уроку української мови для 7 класу з використанням різних інтерактивних вправ, складений відповідно до чинної програми
Перегляд файлу

Тема.    Уживання сполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності та підрядності

Мета уроку:
навчальна:    поглибити  знання  учнів про  сполучник як  службову частину мови,  сформувати  поняття про  сполучники  сурядності та  підрядності,  їх роль у простому і складному реченнях;  удосконалювати  вміння  знаходити сполучники  в тексті, визначати їх групу за значенням, правильно вживати сполучники у власних висловлюваннях;


розвивальна: розвивати пам'ять, увагу, творчі здібності, логічне мислення, навички аналізу мовного матеріалу й  культури мовлення;


 виховна: сприяти вихованню патріотизму, національної гордості,  любові до України й рідної мови.

 Тип уроку: комбінований.

Обладнання:  підручник, роздатковий  матеріал,  мультимедійна  презентація,  епіграф уроку.

                                                

                                                                       Моя Україна – зоря світанкова,

                                                                      Пшеничні  лани й голубі  небеса.

                                                              Її солов’їна,  калинова  мова

                                                                         Світиться,  наче  на  сонці  роса.

                                 В.Ткаченко

 

Хід уроку

І. Рефлексія настрою й готовності до заняття

1.Слово вчителя

- Доброго ранку, любі мої! Станьте рівненько, підніміть голівки, налаштуйтеся на урок..  Сідайте, будь ласка.

2. Створення сприятливої атмосфери на уроці

 

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Учитель.

  • Удивляючись у ваші допитливі очі, маю певність: на уроці ми встигнемо зробити багато!      

Робота з епіграфом      

Учитель.

- Чи можна бути патріотом і не знати своєї мови?

 - А допоможе нам розібратися в цьому той, про  кого говориться в загадці.   

- Так, Сполучник, але він дуже засумував.

Ось послухайте:
        У країні Морфології святкували день Сполучника. Прийменник і Частка вирішили піти разом на цю урочистість. Ідуть вони зеленою, квітучою стежкою, аж раптом чують, що за кущем хтось плаче. Підійшли й побачили маленького, тоненького сполучника І.

-Що сталося, маля? - запитав Прийменник. - Чого плачеш? Ти, мабуть, загубився?

-Як же мені не плакати? Усі великі, значущі, а я такий маленький і весь вік маю комусь слугувати. Я бідний, нещасний, один-одінісінький у цій великій країні. Нікому мене захистити,  приголубити.

-Неправда це! - категорично заявила Частка. - Так, ти маленький, але не самотній, у тебе багато братів, а всі ви велика родина, що має своє ім я Сполучник. І значення ваше дуже важливе, бо ви виконуєте благородну місію - сполучати, тобто об'єднувати, а без вас усі б пересварилися, не було б дружби між частинами мови, і жити було б нецікаво. Тож ти повинен цим пишатися. А сьогодні свято вашої родини, куди ми і йдемо. Ходімо з нами, ти зустрінеш своїх рідних братів і дізнаєшся про них багато цікавого.

-Отже, діти, ми повинні довести маленькому Сполучнику І,  яка його роль в країні Морфології.

 

 

  1. «Цілепокладання» 

    - Сьогодні ми помандруємо в містечко Сполучникове, щоб довести сполучнику І, що він теж дуже важливий і має багато братів.
    Тож тема нашого уроку – «Уживання саполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності та підрядності». 

Розгорніть зошити, запишіть дату, тему уроку.

           - Як ви думаєте, на що ж ми повинні звернути увагу на уроці (чим повинні зайнятися на уроці)?  Визначтеся самостійно, адже тема перед вами (учні формулюють мету уроку).
Учитель.
- Так, на уроці ми:   

  1. Ознайомимося зі сполучниками сурядності та сполучниками підрядності
  2.  Навчимося розпізнавати сполучники підрядності та сполучники сурядності
  3. Удосконалюватимемо  вміння влучно використовувати сполучники у власному мовленні

ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

 «Четверте зайве»

1. Знайдіть четверте зайве

А)попід, понад, поза;

Б)і, а, але ;

В)коли, як, де ;

Г)щоб, що, бо

 

ІV. Вивчення нового матеріалу   

Вступне слово вчителя

  • Діти, опрацюйте матеріал за підручником.
  1. Робота з підручником: 

працювання теоретичного матеріалу

- виконання вправ

V. Виконання вправ на закріплення вивченого.

1.   Розподільний диктант

    Розподіліть сполучники у дві колонки: а)сурядні ; б)підрядні

     Щоб, якщо, якби, та, і , тому що, а , але, неначе, проте, як, мов, або, бо, коли, оскільки, чи…чи

 

  1. «Орфографічна хвилинка»

Записати речення. Знайти сполучники й пояснити їхню функцію в реченні

 

Тепло своїх долонь і розуму, і серця я Україні милій віддаю.

