Узагальнення та систематизація знань, вмінь і навичок з теми "Фонетика, графіка,орфографія,орфоепія"

Про матеріал

Урок містить систему завдань, що мають на меті перевірити рівень сформованості знань учнів , узагальнити та систематизувати знання з теми "Фонетика, графіка, орфоепія, орфографія" , а також підготувати учнів до контрольної роботи за вказаною темою.

Перегляд файлу

Тема:Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія. Узагальнюючі вправи

Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів з теми; удосконалити орфографічні навички; розвивати логічне мислення; аналізувати мовний матеріал; виховувати любов до рідної мови.

                                          Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Актуалізація опорних знань

     Бесіда:

  • Які розділи мовознавства ми вивчаємо з вами?
  • Як називається система  графічних знаків, що позначають звуки мови, які розташовані у певному порядку?
  • Скільки букв в українському алфавіті?
  • Для чого потрібен алфавіт?
  • На які групи поділяються звуки мови?
  • На які групи поділяються голосні? Приголосні звуки?
  • Як називається звуковий запис слів?
  • Що таке наголос?
  • Як вимовляються ненаголошені голосні? Наголошені?
  • Які способи перевірки ненаголошених голосних ми знаємо?
  • Який словник допомагає визначити правильну вимову слова? Правильне написання слова?

ІV. Узагальнення і систематизація знань, вмінь і навичок.

    1.   Зоровий диктант — корегування тексту

  Батьківщиною слов’янської абетки, як відомо, стала болгарія. Саме там на її весокогіррях нашли собі претулок і захесток мудрі вегнанці – учні Керила і мефодія. Вони прадовжили вилику Місію братів, недали згаснути духовному вогнищу.

  1. Коментоване письмо:

Позначте рядок, у якому під час перенесення слів допущено помилки:

А зас-віт-ло, прек-рас-ний, ход-жу, сид-жу;

Б ви-вчи-ти, ща-стя, брат-ство, тво-ри-ти;

В іс-то-рич-ний, о-лія, пів-яблука, мав-пя-чий;

Г пів-пор-ції, тьмяний, в’я-за-ти, швид-кіс-ний.

  1. Позначте рядок, у якому кількість букв і звуків різна:

А ясність, щирість, щабель, Гуцульщина;

Б генерал, книжка, рясний, пюре;

В щастя, дзвякнути, пір’їна, солом’яний;

Г платня, мавпеня, порося, черепаха.

  1. Позначте рядок, у якому всі слова можна переносити з рядка в рядок:

А тюль, шаль, сіль, ясен;

Б тиша, щастя, радість, книга;

В явір, мить, єнот, їжа.

Г один, стіл, стань, моя.

 

 

  1. Позначте рядок слів, у якому фонетичний запис відображає неправильну вимову:

А [молот'ба];

Б [бор'уц':а];

В [бород'ба];

Г [рад'іст'].

  1. Позначте рядок, у якому букви я, ю, є позначають один звук:

А морквяний, пір’я, м’ята, яблуко;

Б під’їзд, жаб’ячий, інтерв’ю, зв’язок;

В мавпячий, медвяний, пюре, буряк;

Г пів’юрти, рясний, сузір’я, тьмяний.

  1. Установіть відповідність. До кожного рядка, позначеного цифрою, доберіть відповідник, позначений буквою:

1 дзьоб; А  У слові на один звук більше, ніж букв.

2 ящик; Б               У слові на один звук менше, ніж букв.

3 рояль; В               У слові на два звуки менше, ніж букв.

4 галька. Г               У слові однакова кількість букв і звуків.

                                             Д У слові на два звуки більше, ніж букв.

 

   8.  Фонетична загадка    ( сім'я)

1-й звук – приголосний глухий, його пара - / з /.

2-й звук – голосний ненаголошений, шукайте його у слові батьківський.

3-й звук – приголосний дзвінкий, не має пари, можна знайти його у слові мама.

4-й звук – приголосний дзвінкий, він завжди м’який.

5-й звук – голосний наголошений, у алфавіті позначається першою літерою.

9.  Розподільний диктант

  Вказані слова запишіть у три стовпчики: 1) з голосним [е]; 2) з голосним [и];

  з голосним [о].

В..сокий, в..да, в..л..тенський, ч..тання, в..л..сся, укр..вати, д..фіс, стр.. міти, в..р..г, літоп..с, січ..нь, д..р..га, н..нав..діти, од..надцять, здал..ка,п..р..н..сти, сімд..сят, ..зерце, дзв..нити, ож..л..дь, кол..со, абр..кос, ел..мент,д..хання, р..ш..то, к..жух, уроч..стий, з..л..то.

 

 

  1.             Підсумок уроку
  2.         ДЗ впр. 236

 

 

doc
Додано
20 листопада 2018
Переглядів
1563
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку