Інтегрований урок 2 клас
Природознавство Українська мова
Тема: Узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення.
Зимуючі та осілі птахи.
Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; удосконалювати вміння учнів правильно відтворювати інтонацію розповідних, питальних, спонукальних речень; дотримуватись розстановки розділових знаків у кінці речень у процесі списування, самостійного складання тексту, у диктанті; здійснювати взаємозв’язок предметів природознавства і української мови; збагатити, систематизувати та узагальнити знання дітей про різноманітність птахів та їхнє значення в природі; формувати вміння орієнтуватися в інформаційному просторі;порівнювати та узагальнювати отриману інформацію; сприяти розвитку мовлення і збагаченню словникового запасу учнів; навчати учнів помічати красу і неповторність природи; розвивати творчі та інтелектуальні здібності дітей, їхню фантазію, спостережливість, здатність співпереживати; виховувати у дітей турботливе ставлення до птахів.
Обладнання: таблиці, ілюстрації птахів, роздатковий матеріал.
Хід уроку
Привітання. Створення емоційного настрою.
Встаньте, діти, всі скоріше.
Усміхніться всім миліше,
Привітайтесь: - добрий день!
Продзвенів дзвінок: «Дзелень!»
– Яка зараз пора року?
- Місяць?
- Який сьогодні стан неба?
- Чи є вітер? А опади?
2. Доповнення віршованих рядків про зиму.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така …(чудова)
Міста чистенькі. Білі села –
Зима і радісна й … (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і … (білосніжна).
Мороз у лід озера кута,
Зима тоді, всі кажуть…(люта).
Вона буває і серйозна;
Суха, і вітряна, й (морозна).
А вранці іній – от обнова!
Яка зима у нас …( казкова).
Зима, скажу вам, дуже гарна,
То сонячна, то часом…(хмарна).
І горнуться всі до тепла,
Така зима буває…(зла).
І пташка змерзла і голодна,
Бо видалась зима…(холодна).
Повідомлення теми і мети уроку.
( Завершена думка, розповідні, розділові знаки, спонукальні, питальні)
Урок продовжим без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
П П п п пт та ах хи птахи
Діти. Допомагайте птахам взимку!
Розвиток мовних умінь і навичок.
(Перелітні, зимуючі, кочові, осілі, свійські).
(Горобці, сороки, ворони, синички, дятли, голуби, інші)
(Осілі птахи – це птахи, які знаходять корм взимку і не відлітають у теплі краї).
(Кочові птахи – це птахи,які восени збираються у зграї і кочують у пошуках їжі (граки, сороки, синиці, галки).
Ночують ці птахи в захищених від вітру місцях, під дахами будинків, у кущах, на деревах.
Назвіть птахів, яких можна зустріти в лісі, селі, у парку взимку. Виграє той, хто назве найбільше.
З тексту виписати розповідне і спонукальне речення.
Зима.
Настала зима. Скрізь лежить глибокий сніг. Життя на землі ніби зовсім завмерло. Але це не так. На деревах стрибають голодні горобці й синички.
Учні другого класу зробили годівниці. Діти розвісили їх на шкільному подвір’ї . у годівницях завжди є зерно, насіння і горобина. Пташки прилітають і дзьобають їжу.
Будьте справжніми друзями живої природи!
Розкажіть про свої спостереження.
Снігурі прилетіли в грудні – зима буде суворою.
Горобці ховаються в затишок – на мороз і заметіль.
Запишіть у зошити і поспостерігайте.
Крізь зимові заметілі
В сад наш птахи прилетіли,
Та такі червоногруді,
Ніби яблука повсюди.
Хтось розсипав у дворі,
Звуться птахи…(снігурі).
Підкреслені слова, заміни одним словом.
Оленка, Василько і Петрик взимку кожного дня сипали різні зерна в годівницю. Снігурі, синички і горобці прилітали до своєї їдальні. Мама, тато і бабуся похвалили малят за добру справу.
Скласти і записати речення за схемою.
Хто? ____________________ що зробили?
Які? До чого?
Н-д; Галасливі горобці прилетіли до годівниці.
Гра «Незакінчене речення».
Робота з прислів’ями.
Де багато пташок, .. (там нема комашок).
Як багато птиць,… (не буде гусениць).
Де лелека водиться, …(там щастя родиться).
Всяка пташка …(свою пісню співає).
Зруйнував гніздо пташинне-…(не буде в тебе ні дітей, ні родини).
Горобець не сіє, не жне,…(а зернятка клює).
Уявіть себе маленькою пташкою, щоб ви сказали людям?
З юних літ візьми за звичай –
Птахам, звірам помагай.
Світ прекрасний навкруг тебе –
Люби, шануй, оберігай!
Пам’ятайте, любі діти,
Щоб сади у нас цвіли,
Щоб літали журавлі,
Щоб пташки у нас співали,
І дерева підростали,
Щоб земля була у квітах,
Бережіть природу, діти!
І на завершення нашого уроку хочу всім побажати:
Давайте усмішки всім дарувати –
І друзям, і гостям, і мамі, і тату.
Хай радість злітає у небо, як птах,
І добрі слова у всіх на вустах.
Підібрати прислів’я або скоромовку про птахів.
Виготовити разом з дорослими годівничку, сипати насіння і спостерігати, які птахи будуть до неї прилітати.
Намалювати їх або сфотографувати.