Живи й цвіти, рідна моя  мово, зціляй і душу, і вуста  (Т. Бартош).

 

  1. Синтаксичний практикум

     Записати речення,поставити розділові знаки, розібрати його синтаксично. Пояснити роль сполучника в реченні

Україна    це тихі води  і ясні зорі  зелені сади й бурхливі ріки.

 

   

 

 

5. «Творча лабораторія»  

Складіть речення за поданим початком, використовуючи сурядні та підрядні  сполучники . Назвіть сполучники, поясніть їхню роль у реченні.

Україна – це…

Я люблю рідний край …

 

6.Тест  

Укажіть сполучник.

А) тут;      Б) угорі;       В) і;      Г) із.

2. Позначте рядок, у якому записано лише сполучники.
А)  Бо, а, та, начебто, багато
Б)  або, тому що, з-поміж, і;
В)  вздовж, понад, чи, то;
Г)  й, але, ні..ні, ніби.

3. Знайдіть сурядний єднальний сполучник.

А) а;           Б) але;        В) проте;      Г) і.

4.Позначте повторюваний сурядний розділовий сполучник.

 А) і..і;         Б) ні..ні;      В) або;      Г) або..або.

5. Сполучники сурядності:

     А) з’єднують залежну частину складного речення з головною;

    Б)  поєднують рівноправні, синтаксично незалежні одна від одної мовні одиниці – слова, частини складносурядного речення, однорідні члени речення;

     В)  поєднують частини безсполучникового складного речення;

     Г)  поєднують слова в словосполученні.

6.Визначте рядок, у якому всі сполучники належать до підрядних
А)  Мовби, проте,але, як;
Б)  щоб, ніби, коли б, оскільки;
В)  якщо, чи, що, то..то;
Г)  ледве, також, або, хоча.

7.Складні сполучники – це:
А)  проте, щоб, якби;
Б)  коли, як, хоч, мов;
В) але ж, тому що, для того щоб;
Г)  ні..ні, якщо..то, або..або.

6.Визначте рядок, у якому всі сполучники належать до підрядних
А)  Мовби, проте,але, як;
Б)  щоб, ніби, коли б, оскільки;
В)  якщо, чи, що, то..то;
Г)  ледве, також, або, хоча.

7.Складні сполучники – це:
А)  проте, щоб, якби;
Б)  коли, як, хоч, мов;
В) але ж, тому що, для того щоб;
Г)  ні..ні, якщо..то, або..або.

9.Укажіть речення, у якому сполучник поєднує однорідні члени речення.
А) Гілки дерева, підтримуючи склепіння крон, немов колони, тяглися стрімко вгору.
Б) Тут і ножиці, і шило, закрутка, пилочка, вилочка, кілька різноманітних ножів.
В) Хвилі несамовито атакували ту скелясту кручу, розбивалися на бризки, щоб блиснути заворожливою веселкою.
Г) Скільки потрібно було днів тихої непомітної боротьби, поки Степан змирився.

10. Укажіть речення,у якому вжито не сполучник, а однозвучне з ним слово.
А)  Що/б сталося, як/би ви не прийшли вчасно?
Б)  Після уроків всі зібралися, що/б  узяти участь у репетиції.
В)  Що/б досягти високої мети в житті, необхідно наполегливо працювати над собою.

САМОПЕРЕВІРКА 

VІ. Підсумок  уроку.

Учитель.

- Спливає час. Наближається до кінця наш урок. Чи не забули ви ту казку, що я розповіла на початку ?

- Так, багато чого нового, корисного, цікавого ми дізналися. Тож перевіримо, чи справдилися наші очікування.

 

1.«Інтерв’ю ”        - Візьміть інтерв’ю в однокласника про те, що нового дізналися, чого навчилися. Що б ви побажали своїм товаришам?

 

 

VІІ. ОЦІНЮВАННЯ

VІІІ. Домашнє завдання:  опрацювати теоретичний матеріал за підручником

Група А:  Скласти сенкан «Сполучник».

Група Б:  скласти казку про сполучник, використовуючи сурядні та підрядні сполучники

 

 

ІХ. Кінцева рефлексія 

«П’ять пальців»

 

Учитель.

Швидко промайне ваше дитинство, шкільні уроки. Я була б дуже рада, якби із сьогоднішнього уроку ви залишили у своєму серці  хоча б одну краплю любові до рідної землі й нашої української мови

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова 7 клас (Горошкіна О.М., Попова Л.О.)
Додано
12 лютого 2020
Переглядів
5271
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку